Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ülkücüler Belgeseli  (Okunma Sayısı: 1131 Kere Okundu.)
« : Eylül 20, 2011, 08:02:30 ÖS »
Avatar Yok

EyLüL_GüNeŞi_53
*
Üye No : 31909
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 592
Mesaj Sayısı : 3.384
Karizma = 28063Siyah Türk yapım şirketince hazırlanan belgeselin yapımcılığını Arif İlke, yönetmenliğini ise Bilal Kalyoncu yaptı.

Bilal Kalyoncu ve Arif İlke, yaptıkları açıklamada, “her bölgeden, her yöreden, Ülkücülük davasının çeşitli basamaklarında yer alan pek çok kişinin gerçeklerini yansıtmayı amaçladıklarını, 80 döneminde ülkü ocaklarında en alt kademede çalışmıştan tutun milletvekilliği bile yapmış bir çok kişiyle görüştük ve ilerleyen süreçte MHP Genel Başkanlık makamına kadar bir çok abide-i şahsiyetle görüşmeyi planlıyoruz…

Bu, bir vefa hareketi bir bakıma… Aslolan değerlere sahip çıkabilme çabası… bu ülkenin varlığının ve geleceğin teminatı ülkücü sembollere teşekkür çalışmasıdır… umuyoruz ki yanlış doğruya, ezber olan gerçeğe dönsün!…” dediler.

-12 Eylül'ü ülkücüler de yaşadı
12 Eylül 1980 darbesinde yaşadıklarını ülkücüler bir belgesel filminde anlatacak.

Ülkücüler ilk kez kendilerini bir belgesel filmde anlatacak. Önümüzdeki aylarda vizyona girecek olan belgeselde ülkücüler, hem 1980 öncesi yaşananları hem de darbeden sonra cezaevinde gördükleri işkenceleri yansıtacak Siyah Türk Film Şirketi kurucuları Arif İlke ve Bilal Kalyoncu tarafından çekilen ve önümüzdeki aylarda vizyona girecek olan bir belgesel, ilk kez Ülkücü camianın sesi olacak. 80 ismin yer aldığı belgeselde, bazı çatışma sahneleri de canlandırma yöntemiyle beyazperdeye aktarılacak.

Vizyona girdiğinde büyük tartışmalar yaratacak olan belgeseli, senarist ve yapımcı Bilal Kalyoncu anlattı:

1980'DE ÜLKÜCÜLER DE TRAVMA YAŞADI

“Bu zamana kadar ülkücüleri anlatan bir filmin çekilmemiş olması büyük bir eksik. Biz bu eksiği doldurmak için yola çıktık. Hep solcular, solun fikri boyutu anlatıldı ama solun mücadele ettiği ülkücüler yoktu. 1980 döneminde ülkücüler büyük acılar, travmalar yaşadı. Solcular fiziki işkence gördü ama ülkücüler hem fiziki hem de psikolojik işkenceye maruz kaldı. İstiklal Marşı için mücadele ederken, darbecilerden zorla İstiklal Marşı okutularak dayak yediler, devleti korumak için canlarını tehlikeye attıklarını zannederken, devlet tarafından kötü muamelelere maruz kaldılar.”

MHP'DEN DESTEK ALMADIK

“Çekimler tamamlandı, bu sonbaharda vizyona girmesini hedefliyoruz. Belgeselde 1969’da CMKP ile başlayan, 1991 Özal affıyla son bulan mücadele ve cezaevi dönemini ele aldık. Ancak büyük bölümü 12 Eylül’e ayrıldı. Zira, darbede en büyük çilelerinden birini ülkücüler çekti. İşkenceleri olabildiğince anlatacağız. Elektrik verilen, filistin askısına gerilen ülkücüleri canlandıracağız. Belgesel için sanıldığı gibi MHP’den destek almadık. MHP de bize hadi kardeşim bu işi yapın demedi.”

Belgeselde, ‘Doğu’nun Başbuğ’u olarak bilinen Yılmaz Durak, Yunus Meral, Zihni Açba, Yusuf Ziya Arpacık, Ozan Arif gibi hareketin içinde simge olan isimler başta olmak üzere birçok ülkücüyle konuşulmuş. İşte Kalyoncu’nun dilinden belgeselden bazı çarpıcı anekdotlar...

- Ercüment Gedikli ve Haluk Kırcı’nın başından geçen bir olay da anlatılıyor:

GAYRİ MEŞRU ÜLKÜCÜ KİTLE ORTAYA ÇIKTI

“Mamak Cezaevi’nden Eskişehir Cezaevi’ne nakil yapılıyor. Baba ülkücüler geliyor diye cezaevinde sonradan türeyen sahte ülkücüler her türlü pis işi durduruyorlar. Mamak’ta tabii her gün spor var o yüzden Gedikli ve Kırcı eşofmandan başka bir şey giymiyorlar... İçeri bir giriyorlar o sahte ülkücülerin hepsinde takım elbise, omuzlarında paltolar. Hemen onların omuzlarına da birer palto koyuyorlar. Ardından diyorlar ki diğer koğuşlardaki ülkücüler size geçmiş olsuna gelmek istiyorlar. Gedikli düşünüyor Mamak’ta koğuşlar alınan cezalara göre oluşturulmuştu, her halde burada da öyledir diyor ama yine de soruyor. Aldığı cevapla çok şaşırıyor; ‘Abi birinci koğuşta oto teybi hırsızı ülkücüler, ikincisinde tecavüzcü ülkücülerler...’ Asıl o zaman darbenin ne demek olduğunu anladık, gerçek dava adamlarını ülkücüleri içeri tıktılar, dışarıda sahte ve gayri meşru bir ülkücü kitle ortaya çıkardılar.”

KÜRT ÜLKÜCÜ

Samet Karakuş, Muş’lu bir Kürt ülkücü. Kürt ve Türk ülkücü arasında bir ayırım var mı diye sorduk, işte cevabı: “Ne alakası var kardeş. Ben Kürt ve Türk farkını işkenceye alındığım gün öğrendim. Adam beni dövdü dövdü başka bir polis geldi bana sen Kürtsün bu Türk Milliyetçilerinin arasında ne işin var dedi. Ben o zaman öğrendim Kürt ve Türk’ün ayrı bir şey olduğunu” diye anlattı.

“Bir ülkücünün anlattıkları inanılmazdı. İşkence görüyor sürekli bir şekilde. Ama anlatacağı bir şey yok. Zaten işlediği bir suç da yok. Sadece iftiralar ile yüzleşiyor... Konuşmadığını görünce işkenceciler ona ‘Şimdi karını buraya getireceğiz şimdi gör bakalım o zaman da konuşma görelim’ diye tehdit ediyor. İşte o zaman ölmeye meyil ettiğini söyledi ve ‘İntihar edecektim çünkü karımı buraya getirseler ne yapacaklar. Kafamda binlerce korku ve şüphe... Bana istediklerini yapabilirler ama aileme asla... Bu acıya son vermek istedim... Oradaki elektrik kablolarını gözüme kestirdim onlara dokunup kendimi öldürecektim, son anda farkettiler ve engel oldular’ diye anlattı.”

AĞCA İSTENMİYOR ÇATLI'YA SAYGI DUYULUYOR

Kalyoncu, her grupta, cemaatte olacağı gibi hareket içerisinde de kötü niyetli insanların da olabileceğini dikkat çekiyor: “Gerçek ihlaslı Ülkücüler 1980 öncesi asla kullanıldıklarını kabul etmiyor, devleti sonuna kadar koruyorlar ancak devletin içine çöreklenmiş derin güçler ile aralarına büyük bir mesafe koyuyorlar. Mehmet Ali Ağca’nın ya da daha sonra başka işlere bulaşmış bazı isimleri ülkücü olarak kabul edilmediklerini gördüm. Abdullah Çatlı 1980 öncesi Ülkücüler için önemli bir isim. 1980 öncesi yaptıkları için bütün ülkücüler Çatlı’yı hayırla yad ediyor, rahmet okuyorlar. Ama 80 sonrasında neler oldu bunu tam olarak bilmiyoruz. Çatlı dışında kimse bilmiyor.”

İŞKENCE GÖRSEKTE SÖYLEMEYİZ

Kalyoncu’ya göre bu zamana kadar ülkücü camianın yaşadıklarını anlatmamasının altında iki sebep var; İlki yeterli medya desteği bulamamak, ikincisi ülkücülerin herşeye rağmen devleti koruma içgüdüsünün yatması. Kalyoncu, “Mesela Yunus Meral, MHP Tekirdağ İl Başkanı şu anda. 80 öncesi İstanbul gençlik kolları başkanlarından. Darbe sonrasında kaldıkları cezaevine uluslararası bir heyet geliyor ve onlara burada işkence var mı diye soruyor. Meral, işkencenin her türlüsünü görüyoruz yaşanmayacak her türlüsünü yapıyorlar ama orada tek söylediğim ‘Bu devlet bizim devletimiz, biz burada zulüm bile görsek size bunu anlatıp devletimizi uluslararası alanda aciz duruma düşürmeyeceğiz’ yanıtını veriyor” dedi.'' ../ben gittim bembeyaz uykusuzluktan
kasketimi eğip üstüne acılarımın...
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Ülkücüler Belgeseli
« Posted on: Aralık 12, 2019, 03:56:15 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ülkücüler Belgeseli e-book, Ülkücüler Belgeseli programı, Ülkücüler Belgeseli oyunları, Ülkücüler Belgeseli e-kitap, Ülkücüler Belgeseli download, Ülkücüler Belgeseli hikayeleri, Ülkücüler Belgeseli resimleri, Ülkücüler Belgeseli haberleri, Ülkücüler Belgeseli yükle, Ülkücüler Belgeseli videosu, Ülkücüler Belgeseli şarkı sözleri, Ülkücüler Belgeseli msn, Ülkücüler Belgeseli hileleri, Ülkücüler Belgeseli scripti, Ülkücüler Belgeseli filmi, Ülkücüler Belgeseli ödevleri, Ülkücüler Belgeseli yemek tarifleri, Ülkücüler Belgeseli driverları, Ülkücüler Belgeseli smf, Ülkücüler Belgeseli gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 22, 2012, 10:14:44 ÖS »

kubra06
*
Üye No : 50307
Yaş : 25
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 106
Mesaj Sayısı : 708
Karizma = 28


Harika bir film.

Kızlar erkeklerin gelirine, erkekler kızların giderine baktığı sürece biri gelir biri gider.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ülkücüler 12 Eylül'ü Anlatıyor - Erhan Öztunç
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 0 975 Son Mesaj Temmuz 23, 2008, 12:25:04 ÖS
Gönderen : By.CeZa
36 Boys - El Cezire Belgeseli
Rap Videoları
naberpravda 0 665 Son Mesaj Aralık 28, 2012, 11:57:30 ÖÖ
Gönderen : naberpravda
Şişko Nuri Belgeseli (sıtkı Sezgin Belgeseli)
Karışık Videolar.
teknoplazma 0 432 Son Mesaj Ekim 02, 2014, 11:58:22 ÖS
Gönderen : teknoplazma
Erzurumlu Ülkücüler Iftarlarını Simit Ve Suyla Açtı
Güncel Haberler
Bendis 0 333 Son Mesaj Haziran 30, 2015, 11:43:45 ÖÖ
Gönderen : Bendis
Amy Belgeseli Çok Yakında Geliyor
Sinema & Tiyatro ve Festivaller.
*Nox* 0 398 Son Mesaj Eylül 18, 2015, 12:45:21 ÖS
Gönderen : *Nox*


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular