0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Vücudun Savunma Sistemleri  (Okunma Sayısı: 467 Kere Okundu.)
« : Ocak 25, 2010, 02:33:12 ÖÖ »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.229
Karizma = 65209


Eğer insan vücuduna giren her mikrop hastalık yapabilseydi, bugün dünya üzerinde sağlam insan bulunmazd!. Çünkü üzerinde binlerce mikrop bulunmayan bir toprak parçası, bir su damlası, hatta bir insan kılı mevcut değildir. Gerçek bu olduğu halde, pek azırnız mikroplar tarafından zarar görerek hastalanırız.


Sebebine gelince: Evvela zannettiğimiz gibi, mikropların hepsi zararlı mahluklar değildir. Bir kısmı yeryüzünün fahri temizlik işçisidirler. Şurda burda ölmüş hayvan leşlerini istila ederek, yiyip bitirirler. Sadece bu hayvan leşlerini yemekle kalmaz, onların vücuduna yerleşmiş olan zararlı bakterileri de yerler. Buna mikropların "bakteriyotar faaliyeti" denmektedir.


Bakterilerin de hepsi zararlı değildir. Bir kısmı mayalandırma görevi yapıp organik maddelerin fermantasyonunu sağlarken bir kısmı da barsaklarımıza yerleşip aldığımız gıdaları parçalayarak emilmesini sağlarlar. Her gün aldığımız hava, su ve yiyeceklerle birlikte vücudumuza binlerce mikrobun girdiğini söylersek sakın şaşırmayınız. Ancak vücudumuza giren bu mikroplar, karşılarında "antikor" adını verdiğimiz yaman savaşçılar bulup derhal safdışı kalırlar.


İnsan kanında bulunan antikorlar zararlı mikropları öldürür, akkan hücrelerine teslim ederler. Akkan hücreleri de bu ölü mikropları parçalayıp zararsız hale getirirler. Fakat, vücudumuz çeşitli sebeplerle (aşırı yorgunluk, alkol, zararlı alışkanlıklar v.s.) zayıf düştüğü zaman, antikorlar gerekli mücadeleyi gösteremez, bazı güçlü mikroplara yenilirler.


İşte o zaman hastalık kaçınılmaz olur. Mikroplar vücuda yerleşip tahribat yapmaya başlayınca alarm devreleri faaliyete geçerek beyne durumu haber verirler. Beyin, antikoriara galip gelen mikropları tesirsiz hale getirmek için bazı tetbirler alır. Vücut ısısını yükseltir, ishal veya kusma yapar. Arkasından ağrı ve rahatsızlık duygusu başlar. Böylece hastalandlğlmızı anlar, derhal doktora koşarız.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Vücudun Savunma Sistemleri
« Posted on: Eylül 26, 2020, 05:08:31 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Vücudun Savunma Sistemleri e-book, Vücudun Savunma Sistemleri programı, Vücudun Savunma Sistemleri oyunları, Vücudun Savunma Sistemleri e-kitap, Vücudun Savunma Sistemleri download, Vücudun Savunma Sistemleri hikayeleri, Vücudun Savunma Sistemleri resimleri, Vücudun Savunma Sistemleri haberleri, Vücudun Savunma Sistemleri yükle, Vücudun Savunma Sistemleri videosu, Vücudun Savunma Sistemleri şarkı sözleri, Vücudun Savunma Sistemleri msn, Vücudun Savunma Sistemleri hileleri, Vücudun Savunma Sistemleri scripti, Vücudun Savunma Sistemleri filmi, Vücudun Savunma Sistemleri ödevleri, Vücudun Savunma Sistemleri yemek tarifleri, Vücudun Savunma Sistemleri driverları, Vücudun Savunma Sistemleri smf, Vücudun Savunma Sistemleri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular