Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Yer Tutucular  (Okunma Sayısı: 360 Kere Okundu.)
« : Ocak 04, 2013, 10:59:35 ÖS »

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Yer tutucular; herhangi bir sebepten dolayı erken kaybedilmiş süt dişlerinin yerlerini korumak için yapılan hareketli veya sabit apareylerdir. Eğer çocuğunuzun süt dişi çürük veya travmadan dolayı erken kaybedilmiş ise; süt dişi çekim yeri boşluğunun yer tutucularla korunması, çocuğunuzun ileriki yaşlarda ideal bir diş dizisine sahip olması açısından çok önemlidir.

Süt dişinin erken kaybı ne gibi sorunlara sebep olmaktadır?

Süt dişleri çocuğunuzun çene ve yüz gelişiminde çok önemli rol oynamaktadırlar. Çocuklarda 20 tane süt dişi ve daha sonra onların yerine sürecek 20 tane daimi diş bulunmaktadır. Bunlara ek olarak büyük azı dişleri olan 6 yaş dişleri, 12 yaş dişleri ve 20 yaş dişleri bu 20 adet daimi dişe ek olarak çene içersinde yer alacaklardır. Süt dişleri daimi dişler süren kadar doğal yer tutucu olarak görev yapmaktadırlar. Eğer süt dişleri herhangi bir sebepten dolayı erken kaybedilir ise; 6 hafta içersinde diğer dişler bu boşluğa doğru kayarak çekilmiş süt dişinin yerini kapatırlar. Bu durum alttan sürecek olan daimi dişin ideal yerinden sürmesine engel olacaktır. Eğer daimi diş, sürmesi gereken yerden süremez ise dişlerde çapraşıklığa ve bu da erken yaşlarda ortodontik problemlerle karşılaşılmasına sebep olabilir.

Yer tutucular metal veya plastikten yapılan kişiye özel apareylerdir. Erken kaybedilmiş süt dişi sayısı veya lokalizasyonuna göre sabit veya hareketli olarak yapılabilmektedir.

Yer tutucuların görevi nelerdir?

Çekim boşluğunun diğer dişler tarafından kapatılmasını önler ve daimi diş sürene kadar bu boşluğu koruyarak ideal pozisyonda ve sürmesi gereken zamanda daimi dişin sürmesini sağlar.
İleride oluşabilecek ortodontik problemleri önler.
Çapraşıklığı önlediği için dişlerin ideal pozisyonda kalmasını sağlar ve güzel bir diş dizisinin yanı sıra, dişlerin kolayca fırçalanmasını ve ara yüzlerde diş çürüğü oluşma riskini en aza indirger.

Yer tutucuların bakımı nasıl yapılmalıdır?
Ağız hijyeninin iyi yapılması yer tutucunun da temiz kalmasını sağlamaktadır. Sabah ve akşam günde iki kere dişlerin fırçalanması yer tutucuların uzun süre ağızda efektif olarak kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca yer tutucuların yerlerinde sabit kalmaları için sakız gibi yapışkan gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. Genellikle çocuklar yer tutuculara bir-iki gün içersinde alışmakta ve sorunsuz olarak kullanabilmektedirler.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Yer Tutucular
« Posted on: Ağustos 24, 2019, 08:06:17 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Yer Tutucular e-book, Yer Tutucular programı, Yer Tutucular oyunları, Yer Tutucular e-kitap, Yer Tutucular download, Yer Tutucular hikayeleri, Yer Tutucular resimleri, Yer Tutucular haberleri, Yer Tutucular yükle, Yer Tutucular videosu, Yer Tutucular şarkı sözleri, Yer Tutucular msn, Yer Tutucular hileleri, Yer Tutucular scripti, Yer Tutucular filmi, Yer Tutucular ödevleri, Yer Tutucular yemek tarifleri, Yer Tutucular driverları, Yer Tutucular smf, Yer Tutucular gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular