0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Zayıf Kadınlar Dikkat!  (Okunma Sayısı: 856 Kere Okundu.)
« : Mart 07, 2013, 11:10:30 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6024
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36677
Osteoporoza bağlı kırıklar zayıf kadınları daha fazla etkiliyor

Tüm dünyada yaklaşık 200 milyon kadını etkileyen Osteoporoz  ile ilgili yapılan araştırmalar, hafif düşme sonucu kırık problemiyle hastaneye başvuranların yüzde 97’sinde D vitamini yetersizliği görüldüğünü ortaya koyuyor.  Kalça kırığı yaşayan her 5 kadından 1’inin bir yıl içinde hayatını kaybetmesine neden olan hastalıkta vücut kitle indeksi yani boy ve kilonun oranı da kemik kırıklarının oluşmasında etkili olurken sanılanın aksiye yüksek vücut kitle indeksi kemiklerin kırığa olan eğilimini azaltıyor. Yani kilolu kadınlar daha az kırık riski taşıyor.
 
Kemiklerdeki kırık riskinin artması anlamına gelen osteoporozun doğru tedavi edilmesi, özellikle eski yaşam kalitesine dönüşü engelleyen ve vakaların beşte birinin ölümle sonuçlandığı kalça kırıkları açısından büyük önem taşıyor. İlerleyen yaşla birlikte, değişik hastalıklara ve ilaç kullanımına bağlı olarak artan kırık riskinin, hastanın hayatını tehdit edecek duruma gelmesi halinde ayrıntılı ve çok yönlü bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerekiyor.
 
Osteoporozda sadece kemik yoğunluğuna bakılarak tanı konulup, buna göre tedaviye başlanmasının yanlış bir uygulama olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, “Bu uygulama ile hastanın kırık riski değil, doğrudan kemik yoğunluğu tedavi ediliyor. Oysa kemik yoğunluğu değerinin iyi olması kırıktan korunmada tek başına yeterli olmuyor. Nitekim kemik yoğunluğu normal olanların yaklaşık yarısında kırıkların görülmesi, bunun en net göstergesi olarak kabul ediliyor” dedi
 
ÇOK ZAYIF OLMAK DA SORUN YARATIYOR
 
Vücut kitle indeksi yani boy ve kilonun oranı da kemik kırıklarının oluşmasında etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Semih Akı, sanılanın aksine yüksek vücut kitle indeksi kemiklerin kırığa olan eğilimini azalttığını belirtti. Fiziksel stresin bu olumlu etkisi nedeniyle çocukların basketbol ve voleybol gibi zıplamayı gerektirecek sporlar yapmalarını öneren Prof. Dr. Akı, “Kilolu kişilerde ise kemiğe daha fazla fiziksel stres bindiği için, bu durum kemik gelişimine katkı sağlıyor. Ancak obezitenin genel sağlık üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle onaylanmıyor. Hastanın daha önce osteoporotik kırık geçirmiş olması diğer kırıklar için zemin hazırlıyor. Bu nedenle de ilk kırığı engellemek önem taşıyor” diye konuştu.
 
EN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ, YAŞ!
 
Kırık riskinin ortaya konulması için kullanılan çizelgeye göre, değerlendirilmesi gereken  dört ana faktör bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Akı bunları; kemik yoğunluğu ölçümü, yaş, daha önce geçirilen osteoporotik kırık ve annenin kırık öyküsü olarak sıraladı. Prof. Dr. Akı, kırığa olan eğilimin kemik sertliği ve kemik kalitesi olmak üzere iki başlık altında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Yaş ile birlikte kemiğin yoğunluğu azaldığı gibi kalitesi de bozuluyor. 40 ve 80 yaşındaki iki insanın kemik yoğunluğu değerleri aynı olsa da yaşla birlikte kemik kalitesi bozuluyor ve kırık riski sekiz kat artıyor. Bu nedenle ileri yaş gruplarında kemik yoğunluğuna bakmadan, kemik kalitesinin bozulduğu göz önüne alınarak tedaviye başlanabiliyor” dedi.
 
Bir diğer faktörün de cinsiyet olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akı, kadınların menopoza girmesiyle birlikte, kemikleri koruyucu etkisi olan östrojen hormonunun azaldığını ve bunun sonucunda kırık riskinin arttığını belirtti.
 
İKİNCİL FAKTÖRLERE DİKKAT!
 
Osteoporoz riski üzerinde etkili olan birtakım ikincil faktörler de bulunuyor. Bunlar arasında; içki ve sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, tiroid hormonu kullanımı, kronik akciğer hastalıkları, inflamatuar barsak hastalıkları, romatoit artrit, erkeklerde prostat, kadınlarda ise meme kanseri tedavisi görmek ile organ nakli yer alıyor.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Zayıf Kadınlar Dikkat!
« Posted on: Aralık 04, 2020, 04:43:27 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Zayıf Kadınlar Dikkat! e-book, Zayıf Kadınlar Dikkat! programı, Zayıf Kadınlar Dikkat! oyunları, Zayıf Kadınlar Dikkat! e-kitap, Zayıf Kadınlar Dikkat! download, Zayıf Kadınlar Dikkat! hikayeleri, Zayıf Kadınlar Dikkat! resimleri, Zayıf Kadınlar Dikkat! haberleri, Zayıf Kadınlar Dikkat! yükle, Zayıf Kadınlar Dikkat! videosu, Zayıf Kadınlar Dikkat! şarkı sözleri, Zayıf Kadınlar Dikkat! msn, Zayıf Kadınlar Dikkat! hileleri, Zayıf Kadınlar Dikkat! scripti, Zayıf Kadınlar Dikkat! filmi, Zayıf Kadınlar Dikkat! ödevleri, Zayıf Kadınlar Dikkat! yemek tarifleri, Zayıf Kadınlar Dikkat! driverları, Zayıf Kadınlar Dikkat! smf, Zayıf Kadınlar Dikkat! gsm
Yanıtla #1
« : Haziran 29, 2013, 01:05:52 ÖÖ »
Avatar Yok

FATMA YAZAR
*
Üye No : 119931
Nerden : Bursa
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 156
Karizma = 0


Teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Zayıf Kalma Kuralları
Diyet
[MasaL] 4 1174 Son Mesaj Ekim 31, 2013, 03:19:23 ÖS
Gönderen : Nevara
Zayıf Obez Misiniz?
Diyet
[MasaL] 1 723 Son Mesaj Ekim 17, 2010, 11:44:58 ÖÖ
Gönderen : Anqel*
2na-zayıf Nokta
Hip-Hop Sözleri
By.CeZa 0 677 Son Mesaj Kasım 20, 2008, 01:22:47 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Kızından Bile Zayıf!
İlginç - Garip Şeyler
elze 4 934 Son Mesaj Aralık 07, 2011, 11:38:36 ÖS
Gönderen : .[EzmaN].
Zayıf Kadınlar Nasıl Gelinlik Seçmelidir?
Kadınca
SaviorAngel 0 588 Son Mesaj Kasım 19, 2015, 02:02:40 ÖÖ
Gönderen : SaviorAngelTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright � 2011 Simple Machines SiteMap | Ar�iv | Wap | ï¿½mode | Konular