0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Alimlerden Nasihatler  (Okunma Sayısı: 792 Kere Okundu.)
« : Ağustos 08, 2009, 03:22:16 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55162


Ahmağa verilecek cevap


* Sefih ve cahil bir kimse konuşunca ona cevap verme. Sükut ona cevap vermekten daha hayırlıdır. Ahmağa verilecek en güzel cevap sükuttur.

* Başında ağaran saçlar nefsinin ateşini söndürmeli. Başında beyaz saçların yanmasıyla senin gecenin başladığını anla. (Çünkü bunlar ölümün habercileridir.) İhtiyarlığın habercileri yanaklarına indikten sonra nasıl rahat yaşarsın insanın ömrünün en iyi kısmı ihtiyarlıktan öncekidir. Halbuki gençliği yok olan bir nefs yok olmuş demektir. İnsanın rengi sararıp saçları ağardığı zaman güzel ve tatlı günleri de o güzellik ve tatlılığını kaybeder. Yeryüzünde büyüklenerek yürüme. Çünkü bir müddet sonra bu yer seni de içine çekip alacaktır.

* Bütün düşmanlıkların sevgiye dönüşmesi umulur. Fakat hasetten dolayı olan düşmanlık böyle değil.

* Allahü teâlâyı sevdiğini söylersin halbuki Ona isyan edersin. Böyle sevgi olmaz. Eğer sevginde samimi olsaydın Allahü teâlâya itaat ederdin. Çünkü seven sevdiğine itaat eder.

* Sana gelene sen de git. Sana kötülük ve eziyet edene sen eziyet etme.

* Dilini muhafaza et seni sokmasın. Çünkü o büyük bir yılandır.

* Kendisine hayrı olmayan kimsenin başkasına hayrı olmaz. İnsan kendisi için hayır işlemez kendisine iyilik yapmazsa insanlar da ona hayır ve iyilik yapmaz.

* Kendisine hayrı olup olmadığını merak eden beş vakit namaza verdiği öneme baksın. Doğru kılınan namaz her hayrın anahtarı her derdin ilacıdır.

* Bir kimse kendini övmeye başlarsa değeri düşer.

* İnsanlar Allahü teâlâya kulluk ibadet etmek için yaratılmıştır. İnsanlar saadete kavuşmak için yaratılış gayelerine dikkat etmeli ve dünyaya düşkün olmaktan kaçınmalı. Dünya nimetleri geçicidir. Dünya ebedi kalınacak bir yer değildir. Ahirette saadete kavuşmak için bir binek gibidir. Sevinç yeri değil ayrılık yeridir. Akıllı kimseler bu fani dünyaya düşkün olmayıp kulluk vazifesini hakkıyla yapanlardır.

* İnsan dünya ve ahiret saadeti için dinimize muhtaçtır. Zaten bunun için ihsan edilmiştir. Yalnız ondaki nimet ve faydalara iki ipe yapışmakla kavuşabilirsiniz. Birisi ehl-i sünnet itikadını öğrenmek diğeri de bunu öğretmektir. Bu ipten birisini bıraktığınız zaman nimetler uçar gider. Şahsınızdan uçar evinizden uçar cemiyetinizden uçar gider. Siz artık yaptıklarınızı yaşadıklarınızı din yani nimet zannedersiniz.

* Kalbini düşmandan boşalt! Dostu kalbe çağırmaya lüzum kalmaz. Kalb denilen latife hiç boş kalamaz. Mahlukların düşüncelerinden temizlenen kalb kendiliğinden Allahü teâlâya teveccüh eder. [Boşaltılan bir şişeye havanın kendiliğinden dolması gibidir.]

* Bir iş nasıl başlarsa öyle devam eder. Hizmete bir işe başlayınca iki maksadınız olmalı: Birincisi Allah’ın dinine hizmet etmek. İkincisi Onun kullarına faydalı olmak. İşinizi adaletle idare edin. O işi yaparken hep beraber sıkıntılar da sevinçler de paylaşılmalı.

* İki kişinin darıldıktan sonra birbirlerinin ayıplarını ortaya çıkarması münafıklık alametidir.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Alimlerden Nasihatler
« Posted on: Aralık 01, 2020, 04:45:17 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Alimlerden Nasihatler e-book, Alimlerden Nasihatler programı, Alimlerden Nasihatler oyunları, Alimlerden Nasihatler e-kitap, Alimlerden Nasihatler download, Alimlerden Nasihatler hikayeleri, Alimlerden Nasihatler resimleri, Alimlerden Nasihatler haberleri, Alimlerden Nasihatler yükle, Alimlerden Nasihatler videosu, Alimlerden Nasihatler şarkı sözleri, Alimlerden Nasihatler msn, Alimlerden Nasihatler hileleri, Alimlerden Nasihatler scripti, Alimlerden Nasihatler filmi, Alimlerden Nasihatler ödevleri, Alimlerden Nasihatler yemek tarifleri, Alimlerden Nasihatler driverları, Alimlerden Nasihatler smf, Alimlerden Nasihatler gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 08, 2009, 03:24:16 ÖÖ »

[B]a[R]a[N]
*
Üye No : 4
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5682
Mesaj Sayısı : 27.706
Karizma = 62854


Hepside Çok Anlamlı,

* Sefih ve cahil bir kimse konuşunca ona cevap verme. Sükut ona cevap vermekten daha hayırlıdır. Ahmağa verilecek en güzel cevap sükuttur.

Ne Kadar Doğru. Gülmek :) Teşekkürler. [ + 100 Rep ]

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

Yemek Tarifi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gulsahinmutfagi.com

Webcanavari FaceBook: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.facebook.com/pages/WeBCaNaVaRiNeT/113802538652033
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular