Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular  (Okunma Sayısı: 340 Kere Okundu.)
« : Ocak 17, 2013, 12:17:11 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Yanma vakalarında yapılanın aksine, yanmış bölgenin soğuk suyla değil, ılık suyla ve yanmayı takip eden 15-20 dakika süreyle yapılması gerektiği vurgulandı.


Yanıkları dokunun kendi ısısından daha sıcak veya daha soğukla, yakıcı kimyasal maddelerle veya elektrik akımıyla ya da radyoaktif ışınlarla teması sonucu ortaya çıkan ve oldukça sık görülen yaralanmalar olarak tanımlayan, çoğunun genellikle çocuklarda görüldüğünü, 8 yaş altı çocuklarda haşlanma yanıklarına sık rastlanırken, daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde alev yanıklarının sık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Rıfat Tokyay, yanıkların yüzde 90’ından fazlasının dikkatli ve tedbirli davranmakla önlenebileceğini vurguladı.

Prof. Dr. Tokyay, haşlanmanın en sık karşılaşılan yanıklar olduğunu, 44 derece gibi düşük bir ısının bile temas süresinin uzun olması halinde doku ölümüne yol açabileceğini, 60 derecede ise suyun üç saniyede deri yanığına yol açtığını dile getirerek, 69 derecede ısıdaki suda ise aynı derecede yanığı bir saniye içinde, 70 derece ve üzerindeki ısılarda da doku hasarının çok hızlı oluştuğunu kaydetti.

Çocuk ve yaşlılarda derinin daha ince olması nedeniyle yanık derinliğinin fazla olduğuna dikkati çeken Tokyay, birinci derecede yanıkların sadece derinin yüzeysel tabakasını hasarlandığını, yanık alanının başlangıçta kırmızı göründüğünü, 7 gün içinde iz bırakmadan tam iyileştiğini, yüzeysel ikinci derece yanıkların derideki canlı sinir uçlarının açığa çıkmasına bağlı olarak çok ağrılı olduğunu bildirdi.

Tokyay, derin ikinci derece yanıkların renginin kirli beyaz olduğu ve sinir uçlarının yanması nedeniyle ağrının olmadığını, üçüncü derece yanıkların ise kahverengi, beyaz ve siyah görünümlü olduğunu, sinir uçları da yandığından ağrının bulunmadığını dile getirdi.

YANIKLARA NASIL MÜDAHALE EDİLMELİ

Yanık tedavisinin yanığın genişliği, derinliği, yanan vücut bölümünün özelliği ile yanan kişinin yaşı ve genel beden sağlığına göre, olay yerinde, acil serviste, polikliniklerde ya da hastanede yatarak yapıldığını ifade eden Tokyay, şu bilgileri verdi: “Yanan kişi koşuyorsa hemen durdurulmalı, yere yatırılmalı, üstü örtülerek hava ile teması kesilmeli, eğer su varsa üzerine dökülmelidir.

Üzerinde yanan elbiseleri varsa bunlar çıkarılmalıdır. Sonra, hemen yanık yarası soğutulmalıdır. Erken soğutma ile o bölgedeki sıcaklık düşürülerek yanık derinliği ve ağrı azaltılır, ödem oluşumu en aza indirilir. Yanan bölge soğuk su ya da buz ile soğutulmamalıdır. Soğuk travması, ödemin artmasına, yara iyileşmesinin gecikmesine ve yanığın daha derinleşmesine neden olur. Bundan dolayı soğutma, ılık su ile ve yanmayı takiben 15-20 dakika süreyle yapılmalıdır. Ilık su ile ıslatılmış bezlerin yara üzerine konulmasıyla yapılan soğutma şekli, etkili bir yöntemdir. Sonra yanan bölge üzerine temiz bir bez ya da havlu sarılır ve hava ile teması kesilerek ağrısı azaltılır. Hastanın üzerinde bulunan yüzük, saat, bilezik çıkarılmalıdır. Bunlar parmaklarda ve bilekte hem kan akımını azaltır, hem de ısınmış metal olarak yanığın
derinleşmesine neden olur.”

Prof. Dr. Rıfat Tokyay, elektrik yanıklarında da hastanın ilk önce elektrik akımından kurtarılması, kimyasal yanıklarda ise hastanın kimyasal madde bulaşan elbiselerini hemen çıkarması ve bol su ile yıkanması gerektiğini bildirdi.


WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular
« Posted on: Ocak 29, 2020, 08:24:36 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular e-book, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular programı, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular oyunları, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular e-kitap, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular download, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular hikayeleri, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular resimleri, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular haberleri, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular yükle, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular videosu, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular şarkı sözleri, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular msn, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular hileleri, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular scripti, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular filmi, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular ödevleri, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular yemek tarifleri, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular driverları, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular smf, Yanıklara Müdahalede Yanlışlar Ve Doğrular gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Yiyeceklerli ilgili doğrular ve yanlışlar..
Alternatif Tıp
By.CeZa 9 2137 Son Mesaj Ekim 25, 2014, 01:33:26 ÖÖ
Gönderen : december
Diyette Doğrular Ve Yanlışlar
Diyet
[MasaL] 4 1269 Son Mesaj Mayıs 14, 2014, 03:33:08 ÖS
Gönderen : isik
Iran'a Müdahalede Biz Yokuz!
Güncel Haberler
dangeraus1 0 425 Son Mesaj Aralık 24, 2011, 07:00:13 ÖS
Gönderen : dangeraus1
Akne Tedavisinde Doğrular Yanlışlar
Cilt Hastalıkları
Asortik Hatun 0 400 Son Mesaj Ocak 15, 2013, 12:55:59 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Yanıklara Yeni Çözüm.
Cilt Hastalıkları
Asortik Hatun 0 355 Son Mesaj Ocak 17, 2013, 01:57:42 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular