Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi  (Okunma Sayısı: 250 Kere Okundu.)
« : Eylül 19, 2014, 08:56:00 ÖÖ »

Bendis
*
Üye No : 140261
Yaş : 30
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3309
Mesaj Sayısı : 8.500
Karizma = 14451
Diyarbakır’da 1 Haziran 2011’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kente gelişi nedeniyle düzenlenen protesto gösterilerine katılan N.K. hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettiği iddiasıyla dava açıldı.
İddianamede, N.K.’nın, “yasadışı gösteriye katıldığı, zafer işareti yaparak örgüt lehine propaganda yaptığı, güvenlik güçlerine yoğun bir şekilde taş attığının tespit edildiği” belirtildi.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, hakkında daha önce katıldığı gösteriler nedeniyle de, “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak” suçundan dava bulunan N.K.’ya Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan önce 10 ay hapis cezası verdi, ardından bu cezayı 5 bin TL para cezasına çevirdi.

YARGITAY "DÜŞÜNCEYİ İFADE BİÇİMİ" DEDİ
Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise 6352 sayılı Yasa ile 31 Aralık 2011’den önce işlenen düşünce özgürlüğüne ilişkin suçlarda davanın ertelenmesinin öngörüldüğüne dikkati çekti. Daire, kanunda erteleme kapsamına alınacak suçlarla ilgili olarak ‘sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleri’ ile işlenmesi şartının arandığına dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bir amaca ulaşmak için izlenen yol, usul ve metot gibi anlamlara gelen ‘yöntem’ ifadesi, kanun çerçevesinde ele alındığında, korunmak istenenin; her türlü düşünce ve kanaat açıklama biçimi değildir. Aksine bir eylemin bu kapsamda kalabilmesi Çin meşru olan ve düşünce ve kanaat açıklaması bağlamında mutat (olağan) bir yöntemle işlenmiş olması gerekir. Buradan hareketle, eylemin işleniş yönteminin bizzat ayrı bir suç oluşturduğu veya düşünce ve kanaati açıklamak bakımından mutat kabul edilemeyecek olması halinde erteleme uygulanmayacaktır. Başkaca yazım biçimleri arasından tercih edilen, ‘düşünce ve kanaat açıklama yöntemleri’ ibaresi bu ilkeler çerçevesinde değerlendirilmelidir. Örgütlenme özgürlüğü bağlamında ele alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma özgürlüğünün kolektif niteliği, ifade özgürlüğü ile yakın ilişkisi ve AİHM’ce değerlendiriliş biçimi nazara alınmalıdır. Buna göre, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 33/1. maddesine (toplantı ve yürüyüşe silahla katılmak) uygun olduğu kabul edilen eyleminin mutat ve meşru bir ‘düşünce ve kanaat açıklama yöntemi’ olduğu kabul edildiğinden, sanığa yüklenen suçun düşünce ve kanaat açıklama yöntemiyle işlendiği ve bu nedenle sanık hakkında açılan dava ertelenmelidir.”

Daire bu kararına AİHM’nin Avusturya ve Rusya’ya karşı açılan iki davada verdiği kararları emsal gösterdi.

YEREL MAHKEME KARŞI ÇIKTI
Dairenin verdiği bozma kararının ardından dosya yeniden yerel mahkemeye gönderildi. Yerel mahkeme, önceki kararında direnerek dairenin bozma kararına uymadı. Kararda, sanığın elinde taş ile gösteri alanında atmaya hazır bulunmasının kanaat ve düşünce açıklama yöntemiyle bağdaşmayacağı vurgulandı. Yerel mahkemenin bu kararı üzerine dosya nihai kararı verecek olan Ceza Genel Kurulu’na gönderildi. Genel Kurul, yerel mahkemenin kararının bozulmasına karar verdi. Böylece elinde taşla gösteriye katılan sanığın cezasının ertelenmesi kesinleşti.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.145


View Profile
Re: Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi
« Posted on: Kasım 22, 2019, 02:11:44 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi e-book, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi programı, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi oyunları, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi e-kitap, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi download, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi hikayeleri, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi resimleri, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi haberleri, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi yükle, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi videosu, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi şarkı sözleri, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi msn, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi hileleri, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi scripti, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi filmi, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi ödevleri, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi yemek tarifleri, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi driverları, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi smf, Yargıtay: Taş Atmak Düşünce Açıklama Yöntemi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Yargıtay Tarihi Bir Karara Imza Attı
Hukuk
[MasaL] 1 878 Son Mesaj Şubat 02, 2009, 02:01:44 ÖÖ
Gönderen : x[BLack RoSe]x
Yargıtay'dan Baz Istasyonu Kararı
Hukuk
[MasaL] 1 957 Son Mesaj Şubat 10, 2009, 06:09:22 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Montignac Yöntemi , Şekeri Bırakma Yöntemi
Diyabet Hastalığı
Alone_Angel 0 444 Son Mesaj Nisan 14, 2013, 12:18:42 ÖS
Gönderen : Alone_Angel
Yargıtay'dan Flaş Karar
Fenerbahçe
imge34 0 314 Son Mesaj Ocak 27, 2014, 10:13:01 ÖS
Gönderen : imge34
Yargıtay Başkanı 'ndan Flaş Açıklamalar
Güncel Haberler
imge34 0 229 Son Mesaj Eylül 01, 2014, 11:18:33 ÖÖ
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular