Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Tasavvuf Edebiyatı  (Okunma Sayısı: 1662 Kere Okundu.)
« : Ekim 29, 2008, 11:04:11 ÖÖ »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Türk Edebiyatının içinde Tekke (Tasavvuf) Edebiyatının önemli bir yeri vardır. Günümüzde kabul gören anlayışa göre şekil ve dil bakımından Halk Edebiyatı biçimine yakın olan Tekke Edebiyatı ürünleri, Türk Halk Edebiyatı içinde ele alınır.

Türkler inançları bakımından birlik gösterdiğinden tasavvuf ve din, toplumdaki birçok insan için genel kabuller arasında olan ve herkesin ilgi gösterdiği bir konu olmuştur. Mehmet Fuat Köprülü’nün: “İslamiyetten sonraki Türk Edebiyatında bulunan milli zevki anlayabilmek için en çok tetkike layık bir devir, halk lisanını ve halk veznini kullanmak suretiy­le geniş bir kitleye hitap etmiş ve eserleri asırlarca yaşamış büyük mutasavvıflar devridir.” şeklinde nitelediği bu dönem Tasavvufi Türk Edebiyatı sahasıdır.

Tasavvuf Edebiyatına Ait Türler:

a) Allah Hakkında Yazılan Türler: (Tevhid, İlahî, Esma-yı hüsna, Münacaat)
b) Peygamber Hakkında Yazılan Türler; (Naat, Gevhername, Dolapname, Esmâ-i Nebî, Siretü’n-Nebî, Mucizât-ı Nebî, Hicretname, Miracname, Mevlid, Hilye, Kırk Hadis)
c) Din ve Tasavvuf Yolunun Büyükleri Hakkında Yazılan Türler: (Medhiye, Mersiye, Maktel-i Hüseyin, Menâkıbname,. Velâyetname)
d) Dinî İnançlar ve Tasavvufi Düşüncelerle İlgili Yazılan Türler: (Vücudname, Nasihatname, îbretname, Faziletname, Fütûvvetname, Gazavatname, Mansurname, Minbername, İstİhracname, Tâcname, Nevrûziye, Tahassürname, Fetvana-me, Tarikatname, Nutuk, Hikmet, Devriye, Sathiye, Kıyamet-name, Mahşername, Şefaatname…

Tasavvuf Edebiyatı Nazım Şekilleri

Tasavvuf Edebiyatında kullanılan nazım şekli, aruz, hece ölçüleri ve kâfiyenin özellikleri ile Divan ve Âşık Edebi­yatının ortaklığı dikkat çeker. Bundan hareketle bu edebi­yatın Divan Edebiyatına ait ortak nazım şekilleri, özellikleri açıklanarak, örneklerle beraber verilmiştir.

Dinî-Tasavvufi Türk Edebiyatına ait (özel) nazım şekli bulunmadığı belirtilerek bu edebiyatın Divan ve Âşık Edebiyatının şekillerini kullandığı ifade edilmiştir.

Şairleri:

XIII. yüzyılın belli başlı mutasavvıfları arasında; “Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî, Hacı Bektaş-ı Velî, Sul­tan Veled, Ahmed Fakih, Şeyyâd Hamza, Yunus Emre’yi sa­yabiliriz.

XIV.yüzyıl: “Abdal Musa, Kaygusuz Abdal, Said Emre, Gülşehri, Âşık Paşa, Kadı Darir, Elvan Çelebi, Rabguzî”,

XV. yüzyıl; “Hacı Bayram Veli, Akşemseddin, Yazıcı-zâde Mehmed, Süleyman Çelebi, Eşrefoğlu Rûmî, Kemal Ümmî, Emir Sultan, Rûşenî, İbrahim Tennûrî”,

XVI. yüzyıl: “İbrahim Gülşenî, Ahmed Sârban, Bursalı Muhyiddin Üf-tşde, Aziz Mahmûd Hüdâyî, Şah İsmail Safevî (Hatâî), Vâhib Ümmî, Pir Sultan, Kul Himmet, Muhyiddin Abdal”

XVII. yüz­yıl: “Adem Dede, Elmalılı Sinan Ümmî, Niyazi-i Mısrî, Şeyhü­lislam Yahya, Oğlanlar Şeyhi İbrahim Efendi, Kul Nesîmî, A-şık Virânî, Nakşi Akkirmanî, Gaybi Sunullah”,

XVIII. yüzyıl: “Bursalı İsmail Hakkı, Erzurumlu İbrahim Hakkı, Mahdum Kulu, Neccarzade Şeyh Rıza, Cemâli, Üsküdarlı Haşim, Kul Şükrü, Nasuhî, Senâyî, Mehdî, Mahvî”,

XIX. yüzyıl: “Sey­rânı, Turâbî, Keçecizade İzzet Molla, Şeyhülislam Arif Hikmet, Adile Sultan, Salih Baba, Bitlisli Müştak Baba”,

XX. yüzyıl: “Edib Harabî, Mihrâbî, Mehmed Nuri, Yozgatlı Hüznî, Âşık Molla Rahim, Derûnî, Sıtkı, Zeynel Uslu Baba”

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: Tasavvuf Edebiyatı
« Posted on: Eylül 23, 2019, 10:29:13 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tasavvuf Edebiyatı e-book, Tasavvuf Edebiyatı programı, Tasavvuf Edebiyatı oyunları, Tasavvuf Edebiyatı e-kitap, Tasavvuf Edebiyatı download, Tasavvuf Edebiyatı hikayeleri, Tasavvuf Edebiyatı resimleri, Tasavvuf Edebiyatı haberleri, Tasavvuf Edebiyatı yükle, Tasavvuf Edebiyatı videosu, Tasavvuf Edebiyatı şarkı sözleri, Tasavvuf Edebiyatı msn, Tasavvuf Edebiyatı hileleri, Tasavvuf Edebiyatı scripti, Tasavvuf Edebiyatı filmi, Tasavvuf Edebiyatı ödevleri, Tasavvuf Edebiyatı yemek tarifleri, Tasavvuf Edebiyatı driverları, Tasavvuf Edebiyatı smf, Tasavvuf Edebiyatı gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 18, 2010, 10:57:38 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Paylaşım İçin teşekkürler

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
Yanıtla #2
« : Ağustos 05, 2014, 02:02:27 ÖÖ »
Avatar Yok

bertol
*
Üye No : 119704
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 32
Karizma = 0


teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tasavvuf Ve Tarikatler - Dr. Selçuk Eraydin
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 1 1354 Son Mesaj Mart 28, 2014, 10:10:19 ÖS
Gönderen : etra
Hüdai Tasavvuf Musikisi Topluluğu Aşk Meydanı 4 2009
Albüm Tanıtım
By.TuRuT 5 2234 Son Mesaj Nisan 10, 2014, 06:38:50 ÖS
Gönderen : kelektepeli
Grup Dergah Şanlıurfa Tasavvuf Geceleri 1-2 2010 « 1 2 3 4 »
Albüm Tanıtım
By.TuRuT 39 15977 Son Mesaj Temmuz 17, 2012, 01:44:11 ÖÖ
Gönderen : beyaz_kral
Tasavvuf Terapisi - Esma Sayın
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 339 Son Mesaj Mayıs 20, 2014, 07:28:41 ÖS
Gönderen : sanane_61
Kur'an, Tasavvuf Ve Seküler Dünyanın Yorumu - Ilhami Güler
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 338 Son Mesaj Ekim 19, 2014, 04:54:26 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular