0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Uğursuz Salı Inancı  (Okunma Sayısı: 391 Kere Okundu.)
« : Mayıs 19, 2013, 09:53:46 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Hristiyanların Salı gününü uğursuz olarak görmelerinin sebebinin biz Türklerden kaynaklandığını biliyormuydunuz. Yalnız bu hurafe o kadar yayılmış ki bize de geçmiş. Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık belgesi sayılan Lozan Antlaşmasının Salı günü imzalanması, "uğursuz salı"nın lanetinden korkanlar için küçük çaplı paniğe(!) sebep olmuş.

Hristiyan dünyası, İstanbul'u kaybettiği 29 Mayıs 1453 Salı gününden itibaren yüzyıllarca bu günü uğursuzluk ile anmıştır. Gelin görün ki müslümanlarca uğurlu sayılması gereken "Salı" nasıl olduysa, İstanbul'u alan Osmanlının torunlarınca da uğursuz sayılır olmuş.

Aslına bakarsanız ilgili yazıyı okuyana kadar Salı gününün böyle bir ünü olduğunu bilmiyordum. Okurken aklıma Kemal Sunal'ın bir filminde geçen "salı sallanır, çarşamba çarşafa dolanır ...." sözleri geldi. Bu sözlerin bu inançla bir alakası var mı diye düşündüm. Biraz var galiba.

İnsanlar tarih boyunca değişik hurafeler türetmişler ve bunlara şiddetle inanmışlardır. Kara kedi, merdiven altı, ayna kırılması aklımıza gelen en bilindikleri. Hurafe desek te konu önemli tabiki. Bu konuda araştırma yapan Yahudi Sosyolog-Dilci-Türkolog Avram Galante'nin "Türk Hurufatında Salı Günü" adlı bir araştırması öneml bilgiler veriyor.(16 Ağustos 1923 -Yeni Mecmua)

Galante, dünyanın ilk kayda düşen hurafesinin Babillere ait bir tablette olduğunu kaydediyor. Tablette; " Şayet kara bir köpek hastanın evine uğrarsa o hasta ölecektir." demekteymiş.

Haftanın günleri ile ilgili hurafeler ilginç. Salı günü çamaşır yıkayanın giymeye fırsat bulamayacağı, aynı işi perşembe günü yapanın zengin olacağına inanılırmış. Çarşamba günü işe başlanırsa "Çarşamba Karısı" denilen hayaletin musalllat olacağı, Cuma günü temizlik yapmanın günah olduğu inancı yaygınmış.

Salı günü sallanmak fiilinden türetilme sanılıp bugün başlanan işlerin sallantıda olacağına inanılırmış. Salı günü daha çok Yunanlılar, daha sonra yıllarca beraber yaşamanın bir sonucu olarak Türklerde uğursuz sayılmış.

O gün giyilen elbise yanar, kurulan iş batar, tarlaya atılan tohum yetişmez, doğan çocuk kan dökücü olur, yapılan düğün felaketle sonuçlanırmış.

Yunanlıların bugünü uğursuz saymasını anladık da bize ne oluyor. Bize bu hurafe nasıl geçmiş!

"Salının uğursuzluğu" taihimize ilginç bir sayfa düşürmüş. Lozan Barış Antlaşmasının 24 Temmuz 1923 Salı günü imzalanması o günün medyasına konu olmuş. Uğursuz Salı yerine başka bir gün imzalanmalıymış.

Dönemin gazetelerinden Vatan'ın muhabiri, Lozan Konferansı temsilcilerimizden Rıza Nur ile bu konuda bir röportaj yapmış. Rıza Nur ise salı gününün Türkler açısından tam tersi uğurlu bir gün olduğunu tarihten örnekler vererek anlatmaya çalışmış.

İstanbul'un fethedilmesi, Kurtuluş Savaşımızın önemli İttifak antlaşmalarından Moskova Antlaşması, TBMM'nin kuruluşuna zemin hazırlayan Mebusan Meclisinin kapanması gibi Türkler için hayırlı o olaylar hep salı günü olmuştur.

Lozan Antlaşmasının Salı günü imzalanmasını bizim için değil de hristiyanlar için uğursuz sayılmalıdır diyor Rıza Nur. Hristiyanların amacınınn bize Sevr antlaşmasını kabul ettirmek olduğını düşünüsek katılmamak elde değil.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Uğursuz Salı Inancı
« Posted on: Eylül 18, 2020, 04:08:28 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Uğursuz Salı Inancı e-book, Uğursuz Salı Inancı programı, Uğursuz Salı Inancı oyunları, Uğursuz Salı Inancı e-kitap, Uğursuz Salı Inancı download, Uğursuz Salı Inancı hikayeleri, Uğursuz Salı Inancı resimleri, Uğursuz Salı Inancı haberleri, Uğursuz Salı Inancı yükle, Uğursuz Salı Inancı videosu, Uğursuz Salı Inancı şarkı sözleri, Uğursuz Salı Inancı msn, Uğursuz Salı Inancı hileleri, Uğursuz Salı Inancı scripti, Uğursuz Salı Inancı filmi, Uğursuz Salı Inancı ödevleri, Uğursuz Salı Inancı yemek tarifleri, Uğursuz Salı Inancı driverları, Uğursuz Salı Inancı smf, Uğursuz Salı Inancı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çocuk Gelişiminde Allah Inancı
Çocuk Gelişimi
*GeLinCiKk 0 602 Son Mesaj Temmuz 03, 2008, 03:47:33 ÖS
Gönderen : *GeLinCiKk
Yahudilikte Seçilmiş Halk Inancı
Yahudilik
FeMoX 0 825 Son Mesaj Temmuz 07, 2008, 05:05:54 ÖS
Gönderen : FeMoX
Uğursuz Salı
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 528 Son Mesaj Kasım 29, 2012, 10:36:48 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Dünya Inancı - Toplu Şiirler
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
imge34 0 379 Son Mesaj Ekim 02, 2013, 03:39:14 ÖS
Gönderen : imge34
Yahudi Kaynaklarına Göre Yahudilik'te Ahiret Inancı - Ismail Taşpınar
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 471 Son Mesaj Nisan 09, 2014, 07:00:32 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular