Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Yeniçeri - Sipahi Kavgası  (Okunma Sayısı: 410 Kere Okundu.)
« : Temmuz 21, 2013, 01:45:50 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6025
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676


Kapukulları birçok gruptan oluşmasına rağmen bunlardan asıl güçlü olanlar yeniçeriler ve sipahilerdi. Sipahiler protokol olarak yeniçerilerden önde olmalarına rağmen yeniçeriler daha etkili olmuşlardı. Osmanlı tarihinin gidişatında bu iki kapıkulu kolunun büyük etkisi olmuştur.

Devletin bu iki en gözde askerî grubu arasında ilk çatışma, III.Murad'ın döneminde şehzâde Mehmed'in görkemli sünnet düğününde meydana gelmişti. 1582'de düzenlenen düğünün hazırlıkları bir yıl önceden başlamış, üç yüz kişi şenliğin tertibine memur edilmişti. Düğüne tüm devlet ricali ve komşu devletlerin hükümdarları ve tüm halk davet edilmişti. Atmeydanı'nda (bugünkü Sultanahmed Meydanı) yapılan düğün tüm görkemiyle başlamış, veziriazam padişaha vekaleten düğünde bulunmuştu. Padişah ise şenlikleri İbrahim Paşa Sarayı'ndan izledi.

Şenliğin 40.günü Vezir Cerrah Mehmed Paşa şehzâdeyi sünnet etti. Eğlencelerin bir süre daha devam etmesi bekleniyordu ancak yeniçeriler ve sipahiler arasında meydana gelen bir kavga herkesin keyfini kaçırdı. Kavganın nedeni birkaç sipahinin havanın yumuşamasından istifade ederek odalarına fahişe kapatmalarıydı.

İstanbul subaşısı Tanrıbilmez Ahmed Çavuş, yanına birkaç yeniçeri alarak sipahi odalarını teftişe çıkmıştı. Sipahileri zina yaparken yakalayan Ahmed Çavuş fahişeleri toplattı ve yeniçeriler ile birlikte sipahileri cezalandırmaya kalktı. Kanunlar gereğince kapıkulu süvarileri kendi çavuşları tarafından cezalandırılmalıydı. Bunun için sipahiler subaşının kendilerini cezalandırmaya kalkmasına karşı çıktılar. Gürültüleri duyan diğer sipahiler de olay yerine doluşmuştu. Mevki olarak kendilerinden düşük olan yeniçerilerin odalarını basmasını kendilerine yediremeyen sipahiler subaşı ve yeniçeriler üzerine hücum etti. Yeniçerileri döve döve yaraladıktan sonra Subaşı Ahmed Çavuş'u şenliklerin devam ettiği Atmeydanı'na götürüp meydana attılar. Arkadaşlarının içler acısı halini gören yeniçeriler de intikam almak için sipahilere saldırdılar. Ortalık birden savaş alanına döndü. Kavga büyüyüp kılıçlar çekilince Yeniçeri Ağası Ferhad Ağa meydana atılıp kavgayı durdurmaya çalıştı. Ancak Ağalarını da meydanda gören yeniçeriler iyice galeyana gelerek hücumlarını arttırdı. Kavga sonucunda iki sipahi öldü. Olayları köşkünden izleyen Sinan Paşa, Ferhad Paşa'nın meydana çıkmasıyla olayların iyice karıştığını görmüş ve kendisi de meydana inmişti. Sadrazam Sinan Paşa, Ferhad Paşa'yı getirterek "Bre kara köpek, niye geldin,iki adamın ölmesine sebep oldun. Yıkıl git!" diye azarlayınca yeniçeriler dağıldı. Böylece kavga yatıştırılmıştı.

Yaşananlara kızan Sultan III.Murad, düğünün 52. günü saraya döndü ve şenlikler böylece buruk bir havada sona ermiş oldu. Olayın asıl önemli yönü ise yeniçeriler ile kapıkulu süvarilerinin ilk defa karşı karşıya gelmeleriydi. Kavgadan sonra sipahiler istediklerini almış olmanın verdiği güçle devlet içinde daha fazla sorun yaratmaya başladılar. 1582'deki kavgada devlet adamları sipahiler karşısında kullanabilecekleri en büyük silahın yeniçeriler olduğunu anlamışlardı.

1595'deki bir sipahi isyanında yeniçeriler silahlandırılarak isyan bastırıldı. Bu sipahilere karşı yeniçerilerin alternatif bir güç olarak kullanıldığı ilk hadiseydi. Bundan sonra yeniçerilerin nüfuzu artarken, devletin düzenini sağlayan güç terazisinin dengeleri bozulmaya başladı.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Yeniçeri - Sipahi Kavgası
« Posted on: Şubat 29, 2020, 12:54:17 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Yeniçeri - Sipahi Kavgası e-book, Yeniçeri - Sipahi Kavgası programı, Yeniçeri - Sipahi Kavgası oyunları, Yeniçeri - Sipahi Kavgası e-kitap, Yeniçeri - Sipahi Kavgası download, Yeniçeri - Sipahi Kavgası hikayeleri, Yeniçeri - Sipahi Kavgası resimleri, Yeniçeri - Sipahi Kavgası haberleri, Yeniçeri - Sipahi Kavgası yükle, Yeniçeri - Sipahi Kavgası videosu, Yeniçeri - Sipahi Kavgası şarkı sözleri, Yeniçeri - Sipahi Kavgası msn, Yeniçeri - Sipahi Kavgası hileleri, Yeniçeri - Sipahi Kavgası scripti, Yeniçeri - Sipahi Kavgası filmi, Yeniçeri - Sipahi Kavgası ödevleri, Yeniçeri - Sipahi Kavgası yemek tarifleri, Yeniçeri - Sipahi Kavgası driverları, Yeniçeri - Sipahi Kavgası smf, Yeniçeri - Sipahi Kavgası gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Yeniçeri Ocağının Kaldırılması
Tarih
FeMoX 3 785 Son Mesaj Mayıs 02, 2008, 10:46:33 ÖS
Gönderen : [MasaL]
Leş Kavgası...
Fotoğrafçılık
By.CeZa 5 1323 Son Mesaj Haziran 28, 2009, 07:26:00 ÖS
Gönderen : x[BLack RoSe]x
Maviyse Güzeldi - Betül Yeniçeri
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 368 Son Mesaj Nisan 22, 2014, 05:26:46 ÖS
Gönderen : sanane_61
Riyasız Mektuplar - Sevilay Sipahi
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 474 Son Mesaj Mayıs 20, 2014, 07:29:56 ÖS
Gönderen : sanane_61
Ters Yüz Cinayet - Gökçer Yeniçeri
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 394 Son Mesaj Temmuz 09, 2014, 12:11:35 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular