0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak  (Okunma Sayısı: 284 Kere Okundu.)
« : Eylül 19, 2014, 08:54:27 ÖÖ »
Avatar Yok

Bendis
*
Üye No : 140261
Yaş : 31
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3309
Mesaj Sayısı : 8.500
Karizma = 14452
Uygulanmaya konulan 4+4+4 sistemiyle ilk ve ortaöğretimi reforma tabi tutan hükümet, bu kez yüksek öğretimde benzer bir dönüşüme odaklandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) verilen brifingde de aktarılan projeye göre, liseye geçişte uygulanan 'TEOG'a benzer sistem, üniversiteye girişte devreye sokulacak.

ŞURANIN DA GÜNDEMİNDE
Öğrencinin lise boyunca performans ve notları belirleyici olacak. Atılacak adımlar, aralıktaki Milli Eğitim Şurası'nda da masaya gelecek. İşte 2015'teki dershane dönüşümüne paralel olarak devreye sokulacak uygulama:

- Dershanelerin özel okula ya da etüt merkezine dönüşmesi sürecinde, devlet okullarındaki ücretsiz kurslar artırılacak. Bunları farklı öğretmenlerin vermesi sağlanacak.

TEOG BENZERİ UYGULAMA
- 'Orta Öğretimden Yüksek Öğretime Geçiş Sistemi' de değişecek. Üniversiteye girişte LYS ve YGS olmayacak. 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren, yeni sistem hayata geçecek.

- Tıpkı TEOG'da olduğu gibi, lise döneminde birkaç kez temel derslerden oluşan merkezi sınavlar yapılacak. MEB'nin gerçekleştireceği bu sınavlar, üniversiteye geçişte belli yüzdelerle ağırlık taşıyacak.

- Ders notlarının yanı sıra öğrencinin sanat, spor ve boş zaman etkinliklerinden oluşan ders dışı uğraşları puanlandırılacak. Böylece öğrencinin düzeyi ve ilgi alanı şekillenmiş olacak.

- Bu ölçümler yapılırken, teknolojiden en üst düzeyde yararlanılacak. Tablet bilgisayarlarla dersler, interaktif uygulamalar öngörülüyor. İstanbul'daki ve Hakkari'deki öğrenci aynı sunumu görecek.

PERFORMANSA BAKILACAK
- Öğrenci, lise sonrasında ilgi alanı ve yeteneklerine göre, üniversiteye başvuruda bulunacak. Üniversiteler de, öğrencinin performansına bakarak karar verecek.

- Her ilde üniversite kurulduğundan, öğrencilerin bulundukları yerlerdeki fakültelere başvurması mümkün olacak.

MESLEKİ EĞİTİM DE DÖNÜŞÜYOR
Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunulan brifinge göre, mesleki ve teknik eğitim de dönüşüme tabi tutulacak ve üniversiteye olan bağımlılık azaltılacak. İşadamları ve işveren kuruluşları, Milli Eğitim Bakanlığı'yla birlikte mesleki eğitimin bizzat içinde olacak. Bu liselerde okuyanlar, ilgili sektörlerle iç içe eğitim alacak. Böylece, lise sonrası 'ara eleman' olarak işe başlama garantisi ortaya çıkacak.

YÖK YASASI DEĞİŞİYOR
Hükümet, bu süreçte Yükseköğretim Kurulu Yasası'nı da değiştirecek. Uzun süredir tartışılan ve MEB tarafından Başbakanlık'a gönderilen düzenleme üzerinde son rötuş yapılacak. Yeni yasama yılında düzenlemenin Meclis'e sunulması planlanıyor.

177 ÜNİVERSİTE 3 KATEGORİYE
Yeni sistemle, 104'ü devlet, 73'ü vakıf olmak üzere 177 üniversite üç kategoriye ayrılacak. Öğrenciler, başarı düzeyi ve puanlarına göre ilgili kategorideki fakültelere başvurularını yapabilecek.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak
« Posted on: Aralık 02, 2020, 09:02:07 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak e-book, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak programı, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak oyunları, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak e-kitap, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak download, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak hikayeleri, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak resimleri, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak haberleri, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak yükle, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak videosu, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak şarkı sözleri, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak msn, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak hileleri, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak scripti, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak filmi, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak ödevleri, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak yemek tarifleri, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak driverları, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak smf, Üniversiteye Geçişte Teog Sistemi Kullanılacak gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Teog Sınavı Nedeniyle 2 Gün Tatil
Güncel Haberler
imge34 0 316 Son Mesaj Nisan 27, 2014, 11:47:35 ÖÖ
Gönderen : imge34
Nabi Avcı'dan Teog Açıklaması
Güncel Haberler
Bendis 0 572 Son Mesaj Kasım 26, 2014, 03:31:33 ÖS
Gönderen : Bendis
Teog Sınavında Çıkan ' Selfie ' Sorusu Öğrencileri Şaşırttı!
İlköğretim
imge34 0 598 Son Mesaj Kasım 29, 2014, 04:16:57 ÖS
Gönderen : imge34
Teog Puanıyla ‘ Özel Yerleştirme ’ye Velilerden Dava
Genel Konular
imge34 0 498 Son Mesaj Aralık 23, 2014, 10:41:09 ÖS
Gönderen : imge34
Teog Ya Da 4 Ders
Genel Konular
imge34 0 494 Son Mesaj Aralık 23, 2014, 10:46:47 ÖS
Gönderen : imge34Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular