0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler  (Okunma Sayısı: 3970 Kere Okundu.)
« : Mart 04, 2015, 08:46:09 ÖÖ »

SheWolf
*
Üye No : 52134
Nerden : Denizli
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 879
Mesaj Sayısı : 7.903
Karizma = 78382


Koreliler İslam medeniyeti ile Türk askerleri sayesinde tanımıştı. Kore’de bugün isimiz bir ve metasız birçok Mehmetçik şehit oldu ama bugün Kore’de 120 binden fazla Müslüman yaşıyor. 50 bine yakın Koreli İslamiyet’i seçmiş. Kore’de ilk cami Türk askerleri tarafından yapılmış. Koreliler İslamiyet’in Kore’ye gelişinin 50 yılını bile kutlamışlar. Kore’de Türkler ve İslam medeniyeti ile ilgili başta cihan haber Ajansı’nın 7 Eylül 2005 tarihli haberi olmak üzere yazıl ve görsel medyada yer alan haber ve araştırmalardan yararlanarak yaptığımız “Kore’de İslam medeniyeti ve Türkler “ ile ilgili derlemeyi sizlerle paylaşıyorum.

Kore’de İslam Medeniyeti’nin 50. yılı

Kore’de çok sayıda şehit verdik. Kora savaşları hep tartışılıyor ve tartışılacaktır da. Kore savaşları ekonomik, siyasi ve ideolojik açıdan tartışıldı. Devr-i Âlem TV Belgesel program çekimleri için Kore’de bulunduğum Bugün bir başka açıdan Kore savaşlarına bakmak istiyorum. Bağımsızlık savaşına katkısından dolayı ülkedeki herkesin sevgisini kazanan Türk askeri, Koreli İslami çevrelerde ayrı bir öneme sahip. Bu hafta ‘Kore’de Müslümanlığın 50. yılı’ kutlamaları düzenleyen Kore Müslüman Federasyonu başimamı Süleyman Lee Haeng Lae, ülkesindeki Müslümanlığın Kore tarihindeki ilk camiyi yaptıran ve ilk imamı atayan Türk Genelkurmayı sayesinde doğup geliştiğini söylüyor. Bugün 35 bini Koreli yaklaşık 100 bin Müslüman’ın yaşadığı Güney Kore’de, Müslümanlığın başlangıç tarihi olarak 16 Temmuz 1956′da Cemil Uluçevik paşanın kent merkezinde cami açışı alınıyor.
BM gücündeki 16 ülkeden biri olarak 1950 yılında 4 bin 500 kişilik ilk Türk askeri, savaşın en şiddetli cephelerindeki kahramanlığının yanı sıra, o dönemde kişi başı milli geliri 150 dolar olan yoksul halkla erzak paylaşımına kadar varan yardımlaşmasıyla Güney Korelilerin sevgisini kazanır.
Kore Müslüman Federasyonu adı altında bir araya gelen Müslümanların başimamı Süleyman Lee Haeng Lae, bu sevginin, halkın, Türklerin dini olan Müslümanlığa ilgi göstermesine neden olduğunu söylüyor. Türkiye’ye sık sık geldiğini belirten imam Lae, Türk askeriyle tanıştıkları Müslümanlığın Kore’deki gelişimini şöyle anlatıyor:

Kore’de ilk Müslüman olanlar

Türk askerine olan sevgi, bu askerlerin dini olan Müslümanlığa ilgi doğurdu. Güney Koreliler kafileler halinde Türk karargâhında asker için yapılan mescide giderek Türk imamlardan İslamiyet hakkında bilgi almak istedi. 1955′te Güney Kore’ye imam olarak atanan Zonguldak müftüsü Abdulgafur Karaismailoğlu, asker mescidinde, kendi isteğiyle kelime-i şehadet getirerek Müslüman olan iki Güney Koreliye Ömer Abdurrahman Kim Chingyu ve Abdullah Kim Yu adını verdi. Chingyu ve Yu, Güney Kore’nin ilk Müslümanları kabul edilir.
Kore’de İlk camiyi Uluçevik paşa açtı
1956 yılında Güney Kore’ye gelen yedinci Türk askeri kafilesinin imamı Zübeyir Koç, Cemil Uluçevik paşanın talimatıyla, Müslümanlığa ilgi gösteren Güney Korelilere, tercüman Shin Pek Hyong aracılığıyla tektanrı inancı ve Müslümanlık hakkında konferanslar verdi. Bu sayede bir yılda Müslümanlığa geçen Koreli sayısı 211 oldu. Ancak bu Müslümanlar, ‘Biz de namaz kılmak istiyoruz’ deyince, Türk birliğinin komutanı Cemil Uluçevik paşa Türk Genelkurmayı’na bu talebi ileterek izin almış.
16 Temmuz 1956′da Uluçevik paşanın açılışını yaptığı minaresi bidonlardan cami Kore’nin ilk camisi oldu. Mescidin açılışı sırasında 59 Koreli Müslüman oldu. Zübeyir hoca, Korelilerin her birine farklı bir Müslüman ismi verdi. İşte bu olay, tarihçilere göre Kore’de İslam’ın başlangıcı olarak kabul ediliyor. Kore’de İslamiyet’i başlatma şerefi de Türk askerine aittir. Zübeyir hocanın halen Samsun’da yaşadığını biliyoruz.

Kore’de Misyonerlik

İmam Zübeyir Koç’un İslam’ı anlatmak için verdiği konferanslar, Hıristiyan misyonerlerin tepkisini çekmiş. Amerika Uzakdoğu Kuvvetleri’nin papazı gelerek Zübeyir hocaya ‘Dinlerin aslı birdir, biz çalışıyoruz, İslam’a gerek yok’ demiş. Hıristiyan misyonerler İslam’ın yayılışını gazeteler aracılığıyla gündeme getirmiş. İngiliz gazeteleri bu konuya önem vermiş ve İslam’ın Uzakdoğu’da yayılmasını uzun süre işlemiş.
Hatta çalışmalar Vatikan’a kadar gitmiş. Ama Zübeyir hoca, bu engellemelerin ters teptiğini, Amerikalıların da Müslümanlığa geçmeye başladığını söylüyor. Kore’de Konfüçyüs ve Buda öğretisi yaygındır. Bunlar da iyi, ahlaklı ve dürüst insan olmayı öğütler. Ama bir din olarak kabul edilmiyor. Korelilerin 12 milyonu bu öğretilerle yaşıyor, 10 milyon da Hıristiyan var. Benim ailem asil ve yalanı olmayan bir soydur, ama bir dinim de olsa iyi olur diye düşünürek, üniversiteye giderken İslamiyet’i seçtim.
Seul camisinde Korece ve İngilizce hutbe
1976 yılında Kore İslam Cemiyeti’nin İslam ülkelerinden topladığı yardımlarla Seul’ün Itewon Semti’nde büyük bir cami inşa edildi. 1978′de ise son Türk birliklerinin tamamı Kore’den ayrılınca irtibat kesildi. 1997′de Kore Müslüman Federasyonu’ nun davetlisi olarak Faruk Zümbül hoca Türkiye’den gelerek Seul Merkez Camisi’nde imam oldu. Kore’de beş şehirde, beş büyük cami, iki yeni küçük cami, 50 kadar kiralık küçük mescit var. Güney Kore’de 35 bini Koreli, diğerleri yabancı olmak üzere 100 binin üzerinde Müslüman yaşıyor. Bütün bu cami derneklerinin hepsi Kore Müslüman Federasyonu altında toplandı. Camilerde Korece ve İngilizce hutbe okuyoruz.”

Kore’de bir Türk İmam.

Kore Müslüman Federasyonu’nun üç imamından biri olan Faruk Zümbül, Arapça, İngilizce ve Korece konferanslar veriyor ve Türk kültürünü tanıtan etkinlikler düzenliyor. Yaptığı yardımlar nedeniyle Türk işçilerin yanı sıra Korelilerce de çok sevilen Zümbül, İslamiyet’in 50. yılı kutlamaları için Türkiye’den gelen sanatçı ve toplulukların büyük ilgi gördüğünü belirtiyor.
Kore’yi ve Korelileri sevdiğini ve Türkiye’ye dönmeyi düşünmediğini belirten Zümbül, şunları anlatıyor: “Buradaki Müslümanlar arasında Türk askerine büyük sevgi var. Kore’de İslamiyet, varlığını Türk askerine borçlu. 50. yıl kutlamaları çerçevesinde Türkiye’den getirdiğimiz sema ekibiyle, Seul Belediyesi Kültür Merkezi’nde gösteri sunduk. Bakan, milletvekili ve çok sayıda Seullü’nün katıldığı gösteri çok ilgi çekti.
Ben Diyanet’e bağlı olarak 11 yıl Türkiye’nin çeşitli yerlerinde çalıştım. 1997′de Zonguldak’tan Seul’e geldim. İlk, orta ve lise çağında üç çocuğum da burada eğitim alıyor. Şu anda Seul’deyiz ve burada yaşamaya devam edeceğiz. Seul Merkez Camisi’nde, Müslümanlara ve bilgi almak isteyen Korelilere İslamiyet’i anlatıyoruz. Korece dini dersler veriyoruz.”
Kore’de 120 Bin Müslüman yaşıyor

1967 yılında kurulan Kore Müslüman Federasyonu (KMF)’e göre Güney Kore’de yerli ve yabancı yaklaşık 120.000-130.000 arasında Müslüman yaşıyor. Müslüman Nüfusun çoğunluğunu Pakistan ve Bangladeş’ten gelen göçmen işçiler oluşturuyor. Aslen Koreli olan Müslümanların sayısı ise yaklaşık 45.000 olarak tahmin ediliyor.

Budistlerin çoğunlukta olduğu ülkede Müslüman toplum zengin ırk ve etnik farklılıklarıyla dikkat çekiyor. Amerika, Kore, Endonezya, Malezya ve Özbekistan gibi yaklaşık 14 farklı ülkeden Müslümanlar bir aradalar. Ayrıca bölgede Güney ve Güneydoğu Asya’dan çalışmaya veya iltica etmeye gelen on binlerce Müslüman var.

Bir liman şehri olan Busan şehrindeki Müslüman nüfusun hızla büyüyor ve İslami eğitim veren bir okul açmak için çalışmalar yapılıyor.
10 yılı aşkın bir süredir Güney Kore’de yaşayan Pakistan asıllı bir işadamı olan Haseeb Ahmed Han Bundan 10 yıl önce Kore’ye geldiğinde burada yeterince cami olmadığını aktarıyor ve, “Şimdi ise bütün ülkede bir çok cami var” diyor.

Ülkenin en büyük camisi başkentin Itaewon bölgesindeki Seul Merkez Camisi. Ülkenin bütün önemli şehirlerinde küçük camiler bulmak ise mümkün. Gwangju, Busan, Daegu gibi şehirlerde de 10′dan fazla cami bulunuyor. Güney Kore’de camiler Müslümanlar için sadece ibadet yeri değil. Hasib, “Cuma namazı insanları bir araya getiriyor. Ve bu ibadetten sonra insanlar daha iyi bir toplum oluşturabilmek için bir araya geliyorlar. İnsanlar Cuma namazlarında ve vaazlarında konuşmayı ve dinlemeyi bir arada yaşamayı ve paylaşmayı öğreniyorlar” diyor. Camiler bir kaynaşma ve eğitim merkezi. Camiler ayrıca İslam’ı öğrenmek isteyen kimselere de yardımcı olan kurumlar. Hasib camilerin bölgede sözlü ve yazınsal materyaller sunduğunu ve İslamı öğrenmek isteyenlere yardımcı olduğunu aktarıyor. İslam’ı öğrenmek isteyen İslam ile alakalı materyalleri ücretsiz edinebiliyorlar.
KORE’DE İSLAMİYET
10-14. asırlarda hüküm süren Goryeo ülkesine gelen arap tüccarlar bu ülkeyi “Kuria” diye çağırmışlar ve şimdiki “Kore” ismi o zamandan kalmıştır.
15. asırda Kore yarımadasında bulunan Joseon ülkesinin 4. Kralı Sejong’un ülkeye gelen Araplardan Kur’an-ı Kerim dinlediği söylenilmektedir.
Kore’ye, İslamiyet’i tebliğ için gelen Arapların, Koreliler ile evlenip, yerleştikleri rivayet olunmaktadır. Günümüzde “Jang” soyadına sahip bir kısım Korelilerin, bu Arapların soyundan geldiklerine inanılmaktadır.
Japonya sömürgesi döneminde Kore’ye yerleşen Müslüman Tatarlar 35 yıl kadar Kore’nin çeşitli şehirlerinde ticaretle uğraşmış ve kurdukları okullarda dini faaliyetlerini yürütmüşlerdir. Ancak sömürgenin sona ermesiyle ülkedeki karışıklık ve savaş nedeniyle Kore’yi terk etmişlerdir.
1950 Kuzey-Güney Savaşında BM çatısı altında 4500 Türk askeri savaşa katılmıştır. Bunlara imamlar da eşlik etmişlerdir. Türk askerleri mescid kurup, insanlara İslamiyet’i anlatmışlar ve Kore’deki İslamiyet’in temellerini atmışlardır.
Kore İslam Federasyonu 1967 yılında kurulmuş ve Kore, ilk camisine 1976 yılında kavuşmuştur. Camii, Suudi Arabistan tarafından desteklenmektedir. Kore genelinde İslam Federasyonuna bağlı 8 camii ve 8 mescid bulunmaktadır. Sayıları bilinmemekle beraber, işçiler tarafından kurulmuş küçük mescidler de bulunmaktadır.
Kore hükümetinin Müslüman ülkelerle yaptığı süreli işçi anlaşmaları vesilesiyle günümüzdeki Müslüman toplumu oluşmuştur. Şu anda Kore’de 150 bin civarı müslümanın bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamı Pakistan, Bangladeş, Endonezya, Hindistan, Özbekistan ve Kırgızistan ve sair Müslüman ülkelerden gelen işçi ve esnaflar ile Koreli Müslümanlar oluşturmaktadır. Camiye ismi kayıtlı 40 bin civarı Koreli Müslüman olmasına rağmen kendisinden haber alınanların adedi bin civarıdır.
Kore’ye yerleşen Müslüman aileler, Koreliyle evli Müslümanlar hızla artmaktadır. İslami eğitme ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Fakat bu ihtiyaca cevap verecek resmi bir kurum henüz bulunmamaktadır.

Kumrular Sakindir Bir Tek
Ben Kumru Değilim ...
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.175


View Profile
Re: Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler
« Posted on: Eylül 25, 2021, 12:02:45 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler e-book, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler programı, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler oyunları, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler e-kitap, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler download, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler hikayeleri, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler resimleri, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler haberleri, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler yükle, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler videosu, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler şarkı sözleri, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler msn, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler hileleri, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler scripti, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler filmi, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler ödevleri, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler yemek tarifleri, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler driverları, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler smf, Kore’de Islam Medeniyeti Ve Türkler gsm
Yanıtla #1
« : Mart 04, 2015, 08:47:59 ÖÖ »
Avatar Yok

FLORİS
*
Üye No : 167895
Nerden : Adana
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3
Mesaj Sayısı : 2.274
Karizma = 306


Inşallah dahada dahada çoğalırız!!!
Teşekkürler canım!!
Yanıtla #2
« : Ekim 01, 2015, 06:31:45 ÖS »
Avatar Yok

almondcc
*
Üye No : 81819
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 61
Karizma = 0


teşekkürler
Yanıtla #3
« : Ekim 13, 2015, 06:01:47 ÖS »
Avatar Yok

emıne1
*
Üye No : 183657
Nerden : Konya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 89
Karizma = 0


Gittiğimiz her yerde unutulmaz izler bırakmak gurur  vericj
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Miken Medeniyeti
Tarih
seyyah 0 728 Son Mesaj Temmuz 12, 2008, 01:30:34 ÖÖ
Gönderen : seyyah
Medeniyeti Mu Kıtası 'ndaki Türkler Mi Getirdi
Tarih
seyyah 0 690 Son Mesaj Temmuz 13, 2008, 12:47:14 ÖÖ
Gönderen : seyyah
Güney Kore, Pusan Birleşmiş Milletler Kore Savaşı Şehitliği
Şehitlerimiz
By.TuRuT 1 1802 Son Mesaj Temmuz 11, 2012, 05:56:16 ÖS
Gönderen : srcn27
Miken Medeniyeti
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 579 Son Mesaj Aralık 07, 2012, 09:52:00 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Inka Medeniyeti
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 825 Son Mesaj Mayıs 05, 2013, 11:24:55 ÖS
Gönderen : Asortik HatunTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular