Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları  (Okunma Sayısı: 508 Kere Okundu.)
« : Aralık 12, 2013, 11:05:43 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


Armut ateş yanıklığı, külleme, karaleke, memeli pas gibi hastalıklar ile psyilla, kabuklu bit, kırmızı örümcek, armut kaplanı, yaprak bitleri ve elma iç kurdu en önemli zararlılarıdır. Armut yetiştiriciliğinin iki önemli problemi vardır. Yeni bahçe tesis edecek üreticilerin tüm problemi bir hastalık ve bir zararlı olan pisilladır.
—Armut Yaprak Pisillası(Psylla pyrcola-cacopsyll): Bu zararlı yalnız armutlarda zarar verir. Kışı ergin olarak, gövde kabuğunda, ağacın çatlak ve yarık bölgelerinde ve dökülmüş yapraklarında geçiri. Sıcaklığın 15 0C nin üzerine çıktığı ve güneşli günler başlayınca kışlaklardan çıkar ve çiftleştikten sonra yumurta koymaya başlarlar. Yumurtalardan 11-30 gün sonra ninfler çıkmaya başlar. Hemen tomurcuk, yaprakları sokarak emerek beslenmeye başlarlar. İlk nesil ninfler 20–25 gün de ergin olurlar. Yılda 2-3 döl verirler. Pisillanın ergin ve ninfleri yaprak özsuyunu emerek beslenirler.

Salgıladıkları tatlı salgı ile fumajine neden olurlar.
Kültürel önlemler: Ara ziraatı yapılmamalı, mümkünse dayanıklı çeşitlerle bahçe kurulmalı, bakım işlemleri özenle yapılmalı, yaşlı yapraklarda beslenmesi zor olduğundan yaz boyunca su yürüyen filizlerin budanması gerekmektedir. Aşırı bulaşık olan ağaçlarda önce sabunlu su ile temizlendikten sonra mücadele edilir.
Kimyasal mücadele: İlaçlara çabuk direnç kazanırlar. Yumurtaların tümünü açılıp ninflerin görülmeye başladığı zaman ilaçlı mücadele başlamalıdır. Genellikle amitraz 200g/l, azinphos methyl 230g/l, phosalone 350g etki maddeli ilaçlar kullanılır.
Ateş Yanıklığı(Erwinia amylovora): hastalığın etmeni aynı adı taşıyan bakteridir. Armutlarda diğer yumuşak çekirdekli meyvelere oranla daha fazla gelişilir. Armut ağaçlarının bu bakteriye hassas olmasının sebebi çiçekleri elma ve ayvaya oranla daha çok olması ve çiçeklenme periyodunun uzun sürmesidir. Dal ve gövdelerde bulaşan kısımlarda, dokular içeri doğru çöker ve kahverengimsi bir hal alır.hastalıklı yerlerde kabuk kaldırıldığında dokunun da kahverengileştiği ve bu görünümün dokuların içlerine gittiği görülür. Asya türü armutlar genellikle hassastır. Bakterini gelişmesi için minimum sıcaklık 3-8 0C maksimum sıcaklık 35-37 0C dir optimum sıcaklık 25-30 0C dir. Bakteri kışı dal ve gövdede zarar görmüş yerlerin kenarlarındaki kabuk dokusu içerisinde geçirir. İlkbaharda yağmur, rüzgâr ve böcekler ile gelişmekte olan sürgünlere, çiçeklere ve genç yapraklara taşınır. İlk enfeksiyondan sonra doklar içerisinde çoğalan bakteri akıntılarından ikinci enfeksiyonlar oluşur. Tekrar taşıyıcılar ile hızla yayılır iken yaprak biti ve pisilla zararı olan bahçelerde daha şiddetli enfeksiyonlar yapabilir

Kaynak: Isparta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları
« Posted on: Nisan 05, 2020, 12:41:33 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları e-book, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları programı, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları oyunları, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları e-kitap, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları download, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları hikayeleri, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları resimleri, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları haberleri, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları yükle, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları videosu, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları şarkı sözleri, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları msn, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları hileleri, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları scripti, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları filmi, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları ödevleri, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları yemek tarifleri, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları driverları, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları smf, Armut Yetiştiriciliği Hastalık Ve Zararlıları gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bahçe Zararlıları Ile Mücadele Yöntemleri
Bitki Dünyası.
SaviorAngel 3 2042 Son Mesaj Ekim 20, 2014, 09:11:08 ÖS
Gönderen : wiswis12
Incir Zararlıları
Ziraat
Anqel* 0 597 Son Mesaj Ağustos 26, 2013, 04:30:06 ÖS
Gönderen : Anqel*
Mutfağınızdaki Zararlıları Kaldırarak Zayıflayın
Diyet
Mavi_Kiyamet 0 327 Son Mesaj Kasım 23, 2013, 12:26:20 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Armut Yetiştiriciliği Kültürel Önlemler
Ziraat
Anqel* 0 466 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 11:04:10 ÖS
Gönderen : Anqel*
Armut Yetiştiriciliği Yıllık Bakım Işleri
Ziraat
Anqel* 0 529 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 11:09:15 ÖS
Gönderen : Anqel*


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular