Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir?  (Okunma Sayısı: 513 Kere Okundu.)
« : Kasım 26, 2008, 05:11:05 ÖS »

HuNTeR-DeViL
*
Üye No : 3263
Yaş : 27
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1811
Mesaj Sayısı : 7.822
Karizma = 2088


Zemzemin faydaları nedir, nasıl içilir? Zemzem suyu nasıl bulundu? Faydaları ve fazileti nedir? Zemzemin mutlaka ayakta mı içilmesi gerekir? Oturarak içilemez mi?


Zemzemin tarihçesi kısaca şöyledir:

Hz İbrahim (as), Cenab-ı Hakkın emri üzerine hanımı Hacer validemizi ve henüz süt emmekte olan oğlu Hz İsmail'i bugünkü Zemzem kuyusunun bulunduğu yere bıraktı O tarihte Mekke'de hiçbir insan yaşamıyordu İçecek su da yoktu Hz İbrahim, hanımı ve oğlu için biraz hurma ve bir miktar da su bırakarak oradan ayrıldı Yiyecek ve içeceğin bulunmadığı bu ıssız yerde kalmak Hz Hacer'e çok zor geldi Ancak, kendilerini oraya bırakmasını Hz İbrahim'e Cenab-ı Hak emrettiğine göre düşünmek yersizdi Çünkü, rızkı veren Allah elbette kendilerinin durumunu da görüyordu

Bir müddet sonra Hz İbrahim'in bıraktığı su bitti Hz İsmail ağlamaya, su istemeye başladı Annesi ne yapacağını şaşırdı Süt yok ki emzirsin, su yok ki içirsin Hz İsmail'in ağlamalarına daha fazla dayanamadı Safa Tepesine çıktı Birini görebilmek ümidiyle sağa sola baktı Kimseyi göremeyince de Safa ile Merve arasında koşmaya başladı Yedinci defa Merve'ye çıktığında bir ses işitti Zemzem Kuyusunun yanında Hz Cebrail'i gördü Cebrail (as) kanadıyla (bir rivayette ayağıyla) yeri kazıyordu Nihayet su göründü Hz Hacer buna çok sevindi Suyun aktığını görünce, “Dur, dur” manasında “Zem zem” dedi ve su akmasın diye önünü kesti, havuz gibi yaptı Bir taraftan da testisini dolduruyordu Suyu aldıkça yerinde kaynıyordu Testisi dolduktan sonra sudan içti ve Hz İsmail'i emzirmeye başladı Bu arada Cebrail (as), Hacer'e hitaben:

“Sakın, ‘Helak oluruz, zarara uğrarız' diye korkmayın İşte şurası Beytullah'ın (Kabe'nin) yeridir O beyti şu çocukla babası yapacaktır Muhakkak ki, Cenab-ı Hak o işin ehlini zayi etmez” dedi(1)

İşte, Zemzem Kuyusunun ortaya çıkması bu şekilde oldu Hz Hacer suyun önünü kesmeseydi ve onu kendi halinde bıraksaydı, bu su bir ırmak olacaktı Peygamberimiz (asm) bir hadislerinde bu hakikati şöyle beyan buyurur:

“Allah, İsmail'in annesi Hacer'e rahmet etsin O, Zemzem'i kendi haline bıraksaydı veya avuçlamasaydı; muhakkak Zemzem akar, bir ırmak olurdu” (2)

Zemzem, çok mübarek ve gıdalı bir sudur Hz Hacer ve Hz İsmail, uzun müddet yemek yemeden bu suyla idare ettiler Bir hadiste Peygamber Efendimiz Zemzem'in bu hususiyetine işaret etmiştir(3)

Bir diğer hadiste de “Zemzem ne niyetle içilirse ona şifa olacağı” buyurulmuştur(4)

Zemzemin ayakta içilmesi meselesine gelince:

İbni Abbas'tan (ra) gelen bir rivayette, Peygamberimizin, Zemzem suyunu ayakta olduğu halde içtiği rivayet edilir İbni Abbas şöyle der: “Ben Resulullaha (asm) Zemzem ikram ettim, ayakta içti”(5)

Bilindiği üzere Peygamberimiz bir hadislerinde ayakta su içmeyi yasaklamıştır(6) Bu itibarla, hadis alimleri bu farklı rivayetleri birleştirmişlerdir Sahih-i Müslim Şarihi Nevevi, bu iki farklı hadis hakkında şöyle der:

“Bu hadislerdeki yasaklama tenzihen mekruh şeklindedir Ayakta su içmenin caiz olduğunu beyan içindir” İmam Suyuti Hazretleri de, Peygamberimizin (asm), Zemzemi ayakta içmesini şöyle izah eder:

“Resul-i Ekremin (asm) Zemzemi ayakta içmesi, ayakta su içmenin caizliğini açıklama manasındadır” Hanefi alimleri, İbni Abbas'ın rivayet ettiği hadise dayanarak Zemzemi ayakta içmenin müstehaplığına hükmetmişlerdir


OnLyReLentless
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir?
« Posted on: Ocak 25, 2020, 04:29:52 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? e-book, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? programı, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? oyunları, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? e-kitap, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? download, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? hikayeleri, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? resimleri, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? haberleri, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? yükle, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? videosu, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? şarkı sözleri, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? msn, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? hileleri, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? scripti, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? filmi, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? ödevleri, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? yemek tarifleri, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? driverları, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? smf, Zemzemin Faydaları Nedir, Nasıl Içilir? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çakal Eriği, Schlehedorn, Prunus Spinosa L Nedir Ve Faydaları.
Şifalı Bitkiler
[B]a[R]a[N] 0 583 Son Mesaj Ekim 19, 2011, 05:02:59 ÖS
Gönderen : [B]a[R]a[N]
Phuket Adasına Nasıl Gidilir Ne Yenir Ne Içilir
Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil
SaviorAngel 0 545 Son Mesaj Ocak 29, 2012, 05:05:14 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Mahlep Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? « 1 2 »
Şifalı Bitkiler
elze 10 5753 Son Mesaj Kasım 28, 2014, 09:30:26 ÖS
Gönderen : mrghostx
Yalnızlık Sek Içilir - Ahmet Demir
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 3 1040 Son Mesaj Ağustos 02, 2014, 07:53:40 ÖS
Gönderen : kitap.canavari


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular