0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Yollar Tıkanmadan  (Okunma Sayısı: 392 Kere Okundu.)
« : Ağustos 08, 2009, 03:38:17 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55162


Mehmet ILDIRAR •

Bedende her bir uzvun kendine has bir görevi var. Sağlıklı bir hayatın devamı için de bu görevlerini yerine getirmeleri gerekir. Aksi durum ise hastalıktır sıkıntıdır. Bir şeylerin yanlış gittiğinin işaretidir. Gözün görevi görmek kulağın duymak iken göz görmüyor kulak duymuyorsa bu organlar hastadır.

Bunun gibi manevi kalbin de bir görevi sağlığı ve hastalığı var. Onun görevi ilim hikmet marifetullah muhabbetullah Allah’a ibadet Allah’ı zikir ve bu zikirden zevk almak. Allah Tealâ’yı her şeyden çok sevmek. Kalp hikmet ve marifet sayesinde insanı hayvandan ayırır. Bu bilme hali insanın Rabbini nefsini dünya ve ahireti bilmesidir.

Büyüklerin tarifine göre insanın nefsi Allah Tealâ’yı tanımada bir vasıtadır. Şöyle ki: İnsanın nefsi bir varlıktır. Der ki: “Ben varsam beni yaratan yüce bir Rab de var. Benim ilmim var. Halbuki hakiki ilim sahibi Cenab-ı Mevlâ’dır. Benim iyiyi kötüyü ayırt etme seçme karar verip uygulama gücüm var. Elbette kâinatın yaratıcısının bunu geçen kuşatan iradesi her türlü karar ve tasarruf hakkı var.”

İnsanın kendi nefsini bilmesi kendini tanıması Rabbini bilmesine vesile olur. Dünyayı bilen ahireti de bilir. Dünya lezzetleriyle insana menfaatlarıyla ahireti bildirmekle bir ölçüdür bir imtihan yeridir.

Dünya lezzetleri insan ömrüne bağlı olarak geçici ve kısadır. Oysa ahirette sonsuz bir ömür söz konusudur. Bu yüzden dünya hayatının insanı aldatmaması dünyanın ahiret için bir kemalât olgunlaşma yeri olarak kullanılması gerekir.

İnsan olgunlaşabilmesi için önce kendi nefsine ve şeytana karşı dikkatli olmalıdır. Bunun için başvurulacak usullerin başında zikir gelir. Şeytan insanı şaşırtmaya çalışır onun imanını alıncaya kadar uğraşır. Türlü sorularla şüphelerle insanı Allah Tealâ’ya itaatten alıkoymak ister. Bundan korunmak için zikirle şeytanın kalbe giriş yollarını tıkanır.

İmam Gazalî rh.a. hazretleri şöyle diyor: “Kalpten şeytanın vesvesesini atmak kalbe o vesveseyi veren şeytandan başka bir şeyi koymakla mümkündür. Allah’ın zikrinden başka kalbe ne koyarsan şeytanın vesvesesine yardımcı olur.”

Allah Tealâ Kur’an-ı Kerim’de: “Takvaya erenler yok mu onlara şeytandan bir arıza iliştiği zaman iyice düşünürler ve basiretlerine sahip olup gerçeği görürler.” (Araf 201) buyuruyor. Bu nedenle kalplerin takva sahibi olması Allah Tealâ’nın emir ve yasaklarına riayet etme inceliğini kazanması insan için kurtuluş yoludur. Tevbe etmek ibadetlerini yerine getirmek günahlardan sakınmak zikir takvanın elde edilmesinin yollarıdır.

Şeytan yine Araf suresinde bildirildiği üzere Allah Tealâ’ya: “İnsanları saptırmak için doğru yolunun üzerine oturacağım. Onların önlerinden arkalarından sağlarından sollarından sokulacağım. Sen de onların çoğunu şükredici bulmayacaksın.” demiştir. Şeytanın hileleri hafife alınacak hileler değildir. Her insanın vasıflarına ahlâkına göre hileleri vardır. Kimini şehvetle kimini şöhretle kimini ticaretle kandırır.

Şeytanın kalbe giriş yollarının en önemlisi şehvet ve gazaptır. Şehvetin helal olanı evlilikle sonuçlanır. Yuva kurmak çoluk çocuk sahibi olmak helaldir. Böyle olmasaydı insanlar çoğalmazdı.

Tıpkı bunun gibi gazabın da helali vardır. Gazap vücuda namusa dine gelen zararları uzaklaştırmak için kullanıldığı zaman helaldir.

Şeytanın kalbe giriş yollarından biri de haset ve hırstır. Buradaki hırstan maksat Allah Tealâ’nın taksimine rıza göstermemektir. Başkalarının kötülüğünü isteyip iyilikleri yalnız kendine ait görmektir. Gösteriş düşkünlüğü kanaatsizlik acelecilik cimrilik gibi kötü ahlâka ait vasıflar da şeytan tarafından kullanılır.

Bir insan güvenli bir sığınak bulup huzura ermesi için kalbine dikkat etmelidir. Kâmil insanların usulleriyle çalışıp kemalâta erme gayreti içinde olmalıdır. Ancak bundan sonra takva makamı elde edilip şeytandan her türlü kötülükten korunmak mümkün olabilir.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Yollar Tıkanmadan
« Posted on: Aralık 04, 2020, 02:40:12 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Yollar Tıkanmadan e-book, Yollar Tıkanmadan programı, Yollar Tıkanmadan oyunları, Yollar Tıkanmadan e-kitap, Yollar Tıkanmadan download, Yollar Tıkanmadan hikayeleri, Yollar Tıkanmadan resimleri, Yollar Tıkanmadan haberleri, Yollar Tıkanmadan yükle, Yollar Tıkanmadan videosu, Yollar Tıkanmadan şarkı sözleri, Yollar Tıkanmadan msn, Yollar Tıkanmadan hileleri, Yollar Tıkanmadan scripti, Yollar Tıkanmadan filmi, Yollar Tıkanmadan ödevleri, Yollar Tıkanmadan yemek tarifleri, Yollar Tıkanmadan driverları, Yollar Tıkanmadan smf, Yollar Tıkanmadan gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright � 2011 Simple Machines SiteMap | Ar�iv | Wap | ï¿½mode | Konular