Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir  (Okunma Sayısı: 541 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 12:45:40 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Zeytinde budama nasıl yapılmalıdır ve budama çeşitleri nelerdir

BUDAMA

Budama zamanını çok iyi belirlemek gerekmektedir. Yağış az olan bölgelerde mümkün olduğunca geç budama yapmada fayda vardır. Dal kanseri bulunan bölgelerde yazın budama yapılmalıdır.

ŞEKİL BUDAMASI

Zeytinlerde genellikle en uygun şekil 'serbest goble' sistemidir. Fidan dikiminden itibaren ilk iki yıl zeytinde budama işlemi yapılamaz. Ancak dikimden sonra boyu 1 m.'yi aşan fidanların tepesi 90 cm' den vurulur. İki yıl sonunda 40-90cm. yükseklikten, tek gövde üzerinde değişik noktalardan çıkan 3 ana dal bırakılır.Öteki dalların ya uçları alınır ya da gelişmelerini yavaşlatmak için aşağıya doğru eğilerek bağlanır.Ayrıca dip sürgünleri ve obur dallar çıkartılır. Fidana şekil verilmek için acele edilmemeli, şekil 3-4 budamada elde edilmelidir.

ÜRÜN BUDAMASI

Verime yatmış ağaçlarda ağacın şeklini korumak, periyodisiteyi azaltmak, gereksiz ve zararlanmış dalları uzaklaştırmak amacı ile hafif bir ürün budaması yapılmalıdır. Kural olarak ürün yılının başlarında (Mart - Nisan) yapılmaktadır.

GENÇLEŞTİRME BUDAMASI

Yaşlılık nedeni ile mantarlaşmış ve gövdeden çok uzaklaşmış ana dallarla birlikte hastalık, zararlı ve şiddetli donlardan etkilenmiş dalların kesilerek yenilerin oluşturulması amacı ile uygulanmaktadır. Budamadan sonra gövde ve ana dalların güneşten zarar görmemesi için kireçleme yapılmalı ve kesim yerlerine %5 lik bordo bulmacı sürülmelidir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.145


View Profile
Re: Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir
« Posted on: Kasım 22, 2019, 11:21:03 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir e-book, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir programı, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir oyunları, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir e-kitap, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir download, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir hikayeleri, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir resimleri, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir haberleri, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir yükle, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir videosu, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir şarkı sözleri, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir msn, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir hileleri, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir scripti, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir filmi, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir ödevleri, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir yemek tarifleri, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir driverları, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir smf, Zeytinde Budama Nasıl Yapılmalıdır Ve Budama Çeşitleri Nelerdir gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular