Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1 2
Konu: 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X)  (Okunma Sayısı: 2658 Kere Okundu.)
« : Mayıs 21, 2011, 07:58:54 ÖÖ »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 156
Bugün dünya süt günüymüş arkadaşlar hepinizin dünya süt gününü kutlarım nice sütlü seneler dilerim. Nanik-Nanik :P  Öldüm Gülmekten.
Besinsel açıdan “mükemmel gıda” olarak nitelendirilen süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi “Dünya Süt Günü” olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun 1956 yılında, bütün üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı "Dünya Süt Günü", 1991 yılında ülkemizde de kabul edildi. 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nün içinde bulunduğu 21 - 28 Mayıs tarihlerini kapsayan hafta da ‘Süt Haftası’ olarak kutlanıyor

Sindirim sistemini düzene sokan, büyüme ve gelişmeyi destekleyen, dişleri koruyarak çürükleri önleyen, yani; faydaları saymakla bitmeyen süt halen ülkemizde yeteri kadar tüketilmiyor. Hem çocukların hem de erişkinlerin sağlıklı beslenmesinde önemli rol oynayan süt, besin değeri açısından yılın her günü, günün her saati içilmeyi hak ediyor.

1975 yılında kurulan Türkiye ve Orta Doğu'nun UHT teknolojisi ile üretim yapan ilk uzun ömürlü süt fabrikası olan Pınar Süt, sütseverlere; organikten denge sütlerine, devam sütlerinden Pınar Kido’ya kadar her yaşa, her zevke, her hedef kitleye uygun toplam 19 çeşit süt sunuyor. Herkesin severek tüketebileceği Pınar sade süte ek olarak; 6. aydan itibaren kullanılan bebeklere özel Pınar İlk Adım’dan, 1-3 yaş dönemine özel olarak üretilen Pınar Çocuk Sütü’ne; eğlenceli ürünleri tüketmeyi seven çocuklara yönelik gerçek meyve püreli Kido sütlerden kendini iyi hissetmeye önem verenlere yönelik Light sütler ve özel ihtiyaçlara yönelik Denge sütlere kadar farklı ürünlerle tüketicilerinin farklı beklentilerini karşılıyor.

Tüm dünyada sütün faydalarını topluma aktarmak ve tüketimi teşvik etmek amacıyla, 21 Mayıs tarihinde kutlanan “Dünya Süt Günü” kapsamında, süt sektöründe Türkiye’nin “ilk”lerine imza atan Pınar, sütle ilgili ilgi çekici verileri sizin için derledi:

Besinsel açıdan mükemmel gıda Süt hakkında bunları biliyor muydunuz?

•    Süt eşsizdir çünkü dünyada başka bir içecek bu kadar doğal besin barındırmıyor.
•    Besinsel olarak mükemmel bir gıda olan süt özellikle protein, vitamin ve mineraller içerir. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağıdır. Tarihsel olarak, inek ve diğer memelilerden elde edilen süt insanlar için önemli bir besin kaynağı olmuştur.
•    Besin öğelerinin tamamına yakını sütte bulunmaktadır. Süt yaklaşık 85 adet besin öğesi içerir.
•    Süt beslenme ve gelişim için gerekli olan protein, yağ, karbonhidrat, mineral maddeler ve vitaminleri yeterli ve dengeli bir şekilde bünyesinde barındırmaktadır.
•    Bir inek memesinde yaklaşık 11,5 ila 22,5 litre süt bulunur.
•    Bir inek tek başına, günlük 90 bardak ve ömür boyunca yaklaşık 200 bin bardak süt verir.
•    Dünya süt üretiminin % 84’ü inek sütü, % 13’ü manda sütü, % 2’si koyun sütü, % 1’i keçi sütüdür.
•    Tek başına en fazla süt üreten ülke, 105 milyon ton ile Hindistan’dır.
•    Avrupa Birliği ülkelerinde yıllık kişi başına içme sütü tüketimi 89 kg, Avustralya’da 107 kg, ABD’de 83 kg düzeyindedir. Türkiye’de ise 25 kg civarındadır.
•    Türkiye’de üretilen sütün % 92’si inek sütü, % 6,1’i koyun sütü, % 1,7’si keçi sütü ve % 0,26’sı manda sütüdür.
•    Türkiye’de toplam yıllık süt üretimi 12 milyar litrenin üzerindedir. Bu rakam Türkiye’yi dünya süt üretimi sıralamasında 15. ülke konumuna getirmektedir. Türkiye süt üretiminde Dünya’da ilk 15 arasında olmasına rağmen süt tüketiminde Avrupa sonuncusudur.
•    Türkiye’de yılda üretilen toplam 12 milyar litre sütün sadece yüzde 27’si büyük süt işletmeleri tarafından işlenmektedir. Üretilen çiğ sütün yüzde 20’si üreticilerin kendi tüketimi ve işlemesi için kullanılmakta, yüzde 20’si sokak satıcıları tarafından ambalajsız olarak satılmakta, yüzde 33’ü de küçük işletmeler durumundaki mandıralar tarafından işlenmektedir. Dolayısıyla üretilen çiğ sütün yaklaşık %50-60’ı kayıt dışı olarak görülmektedir.
Pınar Süt;  36 yılda yaklaşık 9.4 milyar litre süt alımı gerçekleştirdi
•     Pınar Süt, Anadolu’nun özel çiftliklerinde yetişen sağlıklı ineklerden elde ediliyor. Hijyenik ortamda el değmeden toplanarak, en modern tesislerde doğallığını, besin ve vitamin değerlerini kaybetmeden paketleniyor.
•    Ailenizin Sağlık Lezzet Yenilik kaynağı Pınar, 36 yıldır toplam 9.4 milyar litre süt alımı gerçekleştirmiştir. Dünya nüfusu 6 milyar kişi kabul edildiğinde ve herkesin Pınar Süt içtiği varsayılırsa, Pınar’ın 36 yılda gerçekleştirdiği süt üretimiyle dünyada herkes 1.56 litre Pınar Süt tüketmiş oluyor.
•    Aynı şekilde Türkiye nüfusu 72 milyon kişi kabul edildiğinde ise Türkiye’deki herkesin 36 yılda 130 litre Pınar Süt içtiği ortaya çıkıyor.
•    Pınar’ın 36 yılda üretilen 1 litrelik UHT süt kutularını yan yana dizdiğinizde ise Ay’a iki defa; kara yoluyla Edirne’den Ardahan’a 1.134 kere gidip geliniyor.  Toplamda ise 1.800.000 kilometre yol katediliyor
•    Türkiye’de her gün 1 saniyede 27 bardak Pınar Süt içiliyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2011, 05:27:36 ÖS Gönderen : Mavi_Kiyamet »

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.024


View Profile
Re: 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X)
« Posted on: Nisan 09, 2020, 05:47:55 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) e-book, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) programı, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) oyunları, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) e-kitap, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) download, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) hikayeleri, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) resimleri, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) haberleri, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) yükle, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) videosu, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) şarkı sözleri, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) msn, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) hileleri, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) scripti, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) filmi, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) ödevleri, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) yemek tarifleri, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) driverları, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) smf, 21 Mayıs Dünya Süt Gününüz Kutlu Olsun X) gsm
Yanıtla #1
« : Mayıs 21, 2011, 10:03:33 ÖÖ »
Avatar Yok

EnquiRe
*
Üye No : 67114
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 31
Karizma = 1


İlginç bir gün adı Zuhahaha herkez günün anlam ve önemine istinaden en az 2 kilo süt içsin Nanik-Nanik :P
Yanıtla #2
« : Mayıs 21, 2011, 11:17:55 ÖÖ »

SheWolf
*
Üye No : 52134
Nerden : Denizli
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 879
Mesaj Sayısı : 7.903
Karizma = 78381


Zuhahaha Emre bu nasıl bir gündür keşke birazda açıklama yapsaymışın. Şimdi biz bugünü bol bol süt içerekmi kutlucaz. Öldüm Gülmekten.

Bütün insanlık aleminin süt günü kutlu mutlu mübarek olsun. Öldüm Gülmekten.

Kumrular Sakindir Bir Tek
Ben Kumru Değilim ...
Yanıtla #3
« : Mayıs 21, 2011, 12:32:33 ÖS »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 156


Zuhahaha Emre bu nasıl bir gündür keşke birazda açıklama yapsaymışın. Şimdi biz bugünü bol bol süt içerekmi kutlucaz. Öldüm Gülmekten.

Bütün insanlık aleminin süt günü kutlu mutlu mübarek olsun. Öldüm Gülmekten.

Bende bilmiyordum bugün milliyetin sitesinde haberlere bakarken gördüm x) Açıyım konusunu herkesin süt gününü kutlıyım dedim Zuhahaha
Benim de bir bilgim yok süt günü ile ilgili ne bilgisi olacak zaten süt günü işte Zuhahaha
Yanıtla #4
« : Mayıs 21, 2011, 12:36:37 ÖS »

[B]a[R]a[N]
*
Üye No : 4
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5682
Mesaj Sayısı : 27.699
Karizma = 62850


Zuhahahaha. Zuhahaha Güzelmiş Ya. Ben de Tam Süt İçiyordum. Zuhahaha Milkshake Aldım, Çok Güzel Gidiyor Süt'le Karıştırınca. Artık Kahve'ye Son Kanka! Zuhahaha Herkesin Süt Günü Mübarek Ola. Nanik-Nanik :P Zuhahaha

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

Yemek Tarifi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gulsahinmutfagi.com

Webcanavari FaceBook: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.facebook.com/pages/WeBCaNaVaRiNeT/113802538652033
Yanıtla #5
« : Mayıs 21, 2011, 12:40:17 ÖS »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 156


Zuhahahaha. Zuhahaha Güzelmiş Ya. Ben de Tam Süt İçiyordum. Zuhahaha Milkshake Aldım, Çok Güzel Gidiyor Süt'le Karıştırınca. Artık Kahve'ye Son Kanka! Zuhahaha Herkesin Süt Günü Mübarek Ola. Nanik-Nanik :P Zuhahaha

Kahveye son verilir mi hiç kanka ya Zuhahaha
MilkShake ayrı Kahve ayrı seninde ne biçim zevkin var evde MilShake mi içiyorsun Zuhahaha Ben onu dışarıda otururken içmeyi seviyorum soğuk soğuk iyi oluyor. Zuhahaha
Yanıtla #6
« : Mayıs 21, 2011, 01:54:30 ÖS »
Avatar Yok

Doktor Ahmet
*
Üye No : 52736
Yaş : 26
Nerden : Kütahya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 168
Mesaj Sayısı : 1.709
Karizma = 3020


herkesin süt günü kutlu olsun Zuhahaha

Unutma!!!Karanlık gecede kara taşın üstündeki kara karıncayı gören biri var...

♪-♪♪-♪♪-♪nfr♪-♪♪-♪♪-♪
Yâ Rab, bu uğursuz gecenin yok mu sabahı?
Mahşere mi bi çarelerin yoksa felahı!
Nur istiyoruz... Sen bize yangın veriyorsun!
" Yandık!" diyoruz... Boğmaya kan gönderiyorsun!
Yanıtla #7
« : Mayıs 21, 2011, 02:25:10 ÖS »
Avatar Yok

Salvatore
*
Üye No : 20592
Nerden : Sinop
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 927
Mesaj Sayısı : 12.208
Karizma = 20483


Zamanında baya süt içmişim boy bu yüzden uzun o kadar. Zuhahaha Herkesin süt günü kutlu olsun! Zuhahaha
Yanıtla #8
« : Mayıs 21, 2011, 05:28:53 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55161


süt günü oldugunu ilk kez duyuyorum Zuhahaha süt günümüz kutlu olsun arkadaslar Gülmek :) biraz bilgi ekledim konuya kizmazsin InsAllah Gülmek :)

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #9
« : Mayıs 21, 2011, 05:32:04 ÖS »
Avatar Yok

lanemoje
*
Üye No : 69272
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 17
Mesaj Sayısı : 1.765
Karizma = 35


süt günüü hmm bi o günümüz eksiktii ne güzel olmuşş Zuhahaha Zuhahaha

...tek kişilik miydi ki bu şehir, sen gidince bomboş kaldı...
Sayfa 1 2
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular