Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi  (Okunma Sayısı: 675 Kere Okundu.)
« : Mart 07, 2012, 01:07:28 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Ülkemizde İşitme Engellilerin Eğitimi

    Özel eğitim okullarında işitme engellilere okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde eğitim verilmektedir. Okul öncesi eğitimi dışında her kademede, işitme engelli öğrenciler yatılı ve gündüzlü olarak eğitim görmektedir. İşitme engelli çocukların okul öncesi eğitimlerinde, çocuklara günlük yaşamda gerekli bazı temel davranışlar kazandırılmakta ve ilköğretime hazırlanmaktadır. İşitme engellilerin orta eğitimlerinin normal orta ortaöğretim kurumlarında sürdürmeleri teşvik edilmektedir. Böylelikle akranlarıyla sosyal ve duygusal yönden hayatı paylaşımları sağlanmaktadır.

    İşitme engelli çocukların eğitimlerinde ortam düzenleme, eğitim kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Sınıfların yalıtımı, uygun araç-gereç ile donatımı ve çocukların bireysel-grup işitme cihazları ile eğitimi faaliyetlerine katılımları esastır. Bakanlığımız işitme engelliler okulları ve işitme engelliler özel sınıflarının uygun eğitim ortamlarına kavuşturulması yönünde yürüttüğü çalışmaları devam ettirmektedir. İşitme engelliler ilköğretim okullarında dudaktan anlama ve ses eğitimi çalışmaları, Türkçe dersi içinde ve çocukların davranış gelişimlerine uygun olarak düzenlenmektedir.

    İşitme engelliler ilköğretim okullarından ve özel sınıf kaynaştırma programından mezun olan öğrencilerden durumu uygun olanlar İşitme Engelliler Meslek Liselerine veya Endüstri Meslek , Ticaret Meslek ya da Kız Meslek liselerine Bakanlığımızca sınavsız olarak yerleştirilmektedir. Meslek eğitimi başlıca; el sanatları-çiçek, giyim, metal işleri, ağaç işleri, makine ressamlığı, bilgisayar, elektrik vb alanlarda verilmektedir.

    2002-2003 verilerine göre işitme kaybı olan 4/18 yaşı grubundaki çocuklara eğitim-öğretim hizmeti veren Bakanlığımıza bağlı 49 işitme engelliler ilköğretim okulunda 6133 öğrenci,14 işitme engelliler meslek lisesinde 850 öğrenci olmak üzere toplam 6983 öğrenci eğitim görmektedir. 2003-2004 verilerine göre 71 özel eğitim sınıfında 847 işitme engelli öğrenci, kaynaştırma eğitiminde ise 1579 sınıfta 2146 öğrenciye eğitim-öğretim verilmektedir.

    Örgün eğitim imkanlarından yeterince veya hiç faydalanamamış 15-45 yaş arası işitme engelli genç-yetişkinler için de yeterli sayıda talep olduğu zamanlarda okuma-yazma öğretimi ve meslek kursları düzenlenmektedir. Yeterli sayıda müracaat olduğu takdirde (en az 10 kursiyer) bu yıl da 30.06.2003-29.08.2003 tarihleri arasında Ankara Altındağ Yahya Özsoy İşitme Engelliler Okulunda Okuma Yazma kursu açılacaktır. Kursiyerlerin yeme, içme ve barınma ihtiyaçları okul tarafından karşılanacaktır.

    İşitme engellilere yönelik eğitim-öğretim hizmeti veren Bakanlığımıza bağlı okullardaki idareci, öğretmen ve personelin işte verimliliklerini, bilgi ve görgülerini arttırmak, bilim ve teknolojideki gelişmelere uyumlarını sağlamak amacıyla hizmetiçi eğitim kurs ve seminerleri yapılmaktadır. Bu seminerler yapılırken üniversitelerin bu alanda uzmanlaşmış birimleriyle işbirliği yapılmaktadır.

    İŞİTME ENGELLİLER MESLEK LİSELERİNİN AÇILIŞ AMACI

    İşitme engelli öğrencilerin devam ettikleri meslek liselerinin sayısının çok oluşu ile kültür ve atölye derslerini veren öğretmenlerinin özel eğitim ve bu çocukların özel ihtiyaçları konusunda eğitim formasyonlarının olmayışı vb. sebeplerle işitme engelli öğrenciler bu meslek liselerinde başarısız duruma düşmekte ve öğrenimlerini sürdürememekteydiler.

    İşitme engelliler meslek liselerinin açılmasıyla kırsal kesimden gelen öğrencilere yatılılık imkanının yanı sıra, kültür derslerinin bu okullarda ve alanda yetişmiş veya hizmetiçi eğitim görmüş öğretmenler vasıtasıyla verilmesi sağlanmaktadır. Gerektiğinde laboratuar niteliğinde de olsa tüm öğrencilerin faydalanabileceği şekilde cihazlandırma yoluna gidilebilmektedir.

    İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

    İşitme engelliler meslek liselerimizden ya da kaynaştırma eğitimi yoluyla normal lise ve dengi okullardan mezun olan işitme engelli öğrencilerimize Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksek Okulu’nda yüksek öğrenim yapma imkanı bulunmaktadır. İşitme engelli öğrenciler bu okulda;

    - Yapı Ressamlığı Ön Lisans Programı
    - Bilgisayar Operatörlüğü Ön Lisans Programı
    - Seramik Sanatlar Lisans Programı
    - Grafik Sanatlar Lisans Programı
    - Mimarlık Lisans Programı

    alanlarında eğitim-öğretim görmektedirler. Bu okullara giriş Ö.S.S. sonuçlarına göre ön kayıtla ve özel yetenek sınavları ile yapılmaktadır.
    Ayrıca Üniversite sınavını kazanıp da normal öğrencilerle birlikte yüksek öğrenim yapan öğrencilerimiz de bulunmaktadır.

    İŞARET DİLİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

    Konuşmayı ve anlamayı yapamayacak kadar işitme kaybı fazla olan yetişkin işitme engelliler için Türk İşaret dilinin yaygınlaştırılması çalışmaları Özürlüler İdaresi Başkanlığının koordinatörlüğünde M.E.B., Başbakanlık Atatürk Dil Tarih Kurumu Başkanlığı, Hacettepe Üniversitesi ve İşitme Engelliler Milli Federasyonunun katkılarıyla proje çalışmaları devam etmektedir.

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.167


View Profile
Re: Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi
« Posted on: Ağustos 13, 2020, 11:54:36 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi e-book, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi programı, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi oyunları, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi e-kitap, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi download, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi hikayeleri, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi resimleri, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi haberleri, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi yükle, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi videosu, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi şarkı sözleri, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi msn, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi hileleri, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi scripti, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi filmi, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi ödevleri, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi yemek tarifleri, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi driverları, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi smf, Ülkemizde Işitme Engellilerin Eğitimi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular