Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları.  (Okunma Sayısı: 382 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 01:02:41 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Vajinismustan nasıl kurtulmanın yolları

Vajinismus tedavisinin kişiye özel yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Süleyman Eserdağ, "Tedaviyle vajinismustan kurtulan kadınlara 'Üç ay hamile kalmayın, cinselliğinizi yaşayın' diyorum ama bazıları çocuk isteğiyle acele davranıyor" diyor.Hera Kadın Sağlığı Merkezi Kurucusu Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ, vajinismustan nasıl kurtulabileceğinize dair sorularımızı yanıtladı.

Vajinismusta nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?
Vajinismus hastalarına uyguladığımız tedaviler standart değil, kişiye özeldir. Bilişsel, davranışsal ve hipnoz tedavilerin (hipnoterapi) kombinasyonlarını içermektedir. Örneğin; bazı hastalar hipnoterapiden fayda görebilir ve tedavileri hipnoz ağırlıklı sürebilir. Çoğunluğu için ise davranışsal terapiler uygun olabilir.

Tedavi programı hangi adımlardan oluşuyor?
İlk görüşmede kişilerin öykülerini dinleyip, kolay bir jinekolojik değerlendirme yapıyoruz. Kişinin bu konulardaki bilgi eksikliklerini ve yanlışlarını düzeltiyoruz. Daha sonrasında da yapılan bazı kolay ve ağrısız egzersizlerle tedavilerine devam ediyoruz. Egzersizler, ev ödevi olarak da hastalara veriliyor. Gerekli görülürse, hipnoterapi desteğiyle kişilerin rahatlaması ve gevşemesi sağlanıyor.

TEDAVİSİ İKİ İLE BEŞ SEANS!
Tedavi ortalama kaç seans sürüyor?
Vajinismus tedavileri genellikle iki ile beş seans arasındadır. Bu da ortalama bir haftalık tedavi süresi demektir. Yapılan ilk görüşme ve jinekolojik muayene sonrasında vajinismus düzeyi ve aşağı yukarı kaç seans süreceğini anlayıp, çiftlere söylüyoruz. Düzenli tedavilere katılan kişilerde, vajinismus problemi, iki ile beş gün arasında çözülebilmekle birlikte, bu süreç duruma göre ortalama bir ile 15 gün arasında sürmektedir.

Seansların aralıkları nasıl olmalıdır?
Seans aralıkları, hastaların gelebilme durumlarına göre ayarlanıyor. Çünkü vajinismus tedavisine gelenlerin çoğu ailelerinden gizli geldiği için genellikle başka yerlere gittiklerini söylüyorlar. O nedenle kişilerin geliş durumuna göre seans periyodu belirliyoruz. Günlük veya günaşırı gelebilen hastaların tedavi süreleri tabii ki kısalıyor. Tedavi süresince seanslar, duruma göre ayarlarıyor.

KADINLARDAN MEKTUPLAR
Vajinismustum şimdi kızım var!
P.E.-(34 yaşında, Öğretmen)
Çocukluğum küçük bir şehirde geçti. Ben küçükken annem sürekli 'ayıp öyle yürüme, öyle bakma' gibi cümleler kurardı. Cinsellik, benim için ayıptı. Bu düşünce kalıbıyla büyüdüm. Üniversite döneminde tanışıp, evlendiğim eşimle çok iyi vakit geçiriyor, anlaşıyorduk. Ancak evlenince ben bir türlü kendimi bırakamadım, eşim de bana hep anlayış gösterdi. O anlayışlı davrandıkça bir sorunumuz olduğunu fark etmedim. Nasıl olsa ben bir gün rahatlayacaktım. Ama bu şekilde altı sene geçti. Artık çocuk istiyorduk. Önce cinsellik sorununu aşamayacağımız düşüncesiyle tüp bebek merkezi araştırmaya başladık. Bu arayış sırasında yakın bir arkadaşım hipnozla bu sorundan kurtulabileceğimi söyledi. Beş seans devam ettim ve sonra cinsel hayatı normal bir kadın olarak evime döndüm. Şu anda da sekiz aylık bir kızım var. Keşke daha önce tedavi olsaymışım...

Dört yıllık kabus yedi günde bitti!
A.K.-(33 yaşında, Banka müfettişi)
Beş yıldır evliyim... Her ikimizin de yoğun bir iş temposu var. Evliliğimizin ilk yıllarında cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi bizi rahatsız etmiyordu. Severek evlenmiştik ve birbirimize olan sevgimiz her zaman devam ediyordu. Ancak zamanla bunun bir sorun olduğunu ve tüm hayatımı etkilediğini fark ettim. İş yerinde daha sinirli ve daha az tolerans sahibiydim. Yaşım da ilerliyordu ve bir an önce çocuk sahibi olmam gerektiğini düşünüyordum. Ayrıca ailem ve yakın çevremin bana 'Neden artık çocuk düşünmüyorsunuz?' türünden soruları çok rahatsız ediyordu. Durumumun ne olduğunu anlamak için gittiğim bir jinekolog bana problemimin vajinismus olduğunu söyledi ve tedavi için merkez önerdi. Bir anda karar verip tedaviye başladım. Eşim iş yoğunluğundan dolayı tedavilere katılamadı. Ancak yedi gün sonra bütün korkularım sona erdi ve problemimi tahminimden çok daha kolay bir şekilde aştım. Artık yalnız değilim. Çünkü altı aylık hamileyim...

EV ÖDEVLERİ ÇOK ÖNEMLİ
Tedavideki başarıyı hangi faktörler etkiler?
Öncelikle tedavide başarıyı etkileyen en önemli faktör 'güven'dir. Güvenmenin üç ayrı boyutu vardır. Kişinin önce kendisine, sonra tedavisini yapan hekime ve tedavi yöntemine karşı güven hissetmesi başarıyı artırır. Güven olmadan cinsel terapi olmaz.

MOTİVE OLMALI!
Çiftlerin kendi problemlerini aşmada gösterdikleri kararlılık, sabır, inanç ve azimle birlikte iradeli bir şekilde ev ödevlerini yapmaları, mümkün oldukça rahat ve sabırlı olmaları tedaviyi kolaylaştıran en önemli faktörlerdir. Verilen ev ödevleri, klinikte yapılan egzersizlerin bir tekrarıdır. İlk başta sıkıcı gibi gelse de zaman içinde ev ödevleri daha basit bir hale gelerek 'ev oyunları' şekline dönecektir. Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen bir başka faktör de kocaların, eşlerini motive etmesidir. Kocalar tedavi süresince eşlerinin yanlarında olmasalar da telefonla da destek verebilirler.

HİPNOZ İYİ SONUÇ VERİR!
Tedavide hipnozun etkisi nasıldır?
Hipnoz diğer pek çok terapi yöntemine ek olarak uygulanan kolaylaştırıcı bir yöntemdir. Amacı bilinçaltına ulaşarak 'farkındalık durumu' yaratmaktır. Hipnoz sırasında kişiye yapılan tedavi yöntemine ise 'hipnoterapi' adı verilir. Dünyada Avrupa başta olmak üzere bu konuda çalışan pek çok merkez mevcuttur. Vajinismus tedavilerine eşlerin katılmasını mecbur etmiyoruz.

Bu teknikle yaptığınız tedaviden sonra hastalığın tekrarlama riski var mı?
Bugüne kadar tedavi edilen 655 civarındaki hastanın, hiçbirisinde sorun tekrar etmedi.

ANESTEZİYLE İLİŞKİYE GİREN KADIN KORKAR!
Vajinismusta ne tür tedavileri önermiyorsunuz?
Bazı merkezlerde sorunun ilaçlarla ilişkiye girmekle çözüleceğine inanılarak bu şekilde kasları gevşetme sağlanıyor. Hatta yanlış bir metot olarak vajinismuslu kadınların genel anesteziyle uyutulup, partnerleri ile cinsel ilişkiye girmeleri sağlanıyor. Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden yine korkuyor ve kocası da karısına karşı zorlayıcı olabiliyor. Bu da korkuyu artırıyor.

Özellikle çocuk isteyen vajinismuslu kadın tedaviden hemen sonra hamile kalabiliyor mu?
Aslında kalabilir ama yıllarca yaşadığı bu sorundan sonra kadının cinselliğini bir süre yaşamasını, sonra çocuk doğurmasını öneriyorum. Ortalama olarak üç ay sonra hamile kalmalarını tavsiye ediyorum. Genellikle çoğu, bu öneriye uysa da çocuk hasretiyle yanıp tutuşan bazı anne adayları bu süreyi bekleyemiyor.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları.
« Posted on: Ocak 27, 2020, 08:46:22 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. e-book, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. programı, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. oyunları, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. e-kitap, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. download, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. hikayeleri, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. resimleri, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. haberleri, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. yükle, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. videosu, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. şarkı sözleri, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. msn, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. hileleri, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. scripti, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. filmi, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. ödevleri, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. yemek tarifleri, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. driverları, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. smf, Vajinismustan Nasıl Kurtulmanın Yolları. gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
E-mail Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları!
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 0 504 Son Mesaj Kasım 27, 2008, 04:47:07 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Eski Bilgisayarınızdan Kurtulmanın Yolları
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 0 508 Son Mesaj Ocak 21, 2009, 06:28:14 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Migrenden Kurtulmanın Yolları
Sağlık
Arshavin 0 381 Son Mesaj Ocak 26, 2012, 05:58:39 ÖS
Gönderen : Arshavin
Öfke Nöbetlerinden Kurtulmanın Yolları
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 354 Son Mesaj Ocak 24, 2013, 12:46:36 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları
Alternatif Tıp
Bendis 0 316 Son Mesaj Kasım 11, 2014, 11:29:30 ÖÖ
Gönderen : Bendis


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular