Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme  (Okunma Sayısı: 479 Kere Okundu.)
« : Ocak 08, 2014, 07:32:06 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


YÖK ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler sonucu yeni yapılacak düzenleme ile “Tam Günden ayrılıp dışarı giden doktorların saat ücreti karşılığında üniversitede ders vermeleri, asistan yetiştirmeleri söz konusu” diyen Özcan, “Buna göre, saat ücreti 300 TL. Ancak 600 TL'ye kadar çıkabilir. Bir öğretim üyesi haftada 10 saatten ayda en fazla 40 saat çalışabilecek” dedi.

Özcan, yaptığı açıklamada, “Tam Gün” yasası ve son olarak çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) sonrasında üniversite hastanelerinde görev yapan öğretim üyelerinin durumu, üniversite hastanelerinin yaşadığı sıkıntılar ve bu konularda yeni yapılacak düzenlemeyle ilgili bilgi verdi.

Geçtiğimiz günlerde dışarda muayenehanesi olan üniversite hastanelerinde öğretim üyesi olarak görev yapan akademisyenlerin çalışma esaslarına ilişkin olarak ilgili YÖK üyeleri ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve ilgili yetkililerle bir araya gelerek bir metin üzerinde çalışıldığını anımsatan Özcan, yeni bir tasar taslağı hazırlandığını belirtti.
Özcan, yeni tasarıda öncekine ilaveten dışarıda çalışan öğretim üyeleri için bir anlaşmalı statü getirildiğini ifade ederek, “Tam Günden ayrılıp dışarı giden doktorlarımızın saat ücreti karşılığında üniversitede ders vermeleri, asistan yetiştirmeleri sözkonusu” dedi. Bu hekimler için saat ücretinin 300 TL olduğunu, bunun 600 TL'ye kadar çıkabileceğini ifade eden Özcan, “Sözleşmeli öğretim üyeliği statüsüne geçiliyor. Bu, ancak üniversiteden ayrılarak dışarıda çalışanlar için geçerli” diye konuştu.

Yusuf Ziya Özcan, ilgili öğretim üyeleri için belli bir saat sınırlamasının da getirileceğini anlatarak, “Bir öğretim üyesi haftada 10 saatten ayda en fazla 40 saat çalışabilecek. Ameliyatlar da eğitimi içeriyorsa bu saatin içinde olacak. Zaten orada öğreniyor asistanlarımız” dedi.

Üniversite tarafından dışarıda çalışan hekimlerden alınacak hizmet karşılığının kim tarafından ödeneceğinin henüz kesinlik kazanmadığını belirten Özcan, “Üniversiteler döner sermayeden ödenmesini istemezler, genel bütçeden ödenmesi daha iyi” açıklamasında bulundu.

“İki yıl ücretsiz izin hakkı kalkıyor”

Özcan, son çıkan KHK ile hekimlere iki yıl ücretsiz izin hakkı verildiğini ancak yeni düzenleme ile bunun kalkacağını belirterek, bu düzenlemenin yerine sözleşmeli statü getirileceğini söyledi. Bunun “akademik camia için hayırlı bir şey olacağı” değerlendirmesinde bulunan Özcan, şöyle devam etti:
“Gerçekten bütün öğretim üyelerinin anlaşmalı statüye geçilmesine yol açabilir. O bakımdan çok son derece faydalı diye düşünüyoruz. Sözleşmeli statüde çalışacak öğretim üyelerinin üniversite rektör, dekan, dekan yardımcısı gibi idari görev yapmaları da sözkonusu değil. Onlardan sadece hizmet alınacak.”

“Öğretim üyelerinin yeni tasarıya sıcak bakacağını öngörüyoruz”

YÖK Başkanı Özcan, mevcut sistemde aksayan yönler bulunduğunu belirterek, “Bir öğretim üyesi 09.00-17.00 mesaisi yapar ve okuldan dönersermaye alırsa, dışarıda hiçbir faaliyet yapamaz ama 09.00-17.00 mesaisi yapar ve dönersermayeden pay almazsa, dışarıda her türlü şekilde çalışabilir. Bu, özellikle tıp fakültelerindeki eğitim sürecinin aksamasına neden oldu. Çünkü, bu hocalarımız 09.00-17.00 mesaisini yaparken hasta üzerinde herhangi bir işlem yapamıyorlardı. Mevzuat, yasaklıyordu” dedi.
Bu uygulama sonrasında hem asistan hem de tıp öğrencisinin yetiştirilmesinin tehlikeye girdiğini anlatan Özcan, “Bunu çözebilmek için Sağlık Bakanımız Recep Akdağ ile diğer yetkililerle bir araya gelindi, hukukçular da katıldı. Sözleşmeli statünün, buna bir çözüm olacağını düşünüyoruz. Bunu bir denemek lazım. Bu mesele haricinde de üniversite için iyi bir şey. Çünkü, yeni bir statü yaratılıyor” açıklamasında bulundu.

Özcan, mevcut uygulama sonrasında Türkiye genelinde üniversitelerden ayrılan ya da dışarıda muayenehanesi bulunan öğretim üyelerinin tam sayısının ellerinde bulunmadığını belirtti.

Sağlık Bakanı Akdağ'ın bu sayıyı 600-650 olarak açıkladığını ifade eden Özcan, “Sayı, aşağı yukarı böyle olabilir ama henüz bu süreç kesinleşmediği ve öğretim üyeleri kararlarını vermediği için ne olacağına bakıyorlar. Yeni değişiklik sonrasında üniversitelerden ayrılan hekimlerin tam sayısı belli olur” dedi.
Özcan, sözkonusu öğretim üyelerinin yeni tasarıya sıcak bakacağını öngördüklerini dile getirerek, “Olmaya da bilirler. Parayı az bulabilir ya da işleri gün içerisinde çok fazla olabilir, başka müesseslerle çalışıyor olabilirler ama pek çok hekimin üniversitede bu şekilde çalışmak isteyeceğini düşünüyorum. Çünkü, üniversite onlar için sadece hasta ile tanışma yeri değil, araştırmaların yapıldığı, projelerin yürütüldüğü bir yer. Bir şekilde üniversite ile bağlı olmaları onlar için iyi olur” diye konuştu.

“Üniversite hastanelerinin devredilmesini istemiyoruz”

“Üniversite hastaneleri, Sağlık Bakanlığına devredilebilir” şeklinde basında da yer alan haberlere ilişkin olarak da Özcan, bazı hastanelerin finansal bakımdan iyi durumda olmadığını söyledi.

Özcan, bu durumun bazı devlet hastaneleri için de geçerli olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
“Devlet hastaneleri, Sağlık Bakanlığına ait bir hastane birliği şeklinde hareket ettiği için, büyük ihaleleri beraber yaptıkları için büyük avantaja sahipler. Üniversite hastaneleri için bu sözkonusu değil. Her üniversite ayrı olduğundan bağımsız hareket ediyor. Bunun için böyle ekonomik kolaylıklardan faydalanmaları da zor oluyor.

Biz, üniversite hastanelerinin devredilmesini istemiyoruz. Üniversite hastanelerini Sağlık Bakanlığına devredilmesi değil, olsa olsa afiliasyon diye isimlendirdiğimiz birlikte çalışma olabilir. Bu, kaynakların ekonomik kullanımını da sağlar. Hastaneleri paylaşmak iyi fikir olabilir. Zaten çalışmalar yapılıyor. Üniversiteler, hastanelerle protokol yaparak bir iki yerde beraber kullanıma başladılar. Deniyoruz, inşallah iyi sonuçlar çıkar.”

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme
« Posted on: Temmuz 07, 2020, 08:59:10 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme e-book, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme programı, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme oyunları, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme e-kitap, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme download, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme hikayeleri, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme resimleri, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme haberleri, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme yükle, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme videosu, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme şarkı sözleri, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme msn, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme hileleri, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme scripti, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme filmi, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme ödevleri, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme yemek tarifleri, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme driverları, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme smf, Üniversite Doktorları Için Yeni Düzenleme gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Internet Medyası Için Yasal Düzenleme
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
y[N]s 0 437 Son Mesaj Kasım 15, 2011, 08:51:27 ÖS
Gönderen : y[N]s
Yabancı Hekime Yeni Bir Düzenleme Daha
Sağlık
SaviorAngel 0 539 Son Mesaj Şubat 03, 2012, 02:39:29 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Askere Yeni Düzenleme
Güncel Haberler
ZiyaBey 0 487 Son Mesaj Ocak 31, 2013, 12:05:33 ÖS
Gönderen : ZiyaBey
Memura Yeni Düzenleme
Güncel Haberler
imge34 1 390 Son Mesaj Mart 18, 2014, 06:25:07 ÖS
Gönderen : hülya macit
Üniversiteye Hazırlananlar Için Yeni Düzenleme
Genel Konular
imge34 0 524 Son Mesaj Aralık 12, 2014, 07:15:32 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular