0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford  (Okunma Sayısı: 1274 Kere Okundu.)
« : Temmuz 22, 2008, 12:49:58 ÖS »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 164


KİTABIN ÖZETİ :


“Yalan”, insanlığın varoluşuyla başlayan bir gerçektir. Mazisi kutsal kitaplarda anlatılan Adem ile Havva’ nın cennetten kovulmasına kadar eskiye dayanmaktadır. O günden beri insanlar durmadan yalan söylemektedir.

Yalan söylemek, artık hayatımızda yediğimiz yemek, içtiğimiz su, cinsel ihtiyaçlarımız kadar doğal ve hatta bu ihtiyaçlarımızla iç içe geçmiş durumdadır. Peki insanlar neden yalan söylüyorlar? Yazar, kitabında bunları bir çok açıdan ele almış durumdadır. Yalan söylenen konular, yalan söylenirken içinde bulunulan psikolojik ve patalojik durumlar... Bazen tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak çıkıyor karşımıza, bazen de dar ağacında yağlı ipin ucundan kurtarabiliyor insanı.

Yalancılık günümüzde bir meslek ve hatta daha da ileri, bir sanat olmuş. Teknolojik ilerlemelerin bu kadar hızlı ve yoğun yaşanması da engelleyemiyor yalanı ve yalan söylemeyi. Hatta yalan ve yalancılık çağa ayak uydurup hızla büyüyüp ve gün be gün gelişim gösteriyor. Tıpkı bir bukalemun gibi ortama, çağa, mesleğe, sanata, kısacası her şeye uyum sağlıyor.

Yalan söylemek, ille ağzımızdan çıkan kelimeler değildir. Hile yapmak, dolandırmak, kalpazanlık yapmak ve daha bir çok şeyi yapmak yalanın diğer branşları olmaktadır. Politikacılar, sanatçılar, bilim adamları kısacası tüm meslek dallarında rastlayabiliriz yalan ve yalancılara. Örneğin; kuduz aşısını Pasteur’ un bulmadığını, Toussaint adında rakibi olan bir başka veterinerin deneyleri sonucunda elde ettiği aşıyı, kendi bulmuş gibi gösterdiğini ve bunun sonucu olarak ta Toussaint’ in birkaç ay sonra, sinir krizi geçirerek öldüğünü biliyor muydunuz?. Kitapta bu ve buna benzer örneklerin her meslek dalında çoğaltılabileceği vurgulanmıştır.

Yalan, dünyanın yapılabilecek en kolay mesleği, icra edilebilecek en kolay sanatı, keşfedilebilecek en zor şeyleri kolayca keşfedebilmenin en kolay yoludur. Karşımızdaki insanın, yalan söylediğini anlasak bile, bir çoğumuz bunun doğruluğunu araştırma ihtiyacını duymuyoruz. Karşımızdakilerin duymak istediklerini onlara söylemek, onların mutluluğunu görüp karşılığında ödüllendirilmek, hepsi küçücük bir yalanın büyük eserleridir. Eğer doğruyu söylemiş olsanız başınıza gelebilecekleri asla tahmin edemezsiniz. Ama söylediğiniz yalan kariyerinizi arttırabilir, ödül almanızı sağlayabilir, maaşınızın artmasına neden olabilir.

Artık günümüzde, inkar etmenin bu kadar rahat olması, suça teşviki körüklemekte, insanların duymaktan hoşlanacakları şeylerin söylenmesi, yalanın cazibesini ve boyutunu, bir gökdelenin daima yükselen katları durumuna sokmaktadır. Git gide manevi değerlerin yozlaşması, kapitale dayalı sistemin içerisinde, insanların daha fazla para kazanma hırsı ile zamanın çoğunu çalışmaya ayırması ve kısa yoldan başarı ve zengin olma arzusu, yalan ve yalancılığın günümüzün en cazip mesleği durumuna gelmesine sebep olmaktadır.

Sabah yatağımızdan kalktığımız andan, gece yatağa girip uykuya dalmamıza kadar geçen sürede, sayısız yalan ve yalancıyla karşılaşmaktayız. Kahvaltıda yediğimiz ekmeğin gramajının eksik olmasından tutunda, televizyonda haberleri izlerken, konuşan politikacının, ekonominin mükemmel durumundan, demokrasinin tıkır tıkır işlemesinden bahsetmesine kadar hep yalan vardır.

İşine geç kalan memurun söylediği bahaneden, dersine çalışmayan öğrencinin uydurduğu klasik “akşam elektrikler kesikti, çalışamadım” bahanesinin altında yine aynı yalan vardır.

Yazarında kitabında belirttiği gibi, yalanı anlatmaya ne kitaplar yeter ne de kelimeler... Yalanın incelenmesi için, tamamen bir bilim dalının kurulması zorunluluğu artık gelmişte geçmektedir. Git gide artan yalan ve yalancılık için bir çözüm üretmek gerekmektedir.

Günümüzde yalan üzerine söylenen atasözlerinin de bir önemi kalmamış durumdadır. Örneğin “yalancının mumu yatsıya kadar yanar!” sözü artık geçerliliğini yitirmiş durumdadır. Ne yazıktır ki, hala yalandan kimse ölmemektedir.

Yalancılık günümüzün mesleğidir. Eskiden dürüstlüğün her şeyin üstünde olduğu söylenirdi, şimdilerde de yine söylenen bu. Ancak, eskisi kadar artık üstünde durulmamaktadır. Ne yazık ki mesleklerin icrasında ve üretilen politikaların temelinde yatan asıl gerçek yalandır. Reklamların tabanını oluşturan da aynı yalandır. İnsanları etkilemenin temelinde de aynı yalan karşınıza çıkar. Artık karizmatik liderlerin yerini günümüzde, insanları en iyi etkileyen ve bunu yaparken de onların duymaktan hoşlanacakları şeyleri, onlara en güzel şekilde ifade edebilenler almıştır. Yani gerçek yalancılar....
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2010, 11:47:59 ÖÖ Gönderen : SmBRN™ »
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford
« Posted on: Ocak 27, 2021, 11:03:33 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford e-book, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford programı, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford oyunları, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford e-kitap, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford download, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford hikayeleri, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford resimleri, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford haberleri, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford yükle, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford videosu, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford şarkı sözleri, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford msn, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford hileleri, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford scripti, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford filmi, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford ödevleri, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford yemek tarifleri, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford driverları, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford smf, Yalan, Yalan, Yalan, Yalancılığın Psikolojisi - Dr. Charles V. Ford gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Yalan Nasıl Anlaşılır Yalan Söyleme Hastalığı
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 537 Son Mesaj Ocak 23, 2013, 12:50:01 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Çocukken Söylenilen 13 Masum Yalan
Hayata Dair.
-Trinity- 0 1275 Son Mesaj Şubat 21, 2016, 07:06:30 ÖS
Gönderen : -Trinity-
Bir Küçük Yalan - K. A. Tucker
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
BÖRÜLCE 2 741 Son Mesaj Mart 03, 2016, 07:23:42 ÖS
Gönderen : Capella
Bir Küçük Yalan - K. A. Tucker Kitabı Yarışma Sonucu Açıklandı « 1 2 3 »
Yarışma Sonuçları.
sanane_61 25 3970 Son Mesaj Haziran 15, 2016, 03:22:44 ÖÖ
Gönderen : Sanem.
Yalan - Randy Susan Meyers
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
BÖRÜLCE 0 406 Son Mesaj Ekim 22, 2016, 12:10:07 ÖÖ
Gönderen : BÖRÜLCETheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular