Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi  (Okunma Sayısı: 276 Kere Okundu.)
« : Nisan 01, 2015, 09:47:58 ÖÖ »

-minel-
*
Üye No : 139378
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2459
Mesaj Sayısı : 4.725
Karizma = 5043


Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi vatandaşı isyan ettirdi

İran'dan elektrik alınan Van hariç tüm yurtta dün elektrikler kesildi. ‘Sistem arızası’ olarak açıklanan kesintiler saat 10.36’dan itibaren batı illerinde başlayıp tüm yurda yayıldı. Kesinti başta ulaşım olmak üzere birçok konuda vatandaşın hayatını olumsuz yönde etkiledi.
Büyük şehirlerde metro ve tramvay seferleri durdu, vatandaşlar otobüslere yönlendirildi. Binalarda asansörlerde kalanlar oldu. Jeneratörü olmayan hastanelerde ameliyatlar yapılamazken, sağlık ve eğitim hizmetleri aksadı. Fabrikalarda çarklar durdu, işletmelerde faaliyetler aksadı.


Türkiye genelinde dün sabah iletim sistemindeki arıza nedeniyle elektrikler kesilince yaşam alt üst oldu. Enerji Bakanlığı, 15 yıldır ilk kez böyle bir olay yaşandığını açıkladı. Kesinti başta ulaşım olmak üzere birçok konuda vatandaşın hayatını olumsuz yönde etkiledi. Metro ve metrobüs seferlerine ara verildi, vatandaşlar otobüslere yönlendirildi. Kent içi ulaşımda metro, tramvay ve tren seferleri yapılamadı, fabrikalarda çarklar durdu, hastanelerde sağlık hizmeti, okullarda eğitim aksadı.

SADECE VAN'DA KESİLMEDİ

Türkiye Elektrik İletim A.Ş’nin 'sistem arızası' olarak açıkladığı kesintiler saat 10.36'dan itibaren önce batı illerinde başladı domino taşı gibi bir saat içinde tüm Türkiye’ye yayıldı. Önce tüketimin fazla olduğu, ardından küçük yerleşim merkezlerinde elektrikler kesildi. Saat 11.30'a kadar tüm illerde elektrikler gitti. İran'dan elektrik alınan Van'da ise kesinti olmadı.

Ulaşım başta olmak üzere yurt genelinde hayat adeta durdu. Binalarda asansörlerde kalanlar oldu, metroda kalanlar ilk çıkışa kadar yürüdü. Jeneratörü olmayan hastanelerde ameliyatlar yapılamazken, sağlık ve eğitim hizmetleri aksadı.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Elektriklerin kesilmesi en çok sanayi kuruluşlarını vurdu. Fabrikalarda çarklar durdu, işletmelerde faaliyetler aksadı. Gümrük kapıları başta olmak üzere jeneratör olan yerlerde hizmetler sürdürüldü.

Kesintiye sisteme yönelik 'siber saldırının' neden olduğu söylentileri ortaya atılırken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda kriz masası oluşturuldu. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yetkilileri sorunun enerji açığı ve güç kesintisinden değil, iletim sistemindeki arızadan kaynaklandığını, arızan giderilmesine çalışıldığını söyledi.

İBB TWITTER’DAN AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul'da elektrik kesintisi nedeniyle metro, metrobüs, Marmaray ve tramvay seferleri yapılamadı. Elektrik kesintisinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Beyaz Masa Twitter hesabından, "Enerji kesintisi nedeniyle metro hatlarımızda seferler yapılamamaktadır'' açıklaması yapıldı. İBB Trafik Kontrol Merkezi’nin Twitter hesabından yaptığı “Trafik ışıkları çalışmıyor” duyurusu ise adeta yollardaki tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.

ŞİRKETLERİN SİTESİ ÇÖKTÜ

Elektrik kesintisinin nedenini öğrenmek isteyen vatandaşlar, Boğaziçi Elektrik Dağıtım (BEDAŞ) ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım’ın (AYEDAŞ) internet sitelerine girmeye çalıştı. Yoğunluk üzerine BEDAŞ ve AYEDAŞ’ın internet siteleri çöktü.
TEİAŞ kesintiden 4 saat sonra yaptığı açıklamada bazı bölgelerde elektrik verilmeye başlandığı, Ankara'da metro ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin de elektrik verilen yerler arasında olduğu vurgulandı.

ELEKTRİK KESİNTİSİ SOSYAL MEDYAYI SALLADI

Türkiye genelindeki elektrik kesintisi sosyal medyada en çok konuşulan konalar arasına girdi. Twitter'da kullanıcılar elektrik kesintisiyle ilgili çok sayıda mesaj attı. Bu mesajlarda elektrik kesintisi, genellikle seçimle ilgili esprilere konu oldu. İşte o tweetlerden bazıları:

- Bu kadar uzun elektrik kesintisi Japonya'da olsaydı hükümet toplu intihar ederdi.

- Oy mu kullandık? Sayım mı var? Nedir bu elektrik kesintisi?

- Anadolu Ajansı elektrik kesintisini yanlış anlayıp seçim sonuçlarını girmeye başlasa da biraz eğlensek.

- Hemen mavra yapmayın, 1929 yılında New York'ta da böyle bir elektrik kesintisi yaşanmıştı.

- Birçok ilde elektrik kesintisi yaşanıyormuş. Sandık görevlilerine, 7 Haziran seçimleri için eğitim veriliyor sanırım...

- Bari yarın olsaydı bu elektrik kesintisi, 1 Nisan şakası mı bu falan derdik en azından.

- Eyyy petrol lobisi!!! Benim milletim jeneratör çalıştırıp benzin kullansın diye elektrik kesintisi yaratıyorsunuz! Biz bu oyunu bozarız!

- Elektrik kesintisi önemli değil de bataryalar tükenirse o zaman büyük facia olur. AFAD ve sivil savunma ekipleri hazır olsun.

- Ampulü mumla arıyoruz.

- Hükümetin partisinin sembolü ampul olan ülkenin elektrik kesintisi yaşaması da normal sanırım.

- İşe geç kaldığında elektrik kesintisi olunca süper oluyor.

- Elektrik kesintisini de paralellere ya da Geziciler’e yıkmazlarsa ne olayım.

- Mart ayının bitişini protesto etmek için ülke genelinde trafolara girdik. Kimse gücümüzü sınamaya kalkmasın. # Kedilobisi

- Memleketten ümidi kesince fişi cektiler galiba. #BuradaElektrikYok

AMELİYATLAR ERTELENDİ

Elektrik kesintisinin en çok etkili olduğu birimlerden birisi de hastaneler oldu. Jeneratör olan hastanelerde, jeneratörlerin arıza yapma ihtimaline karşı, ameliyatlar ertelendi, laboratuardaki tetkikler yapılamadı.

Hastanelerede acil hastalar dışında hasta kabul edilemedi. Kesinti sebebiyle eczanelerde sistem tamamen durdu. Hastalar mağdur oldu.

"KESİNTİLER SÜRERSE HASTALAR AMELİYAT MASASINDA KALIR"

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı sağlık kurum kuruluşların büyük zarar görebileceğine dikkat çekti.

Kesintilerin devam etmesi durumunda hastaların ameliyat masasında kalabileceği konusunda uyarılarda bulunan Kahveci, "Büyük hastanelerde jeneratör var, ama eğer jeneratör kaynağı yoksa ya da yeterli değilse ameliyatlar ertelenir hastalar masada kalır. Acil vakalara müdahalede ciddi sıkıntılar baş gösterir" dedi. Türkiye'nin 21. yüzyılda bu gibi sorunları yaşamasının düşündürücü olduğunu ifade eden Kahveci, "Bunlar yaşanmaması gereken durumlar. Geldiğimi yüzyıldan elektrik kesintileri nedeniyle 70'li yıllara mı döneceğiz? Türkiye'nin ekonomi ve teknolojisi bu kadar büyümüş deniyorken artık Türkiye geriye dönüp bu sorunlarla uğraşmamalı" açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE DEPREM SENARYOSUNU YAŞADI

Elektrikçiler ve Elektronikçiler Federasyonu Başkanı Osman Yeşilyurt, elektrik kesintiyle birlikte Türkiye'nin deprem senaryosunu yaşadığını söyledi. Türkiye'de ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını ifade eden Yeşilyurt kesintinin sebebini İkitelli'de bulunan 380 bin volt enerjinin olduğu indirici merkezinde meydana gelen arıza olarak gösterdi. Yeşilyurt şunları söyledi:

SİSTEM KİLİTLİYOR

"Türkiye geneline dağıtılan 380 bin volt elektriğin olduğu bu yerde meydana gelen arıza sonucu sistem kendi elektriğini kesti. Herhangi bir deprem meydana geldiğinde de sistem bu şekilde kendini kilitliyor. Böyle bir arıza meydana gelince tüm Türkiye'nin ana merkez hatlarının kesilmesi gerekiyordu. Yoksa daha büyük arızalar ve büyük patlamalar meydana gelebilirdi. Bir nevi Türkiye bu sabah deprem senaryosunu yaşadı."

KENDİLİĞİNDEN OLMAZ

İndirici merkezinde böyle bir arızanın kendiliğinde olmasının mümkün olmadığını belirten Yeşilyurt, "Ancak deprem olması durumunda buna benzer bir senaryo yaşanır. Kaldı ki 1999 depreminde dahi yurt genelinde bunun gibi büyük bir etki görülmemişti. İstanbul'da 31 Mart 2 Nisan tarihleri arasında Enerji Kongresi vardı. Bu kongre sabote edilmiş olabilir" dedi.

"TÜRKİYE SİSTEMDEN ÇIKARILDI" İDDİASI

Avrupa Birliği'nin, "Siz kaliteli elektrik sağlayamıyorsunuz" diyerek Türkiye'yi Avrupa'nın enterkonnekte sisteminden çıkardığı için elektrik kesintisini yaşandığı iddia edildi.

Hürriyet'in haberine göre, konuyla ilgili bir yetkili, "Dün Türkiye kaynaklı bölgesel bir arıza meydana geldi ancak Türkiye bu arızayı gidermekte gecikti. Avrupa Birliği, 'Siz kaliteli elektrik sağlayamıyorsunuz' diyerek Türkiye'yi AB sisteminden çıkardı.

SIKINTININ NEDENİ BU

Bugün (dün) yaşanan sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Sorunun giderilmesi 2-2.5 saatten önce mümkün görünmüyor. Bu daha da uzun sürebilir" iddiasında bulundu. Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkez Müdürü Emre Metin ise Türkiye'nin Avrupa sisteminden çıkarıldığı iddialarıyla ilgili olarak "Türkiye Elektrik Sistemi, ENTSO-E adı verilen ağ üzerinden Avrupa Elektrik Sistemine bağlı. Ancak Türkiye, sistem arızalarının giderilmesinde yaşanan gecikmeler nedeniyle sık sık Avrupa'dan uyarı alıyor" dedi.

DEVRE DIŞI KALMIŞTIR

 Önceki gün de benzer bir arızanın yaşandığını anımsatan Metin, "Eğer Avrupa ağından Türkiye çıkarılmış ise; bazı santraller otomatik olarak devre dışı kalmış olabilir. Bu teknik bir arızadır ki giderilmesi uzun sürebilir" açıklamasında bulundu.

EMO: KESİNTİNİN NEDENİ İLETİM SİSTEMİNİN ÇÖKMESİ

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Türkiye genelindeki elektrik kesintilerinin nedeninin, iletim sisteminin çökmesinden kaynaklandığını ileri sürdü. EMO'dan ayıplan açıklamada, "Sorunun dağıtım sistemlerini değil iletim sistemini ilgilendirdiği açıktır" denildi ve şu konuya dikkat çekildi:

BAKIM EKSİKLİĞİ

"Tarifede yapılan değişiklikle faturadaki diğer kalemlerde artış yapılırken, iletim bedelinde düşüş gerçekleştirilmiştir. Kamuya ait olan iletim ağları için tahsil edilen bedelden yapılan indirim, faturadaki diğer kalemlerde yapılan artışla dağıtım şirketlerine aktarılmıştır. Dolayısıyla iletim sisteminde bakım ve rehabilitasyon eksiklikleri nedeniyle büyük çaplı bir arıza meydana gelmiş olabilir."

TÜM SİSTEMİ ETKİLER

Santrallerin devreye girmemesi nedeniyle tüm enterkonnekte sistemini etkileyecek boyutta arıza meydana gelmiş olabileceğine de işaret edilen açıklamada, "Santrallerin devreye girmemesinde bir büyük santralde yaşanmış olan arıza nedeniyle sisteme elektrik vermemesi, bu açığın diğer santrallerden de karşılanamaması ve TEİAŞ’ın da yük attırma yöntemiyle oluşan açığı yönetip planlı elektrik kesintileri yapamamış olmasından kaynaklanabilir" denildi.

KESİNTİ SANAYİYİ DE VURDU

Elektrik kesintisi, sanayi kentlerini felç etti. Sanayi tesislerinde üretim tamamen durdu. Üretim duran fabrikalardaki çalışanlar evlerine gönderdi. Elektrik kesintisi esnafa zarar ettirdi. Yüksek enerji gerektiren makinelerin jeneratörlerle çalıştırılamaması iş kaybına neden oldu. Tüpgaz ve mum ışığında satış yapmak zorunda kalan esnaf, günü zararla kapattı.

BARAJIN HAFIZASI SIFIRLANDI

Tüm yurtta olduğu gibi Antalya'da yaşanan elektrik kesintisi, Kepez'de bulunan elektrik santralinin sisteminin sıfırlanmasına neden oldu. Bu yüzden açık kalan kapaklar nedeniyle su kanalına aşırı su verilince yollar göle döndü. Kepez varyantı olarak bilinen Antalya Bulvarı'nda su yüzünden yol gidiş ve geliş olarak trafiğe kapandı. Polisin ve Karayolları ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı yolda uzun kuyruklar oluşurken, araç trafiği tek şeritten sağlandı.

ADLİYEYE GİRİŞLER SIFIRLANDI

Elektrik kesintisinin ardından mahkemelerdeki duruşmaların birçoğu görülemedi. Hakimler, UYAP sistemine giriş yapılamaması nedeniyle duruşmaların ertelendiğini açıkladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, UYAP sistemi ve x-ray cihazlarının devre dışı kalması nedeniyle adliyeye girişleri sınırlandırdı.

TRAFİKTE KARGAŞA YAŞANDI

Yurt genelinde birçok ilde yaşanan elektrik kesintinden trafik ışıkları da nasibini aldı. Trafik ışıklarının yanmaması trafikte aksaklıklara yol açtı. Sinyalizasyon sisteminin çalışmaması üzerine, trafik polisleri
trafiği yönlendirdi.

DAVUTOĞLU: TERÖR DAHİL HER TÜRLÜ İHTİMALİ ARAŞTIRIYORUZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, elektrik kesintisiyle ilgili araştırmaların başladığını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda kriz masası kurulduğunu bildirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM'de gazetecilerin "elektrik kesintisine" ilişkin sorularını yanıtladı. Konuyla ilgili araştırmaların başladığını belirten Davutoğlu, "Enerji Bakanımız gerekli açıklamaları yapacak. Enerji Bakanlığı’nda bir kriz masası kuruldu. Şunu ifade edeyim, enerji arzında hiçbir problem yok. Hiçbir sıkıntı yok" diye konuştu.

SIKINTIYI İNCELİYORUZ

Davutoğlu, bu saat itibarıyla da elektrik tüketiminin az olduğuna işaret ederek, "İletim hatlarında olabilecek enerji sıkıntısını inceliyoruz. Enerji Bakanlığı’nda bir kriz masası oluştu. Saat başı açıklama yapılacak" dedi.

"Terör saldırısı ihtimali olup olmadığı" yönündeki bir soruya da Davutoğlu, "Araştırılıyor, bütün ihtimaller araştırılıyor" yanıtını verdi.

"SİBER SALDIRI MIDIR ONU SÖYLEYEMEM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Slovakya programına eşlik eden heyette bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili açıklama yaptı. "10.36 itibari ile sistemde çökme oldu. Kesintinin neden kaynaklandığını inceleyip öğreneceğiz" diyen Yıldız şunları söyledi:

FARKLI SEBEPLERİ OLABİLİR

"Bu bizim istemediğimiz sevmediğimiz olay. Bunun farklı sebepleri olabilir. Bunun detaylarına gireceğiz. Şu anda bizim için önemli olan şebekeyi ayağa kaldırmak. Bu çok sık rastladığımız bir olay değil. Ben bire bir, sıcağı sıcağına da takip ediyorum. Gölbaşı'nda merkezde bir kriz merkezimiz var. Orada bu yakinen takip ediliyor."

OPERASYON HATASI MI VAR

Başbakan Davutoğlu'nun yaptığı "Terör saldırısı ihtimali’ açıklamasına dair ise Yıldız şöyle konuştu: "Bu az mı çok mu ihtimaldir ben bunu söyleyemem. Yani siber bir saldırı mıdır onu da söyleyemem. Bizim merkezlerimiz var, sistemin tamamının gözetildiği merkezlerimiz var. Acaba merkezleri, bölgeleri izole etmediği için mi bunlar oldu? Bir operasyon hatası mı var, teknik açıdan hata mı var, yoksa siber bir saldırı mı var, bloke olan bir durum mu var, bunların her birisini anlık takip ediyoruz. O kayıtların hepsi çıkarılacak."

"7 HAZİRAN SEÇİMLERİ İÇİN PROVA MI YAPILDI?"

CHP yurt genelinde yaşanan elektrik kesintisini Meclis’e taşıdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye genelinde ve Ankara’nın birçok ilçesinde ve semtinde elektrik kesintisi olmasının sebebini sordu. Tanrıkulu, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şu sorularına yanıt istedi:

2 AY KALA

- Günlük hayatı ciddi derecede olumsuz olarak etkileyen elektrik kesintisinin Türkiye’ye maliyeti ne kadardır?

- YSK'nın, 7 Haziran seçimlerine 2 ay kala aldığı ‘sandık kursu’ kararı akabinde, YSK, valiliklere gönderdiği yazı ile sandıklarda görev alacak kişilere kurs verilmesini istemişti. Kamu görevlilerinin bazı uygulamaları nedeniyle kurslar için Ankara’da ‘kedi kursu’ tanımlaması yapılmıştı. Seçimlere yaklaşık 2 ay kala Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintileri, seçim günü yaşanabilecek bir elektrik kesintisinin normal bir kesinti olabileceği algısı yaratılması için midir?

KAÇ KESİNTİ YAŞANDI?

- Türkiye genelinde iller bazında ve Ankara’nın birçok ilçesinde ve semtinde yaşanan elektrik kesintisinin kayıp kaçak bedeller ile ilgili olduğu iddiası doğru mudur?

- 31 Mart 2015 tarihi itibariyle Türkiye genelinde hangi illerde elektrik kesintisi yaşanmıştır?
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi
« Posted on: Ocak 26, 2020, 03:21:52 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi e-book, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi programı, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi oyunları, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi e-kitap, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi download, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi hikayeleri, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi resimleri, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi haberleri, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi yükle, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi videosu, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi şarkı sözleri, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi msn, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi hileleri, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi scripti, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi filmi, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi ödevleri, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi yemek tarifleri, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi driverları, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi smf, Türkiye Genelinde Yaşanan Elektrik Kesintisi Vatandaşı Isyan Ettirdi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
6 Ide Elektrik Kesintisi!
Güncel Haberler
imge34 0 413 Son Mesaj Mart 22, 2013, 07:06:29 ÖS
Gönderen : imge34
6 Ilde Elektrik Kesintisi!
Güncel Haberler
imge34 0 351 Son Mesaj Temmuz 08, 2013, 12:34:47 ÖS
Gönderen : imge34
Istanbul'da Elektrik Kesintisi
Güncel Haberler
imge34 0 329 Son Mesaj Temmuz 18, 2013, 11:40:51 ÖÖ
Gönderen : imge34
Istanbul 'da Elektrik Kesintisi
Güncel Haberler
imge34 0 248 Son Mesaj Ocak 18, 2015, 03:06:31 ÖS
Gönderen : imge34
Üç Ilde Elektrik Kesintisi
Güncel Haberler
Bendis 0 233 Son Mesaj Şubat 11, 2015, 09:46:53 ÖÖ
Gönderen : Bendis


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular