Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler  (Okunma Sayısı: 642 Kere Okundu.)
« : Ocak 02, 2013, 02:43:44 ÖS »

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Türkiye'de Ekolojik Tarım

Ülkemizde ekolojik tarımın gelişmesi Avrupa ülkelerinin tersine üreticilerce tabandan değil alıcılarca tepeden aşağı doğru olmuştur. İlk olarak Avrupa'lı alıcılardan gelen talepler doğrultusunda 1984-85 yıllarında Ege Bölgesi'nde geleneksel ihraç ürünlerimiz olan kuru üzüm ve kuru incirin ekolojik olarak yetiştirilmesiyle başlamıştır. 1990 yılında sadece 8 farklı ürün ekolojik olarak üretilirken üretim miktarı ve ürün yelpazesi yıllar içinde artış göstermiştir.

Yasal Çerçeve
Başlangıçta ekolojik üretim tekniklerine dair bilgiler Avrupa'lı danışmanlar tarafından verilmekteydi. 1992 yılında ETO derneğinin kurulmasıyla ekolojik tarımın Türkiye'de sağlıklı ve güvenli gelişmesine katkıda bulunmak hedeflenmiş, hem yasal boyutta hem de teknik bilgi sağlama konusunda çalışmalar yapılmıştır.
1994 yılında IFOAM Temel standartları ve 2092/91 sayılı AB Organik Tarım Yönetmeliği'ne dayalı ilk ulusal yönetmeliğimiz yürürlüğe girdi. Daha sonra yeniden düzenlenerek Temmuz 2002'de yayınlandı. Ekolojik tarımla ilgili ülke çapında kontrol yetkisi Tarım ve Köyişleri Bakanlığına verilmiştir ve bünyesinde ATÜT (Alternatif Tarımsal Üretim Teknikleri) Dairesi kurulmuştur. 3 aralık 2004 yılında yürürlüğe giren "Organik Tarım Kanunu" ile organik tarımsal üretim faaliyetlerine yasal bir çerçeve getirilmiş, kontrol ve sertifikasyon hizmetlerine yasal dayanak oluşturulmuştur. Yönetmeliğin gözden geçirilme çalışmaları bu süreçte devam etmiş ve 10 Haziran 2005 yılında en son 25841 sayılı Resmi Gazetede Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik yayınlanmıştır.


Kontrol ve Sertifikasyon
Bir ürünün ekolojik olarak pazara sunulabilmesi için tüm üretim sistemi ve zincirinin mevzuata uygunluğunun bağımsız kontrol ve sertifikasyon firmaları tarafından denetlenerek sertifikalandırılması gerekmektedir. Yönetmeliğe göre Türkiye'de faaliyet gösterecek kontrol ve sertifikasyon kuruluşları Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yetki almak zorundadırlar. Günümüzde bu konuda toplam 11 kuruluş ülkemizde faaliyet göstermektedir. Bunlardan 6 tanesi yabancı diğerleri ise yerel firmalardır.

Üretim ve Pazarlama
Ekolojik tarımsal üretimde ülkemizde genellikle sözleşmeli çiftçi modeli uygulanmaktadır. Bu konuda faaliyet gösteren firmalar üretici gurupları oluşturarak bu üreticilerle anlaşmakta yapmakta ve ürünlerini alarak pazara sunmaktadırlar. Son yıllarda konuya ilgi duyan bireysel üretici sayısı artış göstermiş ve organik tarım faaliyetlerinin sertifikalandırılması için kontrol ve sertifikasyon firmalarına müracaat ederek üretimlerini sertifikalandırmaya başlamıştır.

1990 yılında sadece 8 farklı ürün 1037 ha alanda ekolojik olarak üretilirken üretim miktarı ve ürün yelpazesi yıllar içinde özellikle 2000 yılından itibaren büyük artış göstermiştir. 2006 yılı verilerine göre 210 ürün toplam 192.789 ha alanda üretilmektedir ve toplam üretici sayısı 14256'ya ulaşmıştır.
1990 yılında sadece 8 farklı ürün 1037 ha alanda ekolojik olarak üretilirken üretim miktarı ve ürün yelpazesi yıllar içinde özellikle 2000 yılından itibaren büyük artış göstermiştir. 2006 yılı verilerine göre 210 ürün toplam 192.789 ha alanda üretilmektedir ve toplam üretici sayısı 14256'ya ulaşmıştır.
Ülkemizde üretilen ekolojik ürünlerin büyük kısmı hala ihracata yönelik üretilmekte ve satılmaktadır. 2006 yılı ihracat rakamlarına baktığımızda en büyük Pazar payına sahip ülkenin Almanya olduğunu ve ardından ABD ve İngiltere'nin geldiğini görüyoruz.
İç piyasaya yönelik satışlar ilk olarak bazı büyük illerde özelleşmiş dükkanların açılmasıyla başlamıştır. Daha sonra süpermarketlerde ekolojik ürün rafları oluşturulmuş ve organik ürünlerin daha fazla tüketiciyle buluşması sağlanmıştır. 2006 yılına gelindiğinde ilk Ekolojik Pazar çalışmaları hayata geçirilmiş, İstanbul ve Bursa'da ekolojik ürün pazarları açılmıştır. Ancak, ne yazık ki iç piyasaya yönelik ürün yelpazesi hala yeterince genişlememiş ve aranılan her ürünün ekolojik olarak temin edilmesi henüz sağlanamamıştır.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.145


View Profile
Re: Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler
« Posted on: Kasım 22, 2019, 03:14:33 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler e-book, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler programı, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler oyunları, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler e-kitap, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler download, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler hikayeleri, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler resimleri, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler haberleri, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler yükle, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler videosu, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler şarkı sözleri, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler msn, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler hileleri, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler scripti, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler filmi, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler ödevleri, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler yemek tarifleri, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler driverları, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler smf, Türkiye'de Ekolojik Tarım - Türkiye'de Ekolojik Tarım Hakkında Bilgiler gsm
Yanıtla #1
« : Eylül 11, 2015, 01:56:46 ÖS »
Avatar Yok

aysgl.karats
*
Üye No : 200161
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 14
Karizma = 0


Paulasim icin teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ekolojik Psikoloji
Genel Kültür.
Amanda 2 1562 Son Mesaj Haziran 23, 2009, 09:47:21 ÖS
Gönderen : MaViSh
Dünyada Ekolojik Tarım
Coğrafya
Hephaestus 4 2003 Son Mesaj Eylül 11, 2015, 01:57:05 ÖS
Gönderen : aysgl.karats
Türkiyede Ekolojik Tarım
Coğrafya
Hephaestus 3 1045 Son Mesaj Temmuz 14, 2012, 07:42:57 ÖS
Gönderen : Liza
Türkiye'de Tarım Ve Hayvancılık Sektörü
Ziraat
By.TuRuT 4 1091 Son Mesaj Eylül 11, 2015, 01:56:31 ÖS
Gönderen : aysgl.karats
Ekolojik Tarım Sözlüğü
Ziraat
Asortik Hatun 0 530 Son Mesaj Ocak 02, 2013, 02:30:40 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular