Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Zifir  (Okunma Sayısı: 1693 Kere Okundu.)
« : Temmuz 21, 2008, 07:21:08 ÖS »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 161


Bir milyon satan Metal Fırtına’nın yazarlarından Orkun Uçar, bu kez Burak Turan’la Zifir adlı bir kitaba imza attı. ‘Dünyada eşi benzeri olmayan bir kitap yazdık’ diyen Uçar ve Turan, Anadolu fantastik edebiyatına bir şeyler katmayı hedeflediklerini söylüyor.


ORKUN Uçar ve Burak Turan’ın fantastik kitabı Zifir ‘Kötü cinler dünyayı felakete götürecek, belki de bütün insanları yok edecek bir planın peşinde olursa ne olur?’ sorusuyla başlıyor. Kitap boyunca cinler emellerine ulaşmak için

Irak’taki Amerikan askerlerini kandırmaktan tutun da Bush ve Papa’yı öldürmeye kadar birçok olayda başrolde. Kitapta dünyayı kurtarmaya soyunan kişi, ABD vatandaşı değil bir Türk. Fantastik bir dünya oluştururken güncel politik gelişmelere değinen, kimi zaman tartışmalı dizi Kurtlar Vadisi’nde olduğu gibi sorunlara çözümler bulmaya çalışan Zifir’in yazarları Orkun Uçar ve Burak Turan, sorularımızı yanıtladı.

Zifir’i yazma süreci nasıl oldu?

Orkun Uçar: İnsanlara garip gelebilir ama bu kitabın dünyada eşi benzeri yok. Ben Metal Fırtına kitabını yazdıktan sonra Türk medyasından çok dünya medyasına röportaj verdim. Şu bilinmeli ki bu kitapta da küçük oynamıyoruz.

Zifir’i farklı kılan ne?

O.U: Çünkü kitapta hem politik kurgu var hem de yaradılışa kadar giden bir hayal gücü. Bu yeni bir şey.

Burak Turan: Hiçbir zaman bu şekilde politik kurgu içinde büyük bir fantastik eser ortaya çıkmamıştır.

O.U: Bu ülkede hemen hemen birçok ailede anlatılan üç-dört cin hikáyesi vardır. Fakat cinler Binbir Gece Masalları dışında Doğu edebiyatında pek de ele alınmadı. Biz birçok şeyi Batılı gözüyle tanıdık.

B.T: Okuduğum kitaplardaki cinleri, canavarları, vampirleri hep onlardan öğrendik. Batı’da cin ormanda gezen şirin yaratık. Oysa bizim dinimizde farklı. Nihayetinde Müslüman’ız.

HADİSLERİ OKUDUK

Ama Zifir’deki kötü cinler çarpmıyor. Kurbanının ya başını koparıyor ya kanını emiyor? Cinden çok Dracula’ya benziyor. Sanki cinler de Batı’ya özenmiş gibi?

B.T: Türk edebiyatının kaynak aldığı birçok yaratık cin kökenlidir.

O.U: Gizli İlimler Ansiklopedisi’ni okuduk bu kitabı hazırlarken. Cin pek çok hadiste bizim kitapta anlattığımız şekilde geçiyor. Bazı benzerlikleri söyleyeyim. Cinlerin de iyi ve kötüleri olması gerektiği. Bu cin suresinde de var. Hadislerde cinlerin gruplar halinde yaşadığı söyleniyor.

GENÇLER MOTİVE OLUYOR

Kitapta kimse cinlerden korunmak için Nas Suresi okumuyor mesela. Oysa bize öğretilen cinlerden korunmak için bu sure yeterlidir?

O.U: Bilmiyorum o süreyi. Ama kitapta cinlerden korunmak için Bakara Suresi okuyanlar var. Bu sonuçta fantastik bir kitap. Bizim de kattığımız şeyler var.

Kitapta şeytan var, cin var, ABD ordusu, Vatikan... Yani bir tarafıyla çok fantastik ama diğer tarafıyla da güncel politik gelişmeler kitabın konusu içinde. Satış düşünülerek yapılan zorlama bir kurgu izlenimi veriyor.

O.U: Bugün ABD askeri Irak’a gittiği zaman ‘Ben İsa’yı oraya götürmek için geldim buraya’ diyor. Bugün Bush gökyüzünden mesaj aldığını söylüyor. Benim böyle bir kaygım olamaz, ben zaten bu işin babasını yazdım, Metal Fırtına’yı.

Kötü melekler dünyayı yerle bir ederken, dünyayı kurtaran adam Azazil bu toprağın evladı. Kitapta biz de dünyayı kurtarabiliriz duruşu hakim...

O.U: Öyle zaten. Bizim belli tabuları yıkmak gibi bir amacımız da var. Dünyayı kurtaranların hep ABD’liler olmayacağını, kötü cinlerin karşısında haçla çıksanız bile öleceğiniz gibi. Bu kitaplar gençlerimizi çok olumlu motive ediyor. Haçla değil Kuran-ı Kerim okuyarak dünyanın kurtarılabilecek olduğunu anlatıyoruz. Batı’nın bilinçaltımıza yüklediği değerleri yıkmaya çalışıyoruz.


Her şey Anadolu fantastik edebiyatı için
İki kişinin bir kitabı yazması zor değil mi?

O.U: Tam tersine, işimiz daha da kolaylaşıyor. Diyelim bir ev kiraladınız. Evi tek başına döşemek mi kolay yoksa iki kişinin bu işi yapması mı? Odalar paylaşılır, biri mutfağı döşer, diğeri de başka bir odayı. Böylece ev daha zengin olur.

Evin karışık olma ihtimali de söz konusu olmaz mı?

O.U: Hayır, sonuçta kitabın merkezine alınan konuları başta konuşuyoruz.

B.T: Çatıyı başta Orkun hazırlamıştı. Ben katları oluşturmaya çalıştım. Güçlerimizi birleştirdiğimiz noktada farklı şeyler çıktı ortaya. Ama şunu da belirtmek gerekiyor, ben olmasaydım da bu kitap aynı şekilde Orkun tarafından yazılabilirdi.

O.U: Estağfurullah abi.

B.T: Zifir’le ilgili şunu söyleyebilirim, ben bu kitaba anlatım gücümü kullanarak katkıda bulundum. Bu konuda iddialı olmayayım ama anlatımda Orkun’dan daha iyi olduğumu düşünüyorum. Orkun da bunu düşündüğü için bir araya geldik.

O.U: Burak’ın hayal gücü müthiştir. Bu kitabı yazmak aklıma geldiğinde Burak askerdeydi. Uzun süre onun dönmesini bekledim. Burak’ın da Türk Edebiyatı’na kazandırılması gerektiğini düşünüyordum. Gördüğünüz gibi sonuç muhteşem; demek ki yanılmamışım.

Metal Fırtına’yı Burak Turna ile birlikte yazdınız. Fakat çok geçmeden yollarınız ayrıldı ve kitabın ikinci serisi ikiniz tarafından da ayrı ayrı yazıldı. Zifir’de de benzer bir şey olabilir mi?

O.U: Öyle bir şey söz konusu olamaz. Bu kitabın devamını yazacak olursak ki yazacağız, ayrılmayacağımızdan emin olabilirsiniz. İlk kitaptaki ayrılık da benim yüzümden olmadı. Hatta ben birlikte yazmayı teklif ettim Burak Turna’ya. Dahası yayınevi de bunu istedi. Ama diğer arkadaş (Burak Turna’yı kastediyor) bu konuda farklı bir strateji izledi. Ben bunu eleştirmiyorum, olabilir. Ama daha önceki anlaşmalarda Metal Fırtına’yı benim yazacağım belirtilmişti.


HEMfantastik HEMpolitik


ZİFİR’DEKİ hikaye bir intiharla başlıyor. İntihar eden kişinin doğaüstü olaylara tutkusu, devletin özel bir biriminin bu olayı soruşturmasına yol açıyor. Elde edilen bulgular sıradan gibi görünen intiharın arkasında bazı gizemli güçleri işaret edince, bir uzman aranıyor. Başvurdukları kişi Azazil... Azazil, farklı doğmuş ve bir cin kabilesi tarafından büyütülmüş, uzun yıllar kötü cinlerle savaşmış ama yıllar önce bedenini ve ruhunu yaralayan bir mücadeleden sonra kendini emekliye ayıran bir kişi. Azazil kendinden istenen yardımı yapmak istemese de sonra kararını değiştirir. Böylece macera başlar. Cinler dünyayı felakete götürecek, belki de bütün insanları yok edecek bir plan peşindedir. Hedefleri için Irak’taki Amerikan askerlerini büyüleyip Kabe’ye baskın bile yaptırmayı düşünmektedirler. Çünkü asıl istedikleri kutsal taş Hacer-ül Esved’tir.

Kabe baskını sonrası dünya karışıyor ama kısa bir süre sonra cinlerin insanların boyutuna geçip büyük saldırıyı başlatmasıyla tüm dünya bir savaş alanına dönüşüyor. Sonuçta cinler, insanlar, şeytanlar ve meleklerin karıştığı bir savaş başlıyor.


Link
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.

« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2010, 01:37:49 ÖS Gönderen : melek_03 »

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.167


View Profile
Re: Zifir
« Posted on: Ağustos 11, 2020, 09:29:09 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Zifir e-book, Zifir programı, Zifir oyunları, Zifir e-kitap, Zifir download, Zifir hikayeleri, Zifir resimleri, Zifir haberleri, Zifir yükle, Zifir videosu, Zifir şarkı sözleri, Zifir msn, Zifir hileleri, Zifir scripti, Zifir filmi, Zifir ödevleri, Zifir yemek tarifleri, Zifir driverları, Zifir smf, Zifir gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 22, 2008, 12:53:25 ÖS »
Avatar Yok

*GeLinCiKk
*
Üye No : 2580
Yaş : Yok
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1966
Mesaj Sayısı : 12.263
Karizma = 28326


sağol
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2010, 02:27:58 ÖS Gönderen : SmBRN™ »
Yanıtla #2
« : Aralık 25, 2008, 02:52:00 ÖÖ »

blue_hyt
*
Üye No : 12134
Yaş : 30
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1312
Mesaj Sayısı : 4.938
Karizma = 7183


ellerine saglık

webcanavari - rapcanavari - rockcanavari - forum - film - mp3 - video - korku - sohbet - muhabbet - şiir - resim - makale - yazı
Yanıtla #3
« : Aralık 27, 2008, 08:02:38 ÖS »

MaViSh
*
Üye No : 3490
Yaş : 28
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 777
Mesaj Sayısı : 8.088
Karizma = 16200


teşekkürler

Ne Ağlayacak Kadar Günahkarım...
Ne Göklere Çıkabilecek Kadar Masum...


Ne Geçmişte Yaşadıklarımdan Huzursuzum...
Ne Şu An Yaptıklarımdan Mutlu...


Sırlar İçinde Bir Dünyam Var Birde
Sen Varsın İçinde...


Ne Seni Kaybedecek Kadar Cesurum...
Ne De Seni Kazanacak Kadar Güçlü...
Yanıtla #4
« : Ağustos 13, 2010, 01:38:09 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


Teşekkürler..

WebCanavari
Yanıtla #5
« : Ağustos 13, 2010, 02:35:29 ÖS »
Avatar Yok

Doktor Ahmet
*
Üye No : 52736
Yaş : 27
Nerden : Kütahya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 168
Mesaj Sayısı : 1.709
Karizma = 3020


korkunç bir kitap diye duymuştum teşekkürler

Unutma!!!Karanlık gecede kara taşın üstündeki kara karıncayı gören biri var...

♪-♪♪-♪♪-♪nfr♪-♪♪-♪♪-♪
Yâ Rab, bu uğursuz gecenin yok mu sabahı?
Mahşere mi bi çarelerin yoksa felahı!
Nur istiyoruz... Sen bize yangın veriyorsun!
" Yandık!" diyoruz... Boğmaya kan gönderiyorsun!
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Zifir - Bülent Yıldız
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 303 Son Mesaj Ağustos 07, 2014, 09:09:01 ÖS
Gönderen : sanane_61
Zifir- Tuğrul Keskin
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
vexed 0 378 Son Mesaj Mayıs 18, 2015, 10:39:03 ÖÖ
Gönderen : vexed


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular