0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri  (Okunma Sayısı: 461 Kere Okundu.)
« : Ocak 26, 2013, 12:41:01 ÖS »

SaviorAngel
*
Üye No : 20558
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5336
Mesaj Sayısı : 8.562
Karizma = 50938


ALışveriş Tekniği Niteliği ve Çeşitleri

Alışverişin Tanımı: Herhangi bir malı, değerini ödeyerek satın alma işidir.

Alışverişin Tekniği :Herşeyin olduğu gibi, alışverişin de bir yolu, bir usulü vardır. Bunlara dikkat edilirse alışveriş yorucu, sinir bozucu olmaktan çıkar.


 1 – Alışveriş etmeye çıkılmadan önce neler alınacağına karar verilmeli, hatta gerekiyorsa bir liste yapılmalıdır. Böylece çarşıdan eve dönüldüğünde eksik olan şeyler için hayıflanılmaz.

2-”Birşey beğenirsem alırım” düşüncesi de doğru değildir. Alıcı bu yüzden mağazada satıcıyı boşuna uğraştırır. Bir eşya çıkarttırır, bunu beğenmez, bir başkasını ister. Veya birdenbire birşeyden hoşlanarak bunu satın alır. Eve gittiği zaman bu eşyanın pek işine yaramadığını anlar. Mesela kahverengi çanta alır, evde siyah iki ayakkabısı vardır.

3- Alışverişe çıkılmadan önce ne kadar para harcanacağı kararlaştırılmalıdır. Bu sayede sonradan fazla masraf ettiğini düşünerek üzülmekten kurtulur. Mağazada bütçesine uymayan eşyaları çıkartırarak boşuna zaman kaybetmez.

4- Satıcılara nazik davranmalıdır. Alışveriş sırasında satıcının sabahlan akşama kadar ayakta durduğu ve çalıştığı unutulmamalıdır. Nezaket kurallarına uymanın her zamn yararı vardır. Alınması düşünülmeyen eşyaları indirtmenin sadece satıcıyı üzmek olduğu da hatırdan çıkartılmamalıdır. Buna karşılık satıcı daima nezaketle davranmalı, müşteriye gü-leryüzlü olmalıdır. Bütün insan ilişkilerinde olduğu gibi, alışverişte de iki tarafın uysalca ve terbiyelice davranması işi kolaylaştırır.

5- Heıyerde pazarlığa kalkışmamalıdır. Büyük mağazalarda fiatlar kesindir. Böyle mağazalarda pazarlığa kalkışmak boş yere nefes tüketmek olur. Hem alıcı adayı hem dc satıcı boşuna yorulur. Buna karşılık pazarlık yapılan yerler vardır. Bazı kiiçük dükkanlar, pazarlar vb. Böyle yerlerde rahatlıkla pazarlık yapılabilir. Zaten satıcılar da alıcılardan bunu bekler, fi atları ona göre söylerler.

6- Alışveriş sırasında kesin karar vermelidir. Çünkü sonradan pişmanlık türlü zorluklara neden olur. Bazı mağazalarda satılan mal geri alınmaz. Bazıları bu konuda güçlük çıkarır. Sonradan pişman olmaktansa alışveriş sırasında kısa bir süre düşünmek daha doğrudur.

7- Marazalardaki eşyalara fazla dokıınulmamalıdır. Alınacak maî incelenir. Bunda aşırılığa kaçmamalı, mala zarar verecek kadar dokunmamalıdır.

8- Başkalarının satın aldığı eşyalarla ilgilenilmelidir. Bu hiç de hoş olmayan bir harekettir. Mesela bir alıcı, önünde tezgahta kestirdiği kumaşla beklerken, onun omuzunun üzerinden uzanarak bunu yoklamaya kalkışmak hiçbir terbiye kuralına sığmaz.

9- Alışverişte sıraya dikkat edilmelidir. Otobüs beklerken nasıl kuyruğa giriliyorsa, alıcı da bir mağazada aynı şekilde, sırasının gelmesini beklemelidir.

10- Alışveriş zamanı iyi seçilmeli, indirimli satışlardan faydalanılmalıdır. Ev kadınları için 10.000-12.00, 14.00-16.00 arası alışveriş için uygun saatlerdir.

Alışverişin çeşitleri

1- Peşin Alışveriş

2- Veresiye (taksitle alışveriş)

Alışveriş toptan veya perakende olabilir. Gıda maddelerinden uzun süre dayanacak olan (kuru fasulye, nohut, şeker) vb. yiyecekler toptan alınmalıdır. Böylece daha ucuza alınabilirler. Bozulacak gıda maddelerini ise günlük ve haftalık alabiliriz. Ucuz diye fazla miktarda almak, onların kısa zamanda tüketilmemesi ve korumaması paranın boşa gitmesine neden olur.

Alışveriş yerleri:

1- Tek cins mal satan mağzalar

2- Birçok cins mal satan mağzalar

3- Kooperatifler

4- Süpermarketler

5- Pazarlar

Koopclariflerden daha ucuz mal alınabilir. Kooperatil 1er taksitle dc satış yaparlar, yıl sonunda da ortaklarına kâr dağıtabilirler. Kooperatif alışverişinin bir yaran da alım sırasında aldanılmanıası ve nitelikli mal alınmasıdır.

 

Erhan Ali ve kardeşi Ömer Kaan <3
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri
« Posted on: Eylül 29, 2020, 04:00:10 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri e-book, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri programı, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri oyunları, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri e-kitap, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri download, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri hikayeleri, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri resimleri, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri haberleri, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri yükle, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri videosu, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri şarkı sözleri, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri msn, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri hileleri, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri scripti, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri filmi, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri ödevleri, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri yemek tarifleri, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri driverları, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri smf, Alışveriş Tekniği Niteliği Ve Çeşitleri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Psikanaliz Tekniği
Psikoloji ve Sosyoloji
Asortik Hatun 7 2011 Son Mesaj Ekim 16, 2012, 10:24:16 ÖS
Gönderen : cansuorkun
Taç Örgü Tekniği
Moda & Güzellik
FeMoX 3 849 Son Mesaj Aralık 09, 2009, 09:50:51 ÖS
Gönderen : -LoSS AnGeL-
'' Kalan Maçlarımız Final Niteliği Taşımaktadır ''
Anadolu Takımları
mEkansIz_qEnc 0 501 Son Mesaj Mayıs 12, 2009, 05:10:26 ÖS
Gönderen : mEkansIz_qEnc
Işitmenin Niteliği
Biyoloji
Anqel* 0 513 Son Mesaj Mart 23, 2012, 01:15:04 ÖS
Gönderen : Anqel*
Konuşmanın Niteliği
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 883 Son Mesaj Nisan 02, 2012, 12:39:22 ÖÖ
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular