Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Alerjik Nezleye Dikkat!  (Okunma Sayısı: 483 Kere Okundu.)
« : Eylül 01, 2008, 09:04:50 ÖS »
Avatar Yok

*GeLinCiKk
*
Üye No : 2580
Yaş : Yok
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1966
Mesaj Sayısı : 12.263
Karizma = 28326


Alerjik Nezleye Dikkat!

Saman nezlesi ya da alerjik nezle duyarlı kişilerde bir antijen-antikor reaksiyonu ile başlayan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Başka bir deyişle duyarlı kişi alerjeni yani alerjisi olduğu maddeyi yabancı bir cisim olarak tanır ve vücudun yabancı canlılara (örneğin bakterilere) karşı oluşturduğu antikorun bir benzerini bu alerjene karşı oluşturur.
Alerjik duyarlılık genetik
Bu duyarlılık aynı zamanda genetik. Genetik geçişli olmasına karşın yeni doğan bebekler alerjik değildir. Alerjinin daha sonradan ortaya çıkmasının bu genin bir viral enfeksiyon sırasında aktif hale geçmesine bağlı olduğu düşünülüyor. Bu aktivasyon yaşamın hangi döneminde gerçekleşirse kişi o andan sonra alerjik olur. Saman nezlesi alerjinin tipik bir örneğidir. Nezleye yol açan madde, burun mukozasında infllamatuar bir süreci başlatır ve mukozanın şişmesine, kaşıntıya, tahrişe ve aşırı miktarda sümük salgılanmasına neden olur. Kentleşme, sanayileşme ve hava kirliliğindeki atışa paralel olarak alerjik nezle sıklığı tüm dünyada geçtiğimiz yüzyıl boyunca artış gösteriyor. Alerjik nezle, sürekli alerjik nezle ve mevsimsel alerjik nezle olmak üzere ikiye ayrılır.
Burun akıntısı ve tıkanıklık belirtilerini önemseyin
Saman nezlesinin belirtileri burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırıklar, gözlerde sulanma, burun ve gözlerde kaşıntı ve bazen baş ağrısıdır. Alerjinin önde gelen belirtileri ise konsantrasyon bozukluğu ve halsizliktir. Alerjik nezlede halsizlik soğuk algınlığından daha azdır ve ateş ve kas ağrıları olmaz. Alerjik nezle genellikle yılın belirli dönemlerinde ya da belirli bir madde ile karşılaştıktan sonra ortaya çıkar ve genellikle iki haftadan uzun sürer. Hastalığınızın alerji mi soğuk algınlığı mı olduğunu netleştirmediğiniz durumlarda hekiminize başvurmakta yarar var.
Alerjik nezle yaşla değişir mi?
Alerjik nezle yaşla değişir. Bu değişiklik mevsimsel alerjik nezlede daha fazladır. Hastalık yapısı gereği yaşam boyu yakınmalarda artış ve azalmalar ile gider. İlerleyen yaşlarda ise kendiliğinden geriler. Eğer çocukluk çağında başlamışsa ergenlik döneminde geçebilir, bazen 30'lu 40'lı yaşlarda tekrar ortaya çıkar. Kadınlarda gebelik döneminde yakınmalar genellikle azalır, bazen menopoz ile alerjik nezle tekrarlar. Sürekli alerjik nezle genellikle alerjik olmayan kronik nezle şekline döner. Polenlere maruz kalma ile ortaya çıkan alerji genellikle mevsimsel özellik gösterir. Buna karşın sürekli alerjik nezle sürekli maruz kalınan alerjenlere duyarlılık halinde ortaya çıkar.
Mevsimsel alerjik nezleye küçük yaştakiler daha çok yakalanıyor
Mevsimsel alerjik nezlede ortalama başlama yaşı daha küçüktür. Sürekli alerjik nezlede alerjik astım görülme sıklığı mevsimsel alerjik nezleden iki kat fazladır. Bu arada mevsimsel alerjik nezle yaşla gerileme eğilimi gösterirken sürekli alerjik nezle kronik nezleye dönüşür. Alerjik nezleye ne yol açar?
Havada taşınabilecek ve burun mukozasına ulaşabilecek kadar küçük olan bitki ve hayvan proteinleri saman nezlesine yol açarlar. Sık rastlanan alerjenler polenler, ev tozu akarları, küf mantarları ve hayvan tüyleridir. İlkbahar başlangıç dönemlerinde gelişen alerjik nezleden ağaç polenleri -İstanbul için en önde geleni akkavak ağacının polenleridir- sonbahar başlangıç dönemlerinde gelişen mevsimsel alerjik nezleden ise çimen polenleri sorumludur. Ankara'da çimen polenleri ön planda iken İzmir'de çimen ve zeytin polenleri öne çıkmaktadır.
Ev tozu ve böcek dışkılarına dikkat!
Ev tozunda alerjik etkinlikten sorumlu olan temel canlı ev tozu akarı adını alan mikroskobik boyutlardaki böcekler daha doğrusu bu böceklerin havada uçuşan dışkılarıdır. Akar dışkılarının yanı sıra hamam böceği dışkısı, küf mantarları, ev hayvanlarının artıkları ve polenler de alerjik reaksiyonun ortaya çıkmasına katkıda bulunurlar.
Nezle olmamak için neler yapmalısınız?
- Alerjiniz olan polenlerin yoğun olduğu dönemlerde ve özellikle polen sayısının daha yüksek olduğu sabah erken saatlerde (05.00-10.00 arası) evinizin pencere ve kapılarını kapalı tutunuz.
- Ev dışı sporlar ve aktiviteler için polen sayısının daha düşük olduğu gündüz saatlerini yeğleyiniz.
- Eğer çimleri kesmeniz gerekiyorsa, polen maskeleri takınız.
- Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde giysilerinizi açık havada kurutmaktan kaçınınız
- Sürekli alerjik nezlesi olanlar ne gibi önlemler almalıdır? En önemlisi, yastık ve yorganların antialerjik yastık kılıfı ve nevresimler ile kaplanmasıdır
- Kuştüyü yastıkları, yün battaniye ve örtüleri alerjik olmayan sentetik materyaller ile değiştiriniz
- Özellikle yatak odasındaki yatağı ve halıyı sıksık temizleyerek evdeki toz miktarını azaltınız - Hava temizleme aygıtı kullanın. Evcil hayvanları evden uzaklaştırınız. ,
- Evinizin nem düzeyini düşük tutarak küf mantarlarının çoğalmasını engelleyiniz.
- Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde evinizin kapı ve pencerelerini kapalı tutun
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: Alerjik Nezleye Dikkat!
« Posted on: Eylül 22, 2019, 02:20:34 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Alerjik Nezleye Dikkat! e-book, Alerjik Nezleye Dikkat! programı, Alerjik Nezleye Dikkat! oyunları, Alerjik Nezleye Dikkat! e-kitap, Alerjik Nezleye Dikkat! download, Alerjik Nezleye Dikkat! hikayeleri, Alerjik Nezleye Dikkat! resimleri, Alerjik Nezleye Dikkat! haberleri, Alerjik Nezleye Dikkat! yükle, Alerjik Nezleye Dikkat! videosu, Alerjik Nezleye Dikkat! şarkı sözleri, Alerjik Nezleye Dikkat! msn, Alerjik Nezleye Dikkat! hileleri, Alerjik Nezleye Dikkat! scripti, Alerjik Nezleye Dikkat! filmi, Alerjik Nezleye Dikkat! ödevleri, Alerjik Nezleye Dikkat! yemek tarifleri, Alerjik Nezleye Dikkat! driverları, Alerjik Nezleye Dikkat! smf, Alerjik Nezleye Dikkat! gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Alerjik Astim Ve Trombosit
Biyoloji
Anqel* 0 586 Son Mesaj Ocak 13, 2012, 01:42:28 ÖS
Gönderen : Anqel*
Alerjik Göz Nezleleri Için Koruyucu Gözlükler Çözüm Mü?
Göz Sağlığı
Honey_Face 0 435 Son Mesaj Ocak 05, 2013, 12:52:53 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Alerjik Hastaların Uyması Gerekenler
Cilt Hastalıkları
Asortik Hatun 0 364 Son Mesaj Ocak 13, 2013, 09:20:26 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Alerjik Nezleye Işık Müdahalesi
Sağlık
sanane_61 0 342 Son Mesaj Eylül 12, 2013, 04:57:04 ÖS
Gönderen : sanane_61
Alerjik Göz Hastalığı Olanlar Dikkat
Sağlık
S.e.s 0 402 Son Mesaj Mart 30, 2016, 06:12:31 ÖS
Gönderen : S.e.s


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular