Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar  (Okunma Sayısı: 326 Kere Okundu.)
« : Ocak 25, 2013, 10:06:54 ÖS »

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Zehirli tiroitle ilgili soru ve cevaplar

Tiroit Derneği Başkanı Prof. Dr. Cumali Aktolun, zehirli tiroitle ilgili başlıca soruları yanıtladı...1- Zehirli guatr nedir?
Zehirli guatr, tıbbi adıyla hipertiroidi hastalığı, tiroit isimli organın aşırı hormon üretmesi sonucu oluşur. Aşırı üretilen tiroit hormonu, vücudumuza ciddi zarar verir, çok farklı şikayetlere neden olur.

2- Tiroit hormonunun aşırı üretimi hangi şikayetlere neden olur? Ellerde titreme, kalp çarpıntısı, avuç içlerinde terleme, saç dökülmesi, adet düzensizliği, ani kilo kaybı, aşırı yorgunluk ve takatsizlik, şiddetli öfke ve sinirlenme en belirgin şikayetlerdir.

3- Zehirli guatrın nedeni nedir?
Zehirli guatr, tiroit hastalıklarının en 'karanlık' türlerinden biridir. Zehirli guatrın neden ortaya çıktığına halen bilim dünyasınca net olarak karar verilmiş değildir. Ancak, zehirli guatrda; ana neden olmasa bile 'tetikleyici' faktörün, yoğun stres ve ani yüksek dozlu üzüntü olduğunda herkes hemfikirdir. Örneğin ani ölümler, deprem ve iş kaybı sonrası zehirli guatr sık görülür. Aşırı iyotlu tuz tüketimi de suçlanan diğer faktörlerden biridir.

4- Zehirli guatr nasıl tedavi edilir?
Zehirli guatr, kapsamlı tetkikler yapıldıktan sonra radyoaktif iyot ile ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Amerikan ekolüne göre tek seçenek radyoaktif iyottur. Ancak, ameliyat sonrasında veya radyoaktif iyot sonrasında hastaların ömür boyunca tiroit hormonu kullanması zorunludur.

5- Zehirli guatr ile tiroit kanseri birbirine bağlı mıdır?
Zehirli guatr ile tiroit kanseri birbirinden tamamen ayrı hastalıklardır. Ancak, en yeni bilimsel çalışmalar, zehirli guatr olan hastalarda tiroit kanseri çıkma riskinin diğer insanlardan daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tıp literatürüne giren bu araştırmalara göre; hangi yöntemle tedavi edilirse edilsin, zehirli guatr hastalarının tiroit kanserine daha sık yakalandığı ortaya çıkmıştır. Bu yeni bilimsel bulgular, tiroit uzmanlarının zehirli guatra daha yakından ve daha ciddi yaklaşması gerektiğine işaret etmektedir. Eskiden zehirli guatrı olan hastalarda tiroit kanserinin daha az görüldüğü düşünülüyordu. Şimdi artık, özellikle nodüllü zehirli guatr hastalarında, kanser araştırmasının çok ayrıntılı olarak yapılması, tedavinin ondan sonra planlanması gerekmektedir.

6- Ekonomik kriz zehirli guatr görülme olasılığını artırır mı?
Türkiye'de tedavi ettiğim hastaların çoğunluğu, 1999 depremi ve 2001 krizini yaşamıştı. O nedenle yaklaşık üç-dört ay sonra, içinde bulunduğumuz krizin yaratacağı sağlık sorunları, özellikle de zehirli guatr daha sıklıkla kendini gösterecektir.

7- Guatrın türleri var mıdır?
Tiroit bezesinin gereğinden daha fazla hormon salgıladığı guatr türüne 'Zehirli guatr' denir. Halk arasında bu tür guatra 'İç guatr' da denmektedir. Hormon düzeyi normal olan guatr türüne de 'basit guatr' denir. İçinde nodül bulunan guatra, 'Nodüllü guatr' diyoruz. Nodüllü guatr, tek nodüllü veya çok nodüllü guatr olarak ikiye ayrılabilir. Nodüller; soğuk, ılık ve sıcak olarak üç gruba ayrılır. Soğuk nodüllerde kanser riski daha yüksektir.

8- Gerçekten iç guatr, dış guatr diye bir şey var mıdır?
Halk arasında yaygın olarak kullanılmasına rağmen tıbbi tanımlamada iç guatr veya dış guatr deyimlerini kullanmıyoruz.

9- Tiroit bilgilerinde sık rastladığımız T3, T4 nedir?
T3 ve T4; tiroidin, tiroksin isimli hormonunun kanda bulunan şeklidir. Bu hormonların 'serbest' ve 'bağlı' (total) şekilleri vardır. Tanı amaçlı olarak genellikle Serbest T3 ve Serbest T4 hormonunu ölçüyoruz. Daha seyrek olarak Total T3 ve Total T4 hormonuna da ihtiyaç duyabiliyoruz. Zehirli guatrda bu hormonlar yükselir.

10- Peki TSH nedir?
Beynimizde bulunan hipofiz isimli hormon, organdan salgılanan ve tek görevi tiroit bezesini çalışmaya, üretmeye ve büyümeye teşvik etmek olan bir hormondur. Tiroid bezesi yetersiz hormon salgıladığı hipotirodizm (tiroit hormon yetmezliği) hastalığında, TSH yükselir. Tiroit bezesinin aşırı çalışıp gereğinden fazla hormon ürettiği zehirli guatr hastalığında, bu hormon normalin çok altına düşer (baskılanır).

Nodül nedir?

Tiroit bezesindeki, sınırları belli oluşumlara (şişliklere) nodül denir. Tiroit nodülleri sanıldığından çok yaygındır. Batı ülkelerinde erişkin toplumun yaklaşık yüzde 40-50'sinde nodül olduğu bilinmektedir. Tiroitte nodül olup olmadığı, ölçüleri ve içeriği en iyi ultrasonografi ile ortaya çıkmaktadır. Tiroit ultrasonografisi, deneyimli hekimlerce yapıldığında çok değerli bilgiler verir.


WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar
« Posted on: Eylül 22, 2019, 03:13:47 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar e-book, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar programı, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar oyunları, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar e-kitap, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar download, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar hikayeleri, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar resimleri, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar haberleri, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar yükle, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar videosu, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar şarkı sözleri, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar msn, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar hileleri, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar scripti, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar filmi, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar ödevleri, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar yemek tarifleri, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar driverları, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar smf, Zehirli Tiroitle Ilgili Soru Ve Cevaplar gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Beslenme Ile Ilgili Soru Ve Cevaplar
Beslenme & Supplement ve Yağ Yakıcılar
[B]a[R]a[N] 3 5159 Son Mesaj Mart 05, 2014, 04:08:49 ÖS
Gönderen : aden12
Gastroenterohepatoloji Ile Ilgili Soru Ve Cevaplar
Sağlık
SaviorAngel 0 848 Son Mesaj Ocak 30, 2012, 04:39:53 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Ergenlik Gecikmesi Ile Ilgili Soru Ve Cevaplar
Çocuk Gelişimi
SaviorAngel 0 727 Son Mesaj Şubat 05, 2012, 12:35:19 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Amniyosentezle Ilgili Soru Ve Cevaplar
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 483 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 01:43:28 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Reflüyle Ilgili Soru Ve Cevaplar
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 411 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 01:48:02 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular