Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi-  (Okunma Sayısı: 379 Kere Okundu.)
« : Ağustos 12, 2008, 09:29:16 ÖÖ »

kFi
*
Üye No : 3437
Yaş : 24
Nerden : Tokat
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 6752
Mesaj Sayısı : 10.935
Karizma = 15564


İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında Kızıl Ordu doğudan, ABD ve müttefikleri batıdan Almanya içlerine doğru ilerlerlerken, taraflar arasında sürtüşmeler başlamıştı. Hangi bölgelerin kimin denetiminde olacağı ya da kimlerin nereleri kurtaracağı konusunda anlaşmazlıklar ortaya çıkmıştı. İşte hem bu anlaşmazlıkların bir çözüme bağlanması ve hem de savaş sonrası dünyasının ana çizgileriyle düzenlenmesi amacıyla SSCB’nın Yalta Kenti'nde liderler düzeyinde bir konferans toplanmasına karar verildi.

Şubat 1945’te toplanan Yalta Konferans’ında ABD’yi Roosevelt, İngiltere’yi Churchill ve SSCB’yi Stalin temsil ediyorlardı. Konferans'ta karara bağlanan konular arasında Almanya’nın savaş sonrasında silahsızlandırılması, Avrupa’nın etki alanlarının taraflarca belirlenmesi gibi hususların yanı sıra, Birleşmiş Milletler’in kurulması da kabul edildi ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin temel ilkeleri belirlendi.

Birleşmiş Milletler Hazırlı Konferansı’nın ABD’nin San Fransisco Kenti'nde yapılması kararlaştırıldı ve 1 Mart 1945 tarihinden önce Almanya’ya savaş açan ülkelerin bu toplantıya kurucu üye olarak katılabilecekleri ilkesi getirildi. (Türkiye bu nedenle 23 Şubat 1945’te Almanya’ya savaş açtı).

Yalta Konferansı’nda Türkiye de geniş bir biçimde tartışma konusu oldu. Bazı hususlar henüz tam anlamıyla açıklanmamış olmakla birlikte, Konferans'ın 10 Şubat 1945’te yapılan 6. oturumunda Stalin, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarına ilişkin Montreux Sözleşmesi’nin gözden geçirilmesini ve değiştirilmesini istedi. Ancak SSCB’nin de bu konuda somut ve ayrıntılı öneriler getirememesi ve inandırıcı gerekçeler sunamaması nedeniyle, konunun daha sonra toplanacak konferanslarda yeniden ele alınması ve bu konulardaki gelişmelerden Türkiye’nin de haberdar edilmesi kararlaştırıldı
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi-
« Posted on: Aralık 10, 2019, 06:39:04 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- e-book, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- programı, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- oyunları, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- e-kitap, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- download, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- hikayeleri, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- resimleri, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- haberleri, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- yükle, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- videosu, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- şarkı sözleri, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- msn, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- hileleri, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- scripti, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- filmi, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- ödevleri, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- yemek tarifleri, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- driverları, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- smf, Yalta Konferansı -20. Yüzyıl Tarihi- gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Yalta Konferansı
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 432 Son Mesaj Aralık 20, 2012, 03:47:33 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular