0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir?  (Okunma Sayısı: 4844 Kere Okundu.)
« : Ocak 27, 2009, 08:53:47 ÖS »

[*KaRMaKaRıŞıK*]
*
Üye No : 8763
Yaş : 31
Nerden : Kastamonu
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 492
Mesaj Sayısı : 3.483
Karizma = 4115


Nefsimizle konuşma


Sual: Nefsimizi terbiye için ne yapmak gerekir?
CEVAP
Nefs yaratılışta iyi işlerden kaçıcı, kötülüklere koşucudur ve hep tembellik etmek ve şehvetlerine kavuşmak ister. Allahü teâlâ bizlere, nefslerimizi bu huyundan vazgeçirmeyi, yanlış yoldan doğru yola çevirmeyi emretmektedir. Nefsin, saadete kavuşmasına mani olan en büyük perde, gafleti ve cehaletidir. Gafletten uyandırılır, saadetinin nelerde olduğu gösterilirse, kabul eder. Bunun içindir ki, Allahü teâlâ, (Onlara nasihat et! Nasihat, müminlere elbette fayda verir!) buyurdu. O halde önce kendi nefsimize nasihat etmeli ve onu azarlamalıdır!

Nefsimize demeli ki
- Ey nefsim, yaptığın bütün işler kendi zararınadır.
- Benim kâr ve zararım nedir?

- Sen bir tüccarsın, kârın ebedi saadet, zararın ise ebedi felaket... Sermayen ise ömründür. Ebedi saadet ömür sermayesi ile kazanılır. Ömür tükenince ticaret kesilir. Şu anda ölmüş olsaydın, salih amel işleyebilmek için dünyaya geri gelmek istemez miydin?
- Elbette isterdim.

- Farzet ki öldün, bir günlüğüne dünyaya geldin. Uzun vadeli işe girilir mi?
- Her günü nasıl karşılamalıyım?

- Allahü teâlâ bana bugün de mühlet verdi, diye hareket etmelisin!
- Fakat fazla çalışmak hoşuma gitmiyor. Allah affedebilir.

- Ey nefsim, affolurum ümidiyle kendini avutma! Affa uğramak herkese nasip olmaz.
- O halde ne yapmalıyım?

- Ölümle seni terk eden her şeyi terk et! Dünyada ne kadar sıkıntı çekilirse, ahirette o kadar rahatlık var demektir.
- Ben sıkıntıya gelemem.

- Ey nefsim farzet ki hasta oldun, mesela şeker hastası... Kendisine itimat ettiğimiz mütehassıs bir doktor, senin çok sevdiğin tatlıları, balı, baklavayı sana yasak etse, faydalı olur diye acı ilaçlar verse, hastalığın iyi oluncaya kadar, uzun müddet sevdiğin tatlıları bırakıp, acı ilaçları içmeye devam eder misin?
- Kim etmez?

- Farz et ki, dostlarının yanına gitmek, sevdiklerine kavuşmak için uzun bir yolculuğa çıktın. Varacağın yerde, istirahat edeceğini, gayet rahat olacağını umduğun için yol meşakkatlerine, güç sıkıntılara ister istemez katlanmaz mısın?
- Elbette katlanırım.

- İşte sen bir yolcusun, varacağın yer ahirettir. Yolcu yol meşakkatlerine katlanmak mecburiyetindedir. Şayet yoldaki sıkıntılara katlanmayıp, rahat edeyim diye yola devam etmezse, ne olur?
- Yolda kalır, sevdiklerine kavuşamaz, helak olur.

- O halde bazı sıkıntılara katlanmak gerekir. Bu sıkıntılar görünüşte çok acı ise de, bunların birer nimet olduğunu unutmamalıdır. Nasıl şeker, şeker hastası için bir zehir ise, dünya tamahı da şekerle kaplanmış birer zehirdir.
- Yani mal ve makamdan vaz mı geçeyim?

- Hayır, malın kendisi değil, mala muhabbet kötülenmiştir. Mal, Allahü teâlânın verdiği bir nimettir. Ahireti kazanmak mal ile olur. Birçok dini vazife mal ile olur. Sıhhat ve namus mal ile korunur. Mal, helal yolda kullanılırsa, dünyalık değil, ahiretlik olur.
- Ben çok merhametliyim, bu sapıkların Cehenneme gitmesini istemiyorum. Ne pahasına olursa olsun onlarla mücadele etmek istiyorum.

- Üstünde akrep olan bir kimsenin, o akrebi üstünden atmaya, onu öldürmeye çalışmayıp da, başkasının yüzüne konan sinekleri kovalamaya çalışması ahmaklık değil mi?
- Evet.

- O halde her biri zehirli akrepten daha fena olan birçok kötü huyun mevcutken, başkaları ile mücadele etmek uygun olmaz.
 
  
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2020, 02:54:23 ÖS Gönderen : [*KaRMaKaRıŞıK*] »

Yaşadığın yeri cennet yapamadığın sürece, kaçtığın her yer cehennemdir.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.192


View Profile
Re: Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir?
« Posted on: Haziran 04, 2023, 01:08:46 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? e-book, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? programı, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? oyunları, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? e-kitap, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? download, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? hikayeleri, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? resimleri, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? haberleri, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? yükle, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? videosu, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? şarkı sözleri, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? msn, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? hileleri, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? scripti, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? filmi, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? ödevleri, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? yemek tarifleri, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? driverları, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? smf, Nefsimizi Terbiye Etmek Için Ne Yapmak Gerekir? gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 25, 2014, 05:35:01 ÖS »
Avatar Yok

acg7
*
Üye No : 191960
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


nefsimizi terbiye etmek için daha açık olmalıyız. insanları kadın erkek demeden ayırmamalıyız. mesela afrikadaki kabilelerde üstsüz kadınlara kimse dönüp bakmıyor. yani kapanmak şehveti artırır.
Yanıtla #2
« : Şubat 16, 2020, 02:57:30 ÖS »

[*KaRMaKaRıŞıK*]
*
Üye No : 8763
Yaş : 31
Nerden : Kastamonu
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 492
Mesaj Sayısı : 3.483
Karizma = 4115


nefsimizi terbiye etmek için daha açık olmalıyız. insanları kadın erkek demeden ayırmamalıyız. mesela afrikadaki kabilelerde üstsüz kadınlara kimse dönüp bakmıyor. yani kapanmak şehveti artırır.
6 yıl sonra gördüm cevabını ama maksat açılmakta yada kapanmakta değil. İnsanın içinde. Niyetler iyi olduğu sürece kimse yoldan çıkmaz kimseyi de yoldan çıkarmaz. Düşünce özgürlüğü, özgür bir dünyayı getirir. Bozuk zihniyetinizin düzelmesi temennisiyle 😊
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Nefsi Terbiye Etmek Için
Merak Edilen Konular
MaViSh 0 1092 Son Mesaj Şubat 06, 2009, 02:28:23 ÖS
Gönderen : MaViSh
Nefsi Terbiye Etmek Gerekir
Merak Edilen Konular
MaViSh 0 971 Son Mesaj Şubat 06, 2009, 02:35:07 ÖS
Gönderen : MaViSh
Neden Bu Kadar Sinirliyiz Sinirli Olmamak Için Neler Yapmak Gerekir ?
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 1 2198 Son Mesaj Kasım 21, 2015, 12:03:25 ÖS
Gönderen : swan
Düşünce Gücü Ile Zayıflamak Için Diyet Yapmak Gerekir Mi
Diyet
Mavi_Kiyamet 0 699 Son Mesaj Kasım 16, 2013, 05:15:01 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Peki Tutkulu Sevişmek Için Ne Yapmak Gerekir?
Cinsel Sağlık
SaviorAngel 0 604 Son Mesaj Ocak 03, 2016, 10:31:37 ÖS
Gönderen : SaviorAngel


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular