Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları.  (Okunma Sayısı: 353 Kere Okundu.)
« : Ocak 05, 2013, 07:37:22 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Birçok kişinin görme alanlarında gördükleri hareketli  , küçük noktacıklara yüzen cisimler denir. Sıklıkla duvar yada gökyüzü gibi düz bir zemine bakarken görülürler. Yüzen cisimler çok zaman önce Romalılar zamanında uçan sinekler ("muscae volitantes") olarak tanımlanmıştır.

Yüzen cisimler, göz boşluğunu dolduran, jelatine benzer berrak bir sıvı olan vitreus içindeki küçük jel kümeleridir. Gözün önünde gibi görünseler de aslında gözün içindeki sıvıda yüzmektedirler ve retina tarafından gölge olarak görülürler (Retina: Gözün ışığa duyarlı iç tabakası).
İster küçük nokta, daire, çizgi şeklinde ister örümcek ağı şeklinde olsun yüzen cisimlerin ortaya çıkması, özellikle aniden gelişirlerse çok endişeye sebep olabilirler. Bununla birlikte bunlar genellikle önemsizdirler ve yaşlanmayı gösterirler. Vitreus jeli zamanla büzülür, retinadan ayrılır ve yüzen cisimlere sebep olur. Bu özellik miyoplarda daha sık görülür.

Yüzen cisimler önemli midir? Vitreus jeli ayrıldığı sırada retina yırtılabilir. Bazen gözün içinde az miktarda kanamaya sebep olur ve yeni yüzen cisim grupları şeklinde görülür. Eğer bu yırtık retina dekolmanı haline gelirse çok önemlidir. Nadiren göziçi inflamasyonları ve vitreus içinde oluşan kristale benzer birikintiler de yüzen cisimcikleri yaparlar.

Göz doktoru tarafından muayene edilmedikçe, yüzen cisimlerin tehlikeli olup olmadığına karar verilemez. Aniden ortaya çıkan yüzen cisimlerin yada ışık çakmalarının göz doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Yüzen cisimlere ne yapılabilir? Yüzen cisimler bazan özellikle okurken görmeyi etkileyebilir ve çok rahatsız edici olabilir. Eğer yüzen cisim tam görme çizginizin üzerindeyse, yapılacak en iyi şey gözlerinizi hareket ettirmektir. "Böylece sıvı girdap yapar ve yüzen cisim görme ekseninin dışına çıkar. Yukarı-aşağı bakmak gözün içinde değişik akıntılar oluşturur ve yüzen cisimler yer değiştiririr.

IŞIK ÇAKMASININ SEBEBİ NEDİR?

Gözün içini dolduran vitreus jeli bazen retinayı çeker. Bu çekme gerçekte bir ışık olmadığı halde ışık çakmaları yada ışık çizgileri görmeye sebep olur. Aynı şey, göze vurulduğu zaman "yıldız" görüldüğünde de olur.

Vitreus ayrılması jeli retinadan uzağa çektiği zaman birkaç hafta ışık çakması görülüp kaybolabilir. Bu, yaşlandıkça sık olarak meydana gelir ve genellikle endişelenmek gerekmez. Bazı nadir durumlarda, ışık çakmaları çok sayıda yeni yüzen cisimlerle ve hatta görme alanının bir kısmının kararmasıyla birliktedir. Böyle bir durumda retina yırtığı ya da dekolmanı gelişip gelişmediğini belirlemek için hemen göz doktoruna muayene olmak gerekir.

Her iki gözde zigzag çizgi ya da "ısı dalgaları" şeklinde görülen ve 10-20 dak. süren ışık çakmaları genellikle beyindeki kan damarlarının spazmına bağlı olarak ortaya çıkan migrendir. Eğer bunu başağrısı izlerse buna migren başağrısı denir. Bununla birlikte bunlar başağrısı olmadan da görülebilir. Bu durumda bu ışık çakmalarına oftalmik migren ya da başağrısız migren adı verilir.

Işık çakması ya da yüzen cisim varsa gözler muayene edilmeli midir? Yüzen cisimler yada ışık çakmaları genellikle ciddi bir göz problemini göstermez. Eğer çok sayıda olursa ya da belli bir zaman içinde daha kötüleşirse, göz doktoru tarafından muayene önerilir. Muayenede retina ve vitreus jeli dikkatle incelenir. Bu muayeneyi iyi yapabilmek için eğitim ve tecrübe önemlidir.

Not : Söz konusu olan sizin görmenizdir. Gözlerinizin mümkün olan en iyi bakıma hakları vardır

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları.
« Posted on: Ocak 28, 2020, 08:07:10 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. e-book, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. programı, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. oyunları, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. e-kitap, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. download, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. hikayeleri, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. resimleri, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. haberleri, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. yükle, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. videosu, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. şarkı sözleri, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. msn, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. hileleri, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. scripti, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. filmi, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. ödevleri, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. yemek tarifleri, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. driverları, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. smf, Yüzen Cisimler Ve Işık Çakmaları. gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Yüzen Otomobil
Motorlu Araçlar ve Modifiye
By.MuraT 1 692 Son Mesaj Ağustos 12, 2008, 09:52:25 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Yüzen Saat
Fıkralar
Mavi_Kiyamet 0 517 Son Mesaj Ağustos 06, 2012, 10:48:27 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Geometrik Cisimler Ve Özellikleri
Matematik
Asortik Hatun 0 624 Son Mesaj Aralık 31, 2012, 12:40:36 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Londra Thames Nehri’ne Yüzen Bisiklet Yolu
Serbest Kürsü.
*Hiera* 3 767 Son Mesaj Aralık 11, 2014, 03:12:06 ÖS
Gönderen : selda cinar
Çocukların Yuttukları Cisimler Görenleri Şaşırtıyor
Gebelik ve Çocuk Bakımı
-Trinity- 0 520 Son Mesaj Şubat 02, 2016, 05:00:45 ÖS
Gönderen : -Trinity-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular