0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Yeni Türk Edebiyatı  (Okunma Sayısı: 734 Kere Okundu.)
« : Ağustos 03, 2008, 09:27:59 ÖS »
Avatar Yok

[MasaL]
*
Üye No : 193
Yaş : 30
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2126
Mesaj Sayısı : 5.892
Karizma = 42


YENİ TÜRK EDEBİYATI NAZIM TÜRLERİ1) Lirik Şiir: İçten gelen heyecanları coşkulu bir dille anlatan duygusal şiir türüdür. Divan edebiyatında özellikle gazeller murabbalar; halk edebiyatında koşmalar semailer lirik şiir türüne örnektir. Yeni Türk şiirinde lirik şiirler türlü biçimlerde yazılmıştır.2) Pastoral Şiir: Doğa güzelliklerini orman yayla çoban yaşamını ve bunlara karşı duyulan özlemleri dile getiren şiirlerdir. Batı edebiyatında doğrudan doğruya doğa manzaralarını canlı bir biçimde anlatan şiirlere “idil” karşılıklı konuşma biçiminde yazılan pastoral şiire de “eglog” denir.3) Didaktik Şiir: Belli bir konuda öğüt bilgi vermek ahlaki bir ders çıkarmak amacıyla öğretici nitelikte yazılan duygu yönü zayıf şiir türüdür. Manzum hikayeler ve fabller de bu gruba girer.4) Epik Şiir: Konusu savaş kahramanlık yurt sevgisi olan ya da tarihsel bir olayı coşkulu bir anlatımla işleyen şiir türüdür.5) Dramatik Şiir: Olayları zaman sürecindeki gelişimiyle öyküleştiren şiir türüdür. Bu tür şiirlerde olaylar yazarın ağzından değil şiirdeki kişiler tarafından gerçekleştirilir. Bir başka deyişle olayın tiyatro biçiminde anlatılmasıdır. Yunan ve Latin edebiyatının ilk tiyaro örnekleri şiir biçiminde yazıldığı için bu şiirlere dramatik şiir denmiştir(Bir olayı dramatize etmek demek oyunlaştırmak demektir).6) Satirik Şiir: Kişileri ya da toplumdaki aksaklıkları eleştirmek amacıyla yazılan şiirlerdir. Divan edebiyatındaki hicviyeler ve halk edebiyatındaki taşlamalar bu gruptandır.YENİ TÜRK EDEBİYATINDA DÜZYAZI TÜRLERİ1) Roman: Yaşanmış ya da tasarlanmış uzun ve birbirine bağlı birçok olayı bir temel düşünce çevresinde toplayıp yer ve zaman bildirerek anlatan uzun yazı türüdür.2) Öykü (Hikaye): Yaşamda olan veya olacak kanısı veren olayları bir ölçüyle anlatan yazı türüdür. Hikayelerin kişileri azdır. Bir tek olay anlatmak amacıyla yazılır derin çözümlemelere girilmez.3) Tiyatro: Olayları kişiler aracılığıyla sahnede oluş halinde gösteren yapıtlardır. Bir başka deyişle insan hayatını sahnede canlandırma sanatıdır. Tiyatro dini törenlerden doğmuş bir türdür.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Yeni Türk Edebiyatı
« Posted on: Eylül 26, 2020, 10:30:40 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Yeni Türk Edebiyatı e-book, Yeni Türk Edebiyatı programı, Yeni Türk Edebiyatı oyunları, Yeni Türk Edebiyatı e-kitap, Yeni Türk Edebiyatı download, Yeni Türk Edebiyatı hikayeleri, Yeni Türk Edebiyatı resimleri, Yeni Türk Edebiyatı haberleri, Yeni Türk Edebiyatı yükle, Yeni Türk Edebiyatı videosu, Yeni Türk Edebiyatı şarkı sözleri, Yeni Türk Edebiyatı msn, Yeni Türk Edebiyatı hileleri, Yeni Türk Edebiyatı scripti, Yeni Türk Edebiyatı filmi, Yeni Türk Edebiyatı ödevleri, Yeni Türk Edebiyatı yemek tarifleri, Yeni Türk Edebiyatı driverları, Yeni Türk Edebiyatı smf, Yeni Türk Edebiyatı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk Dil Edebiyatı « 1 2 3 4 5 »
Edebiyat
Bu_Dj_MaNNaG 41 11389 Son Mesaj Aralık 15, 2014, 06:14:04 ÖÖ
Gönderen : *Hiera*
Eski Türk Edebiyatı
Edebiyat
*GeLinCiKk 2 1307 Son Mesaj Temmuz 16, 2012, 05:13:04 ÖS
Gönderen : Liza
Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı.
Edebiyat
Honey_Face 0 533 Son Mesaj Kasım 30, 2012, 06:32:13 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Türk Edebiyatı Dönemlerinden En Çok Hangisini Seviyorsunuz?
Anketler
mnıl 7 878 Son Mesaj Ocak 08, 2013, 04:23:17 ÖS
Gönderen : Alone_Angel
Sözlü Dönem Türk Edebiyatı
Genel Kültür.
Haylayd98 1 1059 Son Mesaj Nisan 02, 2014, 03:54:16 ÖS
Gönderen : Ganeshalover


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular