Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile  (Okunma Sayısı: 565 Kere Okundu.)
« : Ocak 16, 2009, 09:10:27 ÖS »

saklı düşlerim
*
Üye No : 171
Yaş : 27
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 582
Mesaj Sayısı : 3.198
Karizma = 1652


zerine bir keder dağı yıkılmışsa bile üzülme...Üzerine bir keder dağı yıkılmışsa bile üzülme...

Diyelim başınıza istemediğiniz bir olay geldi..Yıkık, perişansınız.. Kimse ile görüşmek istemiyorsunuz. Çoğunluk size küsmüş gibi. Yalnızsınız.

“Herkes benden uzak, herkes bana kırgın” düşüncesi içinde çöküntü yaşıyorsunuz. Yalnızlığınızın karanlık mağarasına şu ayet bir güneş gibi doğuyor:

“Rabbin sana ne darıldı, ne de seni bıraktı” (Duha-3)


Kim kırılırsa kırılsın, kim darılırsa darılsın, kim terk ederse etsin. Rabbim terk etmiyor, kırılmıyor ya.. ne gam! .. Bu ne büyük ferahlık değil mi?..


Başınızda ağır bir dert var. Sanki hiç bitmeyecek gibi geliyor. Sanki bu sorun hayatınızın sonunu hazırlıyor gibi. İşte o an ayet yetişiyor imdada:

“Demek ki, zorluğun yanında bir kolaylık mutlaka var! Zorluğun yanında bir kolaylık muhakkak var! ” (İnşirah-5/6)Garantiyi veren ALLAHü Teala ! . Hem de ne garanti, her zorlukla beraber bir de kolaylık geleceği “mutlaka” ifadesi ile pekiştirilip ikna olalım diye iki kere tekrarlanıyor.

Ayet; kolaylığın zorluk içinde saklı olduğunu, çözümün sorunda gizli olduğunu da fısıldıyor. Bu manayı duymuş olan Niyazi Mısri(k.s) şöyle demiş:

“Derman aradım derdime, derdim bana derman imiş”


***

Yakup, oğlu Yusuf’u yitireli 40 yıl olmuş. Bedeni bu ıstıraba dayanamamış da gözleri kör olmuş. Ama hala ümit içinde evladını bekliyor. Kardeşler Mısır’dan kervanla dönünce: “Kervanda Yusuf kokusu alıyorum” demiş Yakup.

Oğulları acı acı gülerek: “Baba, 40 yıl geçti, hala mı ümit, hala mı Yusuf? . Geç bunları geç” demişler. Yakup’un cevabı ümit dolu

“ALLAH Teala’nın rahmetinden ümit kesmeyiniz"..

İçinde bulunduğunuz çukurdan çıkamayacak gibi hissediyorsanuz kendinizi. İşte hem teselli hem ümit size:

“Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! ALLAH’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz ALLAH bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayan, çok merhamet edendir.” (Zümer-53)

***

Maddi sıkıntınız hat safhada.. Yoksul düştüğünüzü hissediyorsunuz. İflas ettiniz.. Sıfırı tükettiniz yani. Nasıl ayağa kalkarım düşüncesi içinde boğulurken ayet size yeni bir ümitveriyor:

“Eğer yoksulluktan korkarsanız,ALLAH dilerse lütfuyla sizi zengin kılar. Şüphesiz ALLAH hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe-28)

***

Bir yakınınız ölümcül hastalıkla yatağa düştü... Doktorlar fazlaca ümit vermiyorlar. Çoğu kere Onu nasıl teselli edeceğinizi dahi bilemiyorsunuz. Gerçek ortada iken moral vermeye çalışmak sanki sahte davranmak gibi geliyor size. Ciddi bir delil olmalı ki hastanıza siz de inanarak moral verebilesiniz. Eyyub Nebi var Kur’an’da... Hastalıkların, dertlerin en ağırına müptela olmuş ama sıhhate kavuşmuş. Onun hali size dayanak oluyor:

“Kulumuz Eyyub u da an, o zaman Rabbine şöyle nida etmişti: “Bak bana, meşekkat ve acı ile şeytan dokundu! Ve ona, bütün ailesini ve beraberlerinde bir misli daha tarafımızdan bir rahmet olarak bahşettik ki, temiz akıllılar için bir ibret olsun. (Sa’d-41/43)
***

Olayları, gelişmeleri yorumlamakta, tavır belirlemekte zorlanıyorsunuz. Bazen her şey lehinize giderken, bazı dönemlerde de yığınla aleyhinize gelişmeler oluyor. Aslında ALLAH Sisteminde lehte ya da aleyhte düzenlemeler söz konusu değil. Sadece olması gereken; olması gerektiği en uygun vakitte gelişiyor. Ama yine de bazı şeyleri yediremiyorsunuz kendinize. Bir tutamak arıyorsunuz. Ayet el veriyor size:


“Olur ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa o, hakkınızda hayırlıdır. Olur ki, siz bir şeyi seversiniz; ama o, sizin hakkınızda bir fenalıktır. ALLAH bilir, siz bilmezsiniz. (Bakara-216)
« Son Düzenleme: Mart 14, 2009, 12:32:32 ÖÖ Gönderen : EmiLy* »

Ağlamak Yok Küçük Kız...Hani Söz Vermiştin
Ağlamak Yok Diye. Bak Gözlerin Dolmaya Basladı.. Sen Alışmamış Mıydın Ayrılıklara? Hadi Dön
Sırtını Dünya'ya Arkana Bakmadan Çek Git! Elveda Deme Dostlarına...Sadece
"BELKI" De Yaşlı Gözlerle "BELKI"....!''

.İsyAnkArIm bu hAyAtA...

∂!Lεr!м sąą∂εt!η ∂ε ßüץük 0Lur $εrεfs!zL!ğ!η ką∂ąr....

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
вιzє υℓαşмαк ιçιη вυяαуα тıкℓαуıη
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.150


View Profile
Re: Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile
« Posted on: Aralık 16, 2019, 12:53:11 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile e-book, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile programı, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile oyunları, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile e-kitap, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile download, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile hikayeleri, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile resimleri, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile haberleri, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile yükle, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile videosu, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile şarkı sözleri, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile msn, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile hileleri, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile scripti, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile filmi, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile ödevleri, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile yemek tarifleri, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile driverları, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile smf, Üzerine Bir Keder Dağı Yıkılmışsa Bile gsm
Yanıtla #1
« : Ocak 16, 2009, 09:33:12 ÖS »
Avatar Yok

KadeR_!M
*
Üye No : 10335
Yaş : 27
Nerden : Kastamonu
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 83
Mesaj Sayısı : 1.584
Karizma = 4007


  çok güzel bi yazı.. emeğine sağlık.. Sağol...
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Yankı Portakal & Keder 2009
Albüm Tanıtım
By.TuRuT 1 711 Son Mesaj Aralık 22, 2009, 07:25:19 ÖS
Gönderen : Meto
Bu Aşk, Bu Şehir, Bu Keder
Şiir Köşesi
Liza 0 423 Son Mesaj Haziran 29, 2012, 07:58:47 ÖS
Gönderen : Liza
Şehre Keder Yağıyor - Önder Deniz Çavuşlar
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 968 Son Mesaj Haziran 10, 2014, 11:52:14 ÖS
Gönderen : sanane_61
Ya Kadersin Ya Keder
Dini Resimler
imge34 0 540 Son Mesaj Ekim 16, 2014, 12:10:58 ÖÖ
Gönderen : imge34
Keder - Amy A. Bartol
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
BÖRÜLCE 0 391 Son Mesaj Kasım 03, 2016, 01:28:14 ÖS
Gönderen : BÖRÜLCE


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular