0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Antonio Gramsci - Felsefe  (Okunma Sayısı: 827 Kere Okundu.)
« : Kasım 29, 2014, 10:10:57 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6024
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36677


ANTONİO GRAMSCİ1891-1937 yılları arasında yaşamış olan ünlü İtalyan düşünür; Marksist felsefe geleneğindeki en özgün ve yaratıcı filozoflardan biri olan Croce, George Sorel ve Hegel den yoğun bir biçimde etkilenmiştir. Temel eserleri: İl Materialismo storico e la Filosofia di Benedetto Croce [Tarihsel Maddecilik ve Bendetto Crocenin Felsefesi], Gli intellettuali e l’Organizzazione della Cullura [Entellektüeller ve Kültürün Organizasyonu], Note sui Machiaveili, saha politica e saha stata moderna [Machiavelli, Politika ve Modern Devlet Üzerine Deneme] ve hapishanede kaleme almış olduğu Quaderni dei Carcere [Hapishane Defterleri].

Bütünüyle ekonomik faktörler üzerinde yoğunlaşmak yerine, tarihsel ve kültürel etmenlere büyük bir önem veren Gramsci. Sovyet Ortodoksisi’nden ayrılmış ve Marksizmi önce bir tarih felsefesi olarak yorumlamış ve sonra da onu bir siyaset ya da praksis felsefesi olarak yeni baştan inşa etme çabası içinde olmuştur. Başka bir deyişle, klasik Marksist felsefeyi Croce’den öğrendiği Hegelcilik ve tarihselcilikle zenginleştiren Gramsci‘ye göre, felsefe, toplumsal bir etkinlik olup kültürel normlar ve değerler evreninden, sağduyu olarak herkes tarafından paylaşılan dünya görüşünden başka bir şey değildir. Bundan dolayı, ona göre, tüm felsefeler somut olup bir yer, bir zaman ve bir halka aittir. Gramsci felsefeyi bu şekilde kavrayıp tasarlarken, Marksizmin toplumun siyasi ve kültürel üstyapısını belirleyen temel ya da altyapı olarak ekonomi anlayışına karşı çıkmıştır. Onun gözünde, sağduyunun dönüşümü ve yeni felsefi perspektiflerin gündeme gelişi olarak siyaset, tarihsel değişmede bağımsız bir öğeyi gösterir.

Gramsci’nin, bununla birlikte esas katkısı hegemonya kavramıyla ilgili çözümlemesinde yatar. Hegemonya kavramını, belli bir grubun bir birlik oluşturma diğer gruplar üzerinde tahakküm kurma savaşı olarak tanımlayan filozof, yönetici sınıfların tahakkümünün zor kullanma ya da doğrudan kontrol dışında ve bunlardan çok daha etkili bir biçimde bağımlı kümelerin rızasıyla sağlandığını öne sürmüştür. 0 ilgili rızayı sağlayan aygıtlara hegemonik aygıtlar adını vermiş ve bu aygıtlar yoluyla hakim ideolojinin geçerli ve doğal bir söylem hale geldiğini belirtmiştir.

Buradan hareketle, bir proletarya hegemonyası anlayışı geliştiren Gramsci‘ye göre, proletaryanı n iktidarını uygulayabilmesi için en elverişli koşullar, bu sınıfın aynı zamanda hem yönetici ve hem de hakim sınıf olmasıyla gerçekleşebilir. Bunun içinse entellektüel ve etik yönetimin devlet egemenliğinden önce gelmesi gerekmektedir. Gramsci, proletaryanın söz konusu amacı gerçekleştirebilmek için sınıflar arası bir ittifak kurması gerektiğine inanır. Hem iktisadi, hem de entellektüel bir düzlemde oluşturulacak bu tarihsel blokun temelinde, ona göre. Komünist yer almalı ve öncülük etmelidir.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Antonio Gramsci - Felsefe
« Posted on: Ocak 25, 2021, 11:15:22 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Antonio Gramsci - Felsefe e-book, Antonio Gramsci - Felsefe programı, Antonio Gramsci - Felsefe oyunları, Antonio Gramsci - Felsefe e-kitap, Antonio Gramsci - Felsefe download, Antonio Gramsci - Felsefe hikayeleri, Antonio Gramsci - Felsefe resimleri, Antonio Gramsci - Felsefe haberleri, Antonio Gramsci - Felsefe yükle, Antonio Gramsci - Felsefe videosu, Antonio Gramsci - Felsefe şarkı sözleri, Antonio Gramsci - Felsefe msn, Antonio Gramsci - Felsefe hileleri, Antonio Gramsci - Felsefe scripti, Antonio Gramsci - Felsefe filmi, Antonio Gramsci - Felsefe ödevleri, Antonio Gramsci - Felsefe yemek tarifleri, Antonio Gramsci - Felsefe driverları, Antonio Gramsci - Felsefe smf, Antonio Gramsci - Felsefe gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Felsefe Ve Değerler; Bilgelik Sevgisi Olarak Felsefe « 1 2 »
Felsefe
Asortik Hatun 10 2318 Son Mesaj Eylül 03, 2010, 02:34:39 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Antonio Banderas
Sinema & Tiyatro ve Festivaller.
By.TuRuT 0 591 Son Mesaj Ekim 18, 2009, 01:50:57 ÖÖ
Gönderen : By.TuRuT
Sergio Antonio Afrodizyak Parfüm
Erkek Erkeğe
SPEED 0 682 Son Mesaj Eylül 04, 2012, 04:00:24 ÖÖ
Gönderen : SPEED
Modern Prens - Antonio Gramsci
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 515 Son Mesaj Şubat 07, 2014, 11:50:35 ÖS
Gönderen : sanane_61
Gökkuşağı Günleri - Antonio Skarmeta
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 375 Son Mesaj Ocak 14, 2015, 10:19:17 ÖS
Gönderen : sanane_61Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular