0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır  (Okunma Sayısı: 587 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 12:45:00 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Zeytinde toprak işleme,gübreleme ve sulama nasıl yapılmalıdır

TOPRAK İŞLEME

Toprak işleme zamanında ve uygun şekilde yapılırsa toprağın havalanması, yağış sularının muhafazası ve biyolojik faaliyetlerin artması sağlanmış olur. Zeytinliklerde yılda 2-3 kez toprak işlemesi yeterli olmaktadır. İlk toprak işlemesi hasattan sonra toprak tavında iken pullukla 15 cm derinliğinde; ikincisi ilkbaharda 10-12 cm yi geçmeyecek şekilde pulluk veya tırmıkla, üçüncü işleme ise dökülen zeytinlerin kaybını önlemek amacı ile toprağın düzeltilmesi ve otların temizliği için yapılmaktadır.

GÜBRELEME:

Unutulmalıdır ki; gübrenin azı da, fazlası da mahsulün verim ve kalitesine, ayrıca bitkiye ve ekonomiye zarar verir. Toprak ve yaprak analizleri sonucu yapılan gübrelemenin en doğru gübreleme olacağı bilinmelidir.Verime yatmış olan zeytinliklerde çiçeklenme ve meyve bağlama döneminde azota ihtiyaç artar. Bunun için sulanan koşullarda azotlu gübrenin ilk dozu çiçeklenmeden 3-4 hafta önce, ikinci dozu meyve tutumunda (Mayıs) ve son dozu ve çekirdek sertleşme döneminde (Temmuz, Ağustos) verilmelidir. Eğer sulama imkanı yok ise tek seferde Şubat sonu Mart başında azotlu gübre uygulanmalıdır.Azotlu gübreler gövdeden 50-70 cm uzağa, taç izdüşümüne serpilerek çapa vb. aletlerle gömülür.Fosforlu ve potaslı gübreler izdüşümünde 15-30cm. derinlikte açılan hendeklere sonbaharda gömülür.

SULAMA:

Zeytine yılık su ihtiyacı 650-700 mm dir. Daha az yağış alan yerlerde sulamaya ihtiyaç vardır.Ağacın en çok suya ihtiyaç duyduğu yaz ayları ve Eylül ayında yapılacak 4-5 sulamanın ürün miktarını arttırdığı bilinmektedir

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır
« Posted on: Aralık 05, 2020, 02:11:42 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır e-book, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır programı, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır oyunları, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır e-kitap, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır download, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır hikayeleri, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır resimleri, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır haberleri, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır yükle, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır videosu, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır şarkı sözleri, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır msn, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır hileleri, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır scripti, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır filmi, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır ödevleri, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır yemek tarifleri, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır driverları, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır smf, Zeytinde Toprak Işleme,gübreleme Ve Sulama Nasıl Yapılmalıdır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular