0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Nötr Algılama  (Okunma Sayısı: 10042 Kere Okundu.)
« : Ekim 05, 2013, 05:12:37 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12251
Mesaj Sayısı : 47 783
Karizma = 55168


yaşamımızdaki deneyimler - çevre ile etkilenişim - değer yargılarımız
Yaşamımız her an bir dizi deneyimle geçmekte. Çünkü deneyim zihnin, düşüncenin tezahür etmiş halidir. Çoğu zaman bunun hiç farkında değiliz. Sanki her şey kendiliğinden olmakta.

 Düşünmek en doğal eylemimiz. Bazı eylemlerimiz ise bizim adeta bir robot gibi davranmamızın sonucunda olmakta. Dış dünyadan aldığımız bir etkileşim, bir ileti içimizde bir yerlere dokunuyor ve biz hemen tepkimizle cevap veriyoruz. Bu cevaba bazen sözcüklerimiz, bazen de beden dilimiz eşlik ediyor. Sonuçta duygularımız bir şekilde açığa çıkıyor. Bizler kimi zaman bu sonuçtan memnun oluyoruz, kimi zaman haklı çıkmak adına davranış geliştiriyoruz ki bu memnuniyet egolarımızı besliyor, çoğu zaman ise yaşamımıza olumlu olarak yansımıyor, hoşumuza gitmiyor düştüğümüz durumlar.

Şüphesiz tüm bunlar her birimizin algılarıyla farklılık göstermekte, her birimizin kişilik özelliklerine göre değişmekte. Yaşadığımız deneyimleri algılama biçimimiz bizim olan olaylara kendi gerçekliğimizden bakarak, kendi değer yargı süzgeçlerimizden geçirerek onları bir şekilde değerlendirmemiz, anlamlandırmamızdır.

 Pek çoğumuzun ihtiyaçları ortak ya da benzer olsa da herkes kendi ihtiyacı doğrultusunda kendi yapısallığının ihtiyaçlarıyla buluşmaktadır. O nedenledir ki çoğu zaman olayların değerlendirmesini yaparken kendi sübjektif düşünce süzgecimizden geçirerek ifade ederiz.

 Yaşanan deneyimlere yaptığımız yorumlar bizi direkt olarak ilgilendirse de ilgilendirmese de bizim bilinçaltımızın bir şekilde dışa vurumudur. Geçmiş yaşam deneyimlerimizden aldığımız dersler, çıkardığımız sonuçlar, oluşturduğumuz inançlar, hepsi başlı başına etkendir.

İhtiyaçlarımız karşılanana kadar, kendi içsel dünyamızda tam ve bütün olarak kendimizi ifade edene kadar zihnin gelgitleri devam eder. Olayları kişisel olarak algılar, kendi yorumlarımızla değerlendiririz. Bakış açımızı değiştirmediğimiz sürece de oluşturduğumuz bu döngü her deneyimle kendisini besleyerek büyümeye devam eder. Ta ki biz artık bir değişimi isteyene kadar.

İşte burada bir değişimin gerçekleşebilmesi için bakış açımızın değişmesi gerekir. Nötr algılama burada devreye girer. Nötr algılama sürekli tekrarlanan benzer deneyim döngülerinden çıkmaktır, bakış açımızı değiştirmektir. Olayları kendimizle ilişki kurmadan değerlendirmektir. Kişisel algılamamaktır. Sadece olan olarak bakabilmektir.

İşte o zaman olayların derinliklerini kavrayabiliriz, işte o zaman görünmeyenin arkasında olanı görebiliriz, işte o zaman yargısızca değerlendirmeyi gerçekleştirebiliriz. Olaya yorum getirmeden, hiç anlam katmadan, haklı/ haksız şablonlarından çıkarak, olan karşısında hiç bir duygu üretmeden sadece tespitlerimizi yapabiliriz. Evet, bu tespitte bulunmaktır. Bu, olanı reddetme değildir, bu olayı, olayın içindekileri yargılama değildir. Umursamamazlık değildir, duygusuzluk değildir.

 Nötr algılama olanı en yalın şekliyle değerlendirme yaparak olan karşısında sorumluluk almaktır. Olanı hissedebilmek tepki vermeden anlayabilmektir. Bir anlamda niyetlerimizi sıfırlamamızdır. Sadece tespitte bulunduğumuzda, pozitif ya da negatif algılama yapmadığımızda, kutupluluk yaratmadığımızda içimizde var olan sevgi duygusunu yaşatmaya devam edebiliriz.

 Bu sayede Evrenin sevgi bilincinin artmasına katkıda bulunmuş oluruz. Aksi halde olayları kişiselleştirdiğimizde, hangi duyguyu açığa çıkarıyorsak evrendeki o bilincin büyümesine ve çoğalmasına katkıda bulunuyoruz demektir. İnsan olarak sorumluluğumuz kutupluluk yaratmadan herkesin en yüksek hayrına seçimler yapıp, evrendeki sevgi bilincini çoğaltmaktır. Bu görevin anahtarı ise nötr algılamadır.

 Rüya Yüksel

Wmhocasi.com
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222 195


View Profile
Re: Nötr Algılama
« Posted on: Haziran 15, 2024, 06:12:00 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Nötr Algılama e-book, Nötr Algılama programı, Nötr Algılama oyunları, Nötr Algılama e-kitap, Nötr Algılama download, Nötr Algılama hikayeleri, Nötr Algılama resimleri, Nötr Algılama haberleri, Nötr Algılama yükle, Nötr Algılama videosu, Nötr Algılama şarkı sözleri, Nötr Algılama msn, Nötr Algılama hileleri, Nötr Algılama scripti, Nötr Algılama filmi, Nötr Algılama ödevleri, Nötr Algılama yemek tarifleri, Nötr Algılama driverları, Nötr Algılama smf, Nötr Algılama gsm
Yanıtla #1
« : Temmuz 01, 2017, 09:10:44 ÖÖ »
Avatar Yok

Y.G
*
Üye No : 184515
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 51
Karizma = 1


Teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Canon'dan Hareket Algılama Özelliği
Fotoğraf ve Kamera
By.CeZa 3 15406 Son Mesaj Temmuz 01, 2017, 09:11:30 ÖÖ
Gönderen : Y.G
Algılama Ve Öğrenme
Dersler
FeMoX 1 1573 Son Mesaj Eylül 26, 2008, 05:31:53 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Rapozof Feat. Sansar - Sana Karşı Nötr
Hip-Hop Sözleri
By.CeZa 0 1154 Son Mesaj Kasım 16, 2008, 03:41:40 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Sansar Feat Rapozof Sana Karşı Nötr
Hip-Hop Sözleri
By.CeZa 0 1662 Son Mesaj Kasım 16, 2008, 04:45:50 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Jeolojide Uzaktan Algılama Yöntemleri.
Jeoloji
[B]a[R]a[N] 6 2380 Son Mesaj Temmuz 01, 2017, 09:10:25 ÖÖ
Gönderen : Y.G


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular