0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır  (Okunma Sayısı: 712 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 12:46:15 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Zeytinin iklim özellikleri ve toprak istekleri nasıl olmalıdır

TOPRAK: Zeytin, çok seçici olmamakla birlikte kalkerli-kumlu, besin maddelerince zengin, PH'sı 6-8 seviyesinde olan topraklardan hoşlanmaktadır. Taban suyu 1m.'den yakın olmamalıdır. Bu seviyeye yakın topraklarla mutlaka drenaj uygulanmalıdır.

İKLİM: Zeytin, 40 ºC ile -7 ºC arasındaki sıcaklıklarla dayanabilse de iyi bir büyüme ve meyve oluşumu için sıcaklığın 15-25 ºC'lerde olması istenir.Zeytin'in soğuklama ihtiyacı 600 ila 1000 saat arasındadeğişmektedir. Ayrıca zeytinin iyi bir gelişme gösterip, normal göz gelişimi için yeterli bir sıcaklık toplamına ihtiyacı vardır.Zeytinin yıllık yağış isteği 650-800 mm' dir. Yaz aylarından, mevsim yağışlarına kadar yapılan sulamalar zeytin irileşmesini ve yağ oluşumunun artmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu oluşmalar ertesi yıl meyve verecek sürgünlerin gelişimini ve meyve gözlerinin oluşumunu hızlandırmaktadır. Nemli havalarda, ağaç yapraklarından gerçekleşen terleme azalır.Bu sayede sıcağın, bitkiye etkisi de azalmış olur. Ancak aşırı nem bazı hastalıklara uygun ortamı hazırlamaktadır. Çiçek zamanı yüksek nem ise döllenmeyi kısıtlamaktadır. Mayıs ayı ve haziran başında esen rüzgarlar döllenmeye yardımcı olurken, kış sonlarında esen rüzgarlar toprak neminin azalmasına yol açar. Zeytin ağacı ışığı çok sevdiğinden özellikle geçit bölgelerde güney yönleri tercih edilmelidir. Sisli dağ etekleri ve vadiler zeytin için uygun değildir.

800 m' den yüksek yerlerde zeytin yetiştirilmemektedir

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır
« Posted on: Kasım 27, 2020, 02:12:38 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır e-book, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır programı, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır oyunları, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır e-kitap, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır download, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır hikayeleri, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır resimleri, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır haberleri, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır yükle, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır videosu, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır şarkı sözleri, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır msn, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır hileleri, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır scripti, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır filmi, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır ödevleri, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır yemek tarifleri, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır driverları, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır smf, Zeytinin Iklim Özellikleri Ve Toprak Istekleri Nasıl Olmalıdır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular