Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Vatan Haini Vahdettin.  (Okunma Sayısı: 1010 Kere Okundu.)
« : Aralık 01, 2012, 06:52:02 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


''Saltanat ve hilâfet makamında oturan Vahdettin soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki hükümet aciz, haysiyetsiz ve korkak.... Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecekleri herhangi bir duruma razı...'' Mustafa Kemal Atatürk
Bugün toplumda yalancı tarihçiler(!) ve kendini tarihçi ilan edip, halka bilgi vermeye çalışan hokkabazlar tarafından bir kafa karışıklığı yaratılıyor. Daha doğrusu yalanlarla, tarih değiştirilmeye çalışılıyor.

Bu yalanların amacı Cumhuriyet tarihini katliamcı ilan etmek, Mustafa Kemal önderliğinde gelişen milli hareketi küçük ve önemsiz göstermektir.

Bu amaçlar doğrultusunda işlenen başlıca yalan, Vahdettin'i hainlikten kahramanlığa yükseltme girişimleridir. Bu yalan o kadar yayılmıştır ki, Liselerde ve hatta ilkokullarda bu yalanı bazı kendini bilmez hocalarda dahi söylemektedir.

Gerçek olan nedir? Bu yazıda bunu anlatacağız. Konumuzu Vahdettin hakkında üretilen zekâ dışı palavraları zeka ve mantık yoluyla çürüterek işleyelim.

Denilen olay şudur; Vahdettin çaresizdi ve vatanını seviyordu, Mustafa Kemal'e geniş yetkiler vererek onu vatanı kurtarması için görevlendirdi. Kurtuluş savaşını başlatan kişi Vahdettin'dir. Vahdettin vatanı İngilizlere ve Fransızlara satmamıştır.

Baştan aşağı yalan ve uydurma olan bir iddia.

İlk olarak; Vahdettin Mustafa Kemal'i Samsunda ortaya çıkan azınlıkların çıkarttığı isyanları bastırmak ve ortamı düzeltmek için göndermiştir. Mustafa Kemal'i Vahdettin'in kurtuluş savaşını başlatması için Samsun'a göndermesi yalanını kanıtlayacak hiçbir tarihi belge yoktur. Bunu Mustafa Kemal'de Vahdettin'de hiçbir yerde söylememiştir. Vahdettin o kadar vatan aşkıyla yanıyordu da, Mustafa Kemal'in gerçek amacını öğrenince niçin, o görevleri Mustafa Kemal'den alarak kendi hükümeti eliyle Mustafa Kemal'e idam fermanı çıkarttı? Niçin her yerde Mustafa Kemal aleyhinde propagandalar yaparak onu dinsiz ve Bolşevik ilan etti? Mustafa Kemal'i vatanı kurtarmasıyla görevlendiren(!) Vahdettin niçin hükümetinin Mustafa Kemal hakkında idam çıkarmasına engel olmadı? Bunları bile bile bu yalanları işlemek hainlik değil de nedir?

İngiliz kaynaklarını araştıran tüm tarihçiler, Vahdettin'in İngiltere'ye yazdığı mektuplarda Mustafa Kemal'e küfüre varacak hakaretler yazdığını belirtir. Bu tarihçilerden örnek verirse Metin Hülagü örneği yerindedir. Kendisi İngiliz arşivlerini 3 yıl incelemiştir fakat o da hemen hemen Vahdettin'i hain olarak görmemektedir.

Diğer başka bir uydurma ise Vahdettin'in Milli Mücadeleyi ve Kurtuluş Savaşını el altından destekledi uydurmasıdır. Hangi belgeye dayanarak bu yalan söyleniyor. Belgeyi bırakın, birazcık tarih bilen ve okuyan bunu köksüz bir uydurma olduğunu anlar.

Madem Vahdettin Kurtuluş savaşını, milli mücadeleyi destekliyordu, peki o zaman Kuvay-i Milliye-ye karşı Halife ordusu olan Kuvay-i İnzibatiye kurup, Meclise ve kuvvacılara saldırtan kimdi? Böyle biri yok mu yoksa? Aznavurları Mustafa Kemal'in üstüne süren kimdi? Yoksa bunu damı yapan biri yok?

Sevr anlaşmasını Vahdettin imzalamamış. Osmanlı tarihlerindeki anlaşmalara bakın, çoğunluğunu padişah imzalamamıştır. Hele hükümetler kurulduğunda, çoğunu hükümet başkanları imzalamıştır. Sevr-i imzalayan Saray'ın damadı Damat Ferit'tir. Padişahın hükümet başkanı...

Vahdettin, işgale göz yummuştur. Mustafa Kemal önderliğinde kurulan Meclise düşman olmuş ve onu yıkmak için elinden geleni yapmıştır. Size Vahdettin'in yurttan kaçtıktan sonra ABD başkanına yazdığı mektuptan bir kesit göstereceğim, mektubun tamamını okumanız yerinde olur.

''Bu süresiz uzaklaşmanın, babadan kalma sahip olduğum Saltanat ve Hilafet makamından vazgeçtiğim anlamına gelmeyeceği açıktır. Ankara meclisi gibi bir isyancı fitnenin bu konuda alacağı tüm kararların geçersiz olacağını bildiririm. Şöyle ki;

İslam Hilafetinin Osmanlı Saltanatı'ndan soyutlanması ve ayrılması ve Hilafetin tümüyle kaldırılması dini, kavmiyeti, vatanı belirsiz ve karışık askerlerden ve öteki sınıflardan oluşan küçük bir şer zümresinin kısmen zorla ve kısmen bilgisizlik ve gafletle yönlendirdiği beş-altı milyonluk Türk kavminin yetki alanı içinde değildir. Bu ancak tüm İslam dünyasınca atanan uzman kişilerden oluşan bir meclisin toplanması ve tüm din bilginlerinin ortak kararı ile çözümlenecek büyük bir evrensel sorundur. İslam bilginlerinin bildiği üzere şeriata aykırı kararlar herhangi makamdan olursa olsun sonuçsuz kalmaya mahkumdur.''

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Vatan Haini Vahdettin.
« Posted on: Nisan 04, 2020, 11:11:09 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Vatan Haini Vahdettin. e-book, Vatan Haini Vahdettin. programı, Vatan Haini Vahdettin. oyunları, Vatan Haini Vahdettin. e-kitap, Vatan Haini Vahdettin. download, Vatan Haini Vahdettin. hikayeleri, Vatan Haini Vahdettin. resimleri, Vatan Haini Vahdettin. haberleri, Vatan Haini Vahdettin. yükle, Vatan Haini Vahdettin. videosu, Vatan Haini Vahdettin. şarkı sözleri, Vatan Haini Vahdettin. msn, Vatan Haini Vahdettin. hileleri, Vatan Haini Vahdettin. scripti, Vatan Haini Vahdettin. filmi, Vatan Haini Vahdettin. ödevleri, Vatan Haini Vahdettin. yemek tarifleri, Vatan Haini Vahdettin. driverları, Vatan Haini Vahdettin. smf, Vatan Haini Vahdettin. gsm
Yanıtla #1
« : Aralık 17, 2012, 06:19:50 ÖS »
Avatar Yok

musabgultekin
*
Üye No : 101048
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


komikmiş
Yanıtla #2
« : Mayıs 16, 2013, 08:47:13 ÖS »
Avatar Yok

sefagulcan
*
Üye No : 136155
Nerden : Hatay
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 2
Karizma = 0


Kardeş, Osmanlı ve Sultan Vahdettin Han düşmanı olmanın bir sebebi mi var?
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Serdar Ortaç - Yürek Haini
Klipler
YalnızHayat53 1 1019 Son Mesaj Kasım 08, 2008, 01:08:16 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Işte Vahdettin'in Kuva-yı Milliye'yi Destekleyen H
Tarih
xxRuzqaRxx 0 475 Son Mesaj Temmuz 09, 2009, 05:53:34 ÖÖ
Gönderen : xxRuzqaRxx
Sultan Mehmed Vahiduddin (vahdettin)
Tarih
YalnızHayat53 1 697 Son Mesaj Temmuz 28, 2011, 11:21:09 ÖÖ
Gönderen : EmpaThy
Tarihin En Meşhur 10 Haini
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 408 Son Mesaj Mayıs 07, 2013, 06:38:48 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Şenol Güneş 'ten Volkan Demirel Ve ' Vatan Haini ' Açıklaması!
Fenerbahçe
imge34 0 361 Son Mesaj Kasım 26, 2014, 07:32:35 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular