0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir  (Okunma Sayısı: 477 Kere Okundu.)
« : Ocak 25, 2010, 02:28:27 ÖÖ »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.229
Karizma = 65209
Uzun süre geçmeyen kemik ağrısı tümör habercisi olabilir...
Kontrolsüz olarak bölünen hücrelerin oluşturduğu kitle ya da şişlik olarak tanımlanan tümörlerin görüldüğü yerlerden biri de kemikler.

Uzun süre geçmeyen kemik ağrıları, kemik tümörlerinin en önemli belirtisi olarak gösteriliyor. Çoğu kemik tümörünün sebebi bilinmezken hastalığın ortaya çıkışında genetik geçiş etkili oluyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Erler, günümüzde kemik kanseri tedavisindeki anlayışın değiştiğini belirterek, bu konuda erken teşhisin önemli olduğuna dikkat çekiyor. Kemik tümörlerinin çoğu kez tesadüfen teşhis edilebildiğini belirten Prof. Dr. Erler, özellikle dinmeyen kemik ağrıları olanların mutlaka hekime başvurmaları gerektiğini söylüyor.

Değişik tip ve karakterlerde oluşan kemik tümörlerinde hastaların çektiği ağrıların daha çok ‘künt’ olarak ifade edilen şiddeti az daha çok sızı şeklinde ve sürekli ağrılar olduğunu dile getiren Prof. Dr. Erler, “Hasta genellikle ağrısını sızı şeklinde hisseder ve sıklıkla da ağrı gece kötüleşir. Özellikle herhangi bir travma ağrının artmasına neden olur.”

Prof. Dr. Erler, kemik tümörleriyle yaşamın her evresinde karşılaşılabileceğini vurgulayarak “Birincil kemik kanserlerinde en sık karşılaşılan türler Multiple Myeloma, Osteosarkoma, Ewing’s Sarkoma ve Kondrosarkoma’dır. Bu tümörlere daha çok, kalça, omuz, üst ve alt uzuvlar, leğen kemiği ile göğüs kafesinde rastlanır. 5 yaşındaki bir çocukta da bu tür kemik tümörlerine rastlarken, 70 yaşındaki birinde de kemik tümörüne rastlarız” diyor.

Prof. Dr. Erler, kemik tümörüne tanı koymak için ilk olarak hastadan düz röntgen filmi istedikleri belirterek “Değişik kemik tümörleri, düz röntgen filminde farklı görüntü oluşturur. Bazıları aşırı kireçlenme, bazıları ise kemikte erime gösterecektir. Bazen de bu iki durum birbirine karışmış olarak karşımıza çıkabilir. Bazı tümörler düz röntgen filminde görünebilse de, tam olarak tümör tipini ayırt etmek için ayrıntılı görüntüleme yöntemleri gerekir. Bazen de bu iki durum birbirine karışmış olarak karşımıza çıkabilir. Bazı tümörler düz röntgen filminde görünebilse de, tam olarak tümör tipini ayırt etmek için ayrıntılı görüntüleme yöntemleri gerekir” diye konuşuyor.

Prof. Dr. Erler, son dönemlerde tıptaki gelişmelere bağlı olarak kemik kanseri tedavisinde de büyük yol alındığını belirterek şunları söylüyor: “Eskiden kemik kanserlerinde hastayı kurtarmak için organlar kesiliyor ve kanser vücuttan böyle uzaklaştırılıyordu. Ancak artık uzvu koruyan, tümörü uzaklaştıran bir cerrahi anlayış var. Burada amaç hastanın onkolojik tedavisini sağladıktan sonra, uzvunu fonksiyonel hale getirmek. Protez, kemik greftleri yani iskelet sisteminin bir yerinden alınarak hastalıklı bölgenin iyileşmesi için kullanılan kemik parçaları ve biyolojik yeniden yapılanma yöntemleri günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca, eğer kötü huylu bir kemik tümörü ile karşı karşıyaysanız, her zaman ikinci bir görüş almakta fayda vardır. Kemik kanserlerinin tedavisi takım halinde yapılır. Ortopedik onkolog, tıbbi onkolog, radyolog, radyasyon onkoloğu, patolog bu ekibin başlıca üyeleridir. Tedavide amaç kanseri yenmek ve uzvu korumaktır.” Uzun süre geçmeyen kemik ağrısı tümör habercisi olabilir

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir
« Posted on: Eylül 25, 2020, 10:19:48 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir e-book, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir programı, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir oyunları, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir e-kitap, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir download, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir hikayeleri, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir resimleri, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir haberleri, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir yükle, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir videosu, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir şarkı sözleri, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir msn, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir hileleri, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir scripti, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir filmi, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir ödevleri, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir yemek tarifleri, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir driverları, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir smf, Uzun Süre Geçmeyen Kemik Ağrısı Tümör Habercisi Olabilir gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular