Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor  (Okunma Sayısı: 107 Kere Okundu.)
« : Temmuz 12, 2018, 03:51:57 ÖS »
Avatar Yok

deltafx
*
Üye No : 155148
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 827
Mesaj Sayısı : 828
Karizma = 10


Türkiye’nin geleceğine değer katan ve fırsat eşitliği yaratan sosyal sorumluluk projeleriyle tanıdığımız Turkcell, “Zeka Küpü” projesiyle Anadolu’nun genç dahilerini desteklemeyi sürdürüyor. 2016’da Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlatılan ve okullara teknoloji laboratuvarlarının açıldığı projenin yeni durağı ise Ordu oldu. Altınordu ilçesine bağlı Kökenli Köyü Ortaokulu öğrencilerinin kısıtlı imkanlarla hayata geçirdiği teknoloji projeleri, Turkcell Zeka Küpü sınıfıyla taçlandı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Missouri eyaletinde yapılan First Lego League (FLL) World Festival Turnuvası’nda Bilim Kahramanları Derneğinin de desteğiyle Türkiye'yi temsil eden ve Proje Jüri Özel Ödülü'nü kazanan Kökenli Ortaokulu’nun genç dâhileri, geleceğin teknolojilerini artık “Zeka Küpü” sınıfında geliştirecek.

Cami imamı ve köy halkından genç mucitlere sıra dışı destek

Dünyada 80 farklı ülkede gerçekleştirilen First Lego League (FLL) etkinliğinin Türkiye bacağında düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor FLL turnuvasında Ordu Kökenli Ortaokulu Robotik Takımı dikkatleri çekmeyi başarmıştı. “Çöpe çözüm, çöple çözüm” temasından yola çıkarak, “Çöpü Vaktinde Besine Dönüştür” projesine imza atan takım, köylerindeki cami imamının destekleriyle yarışmalara katıldı. Öğrencilerin projesini desteklemek amacıyla köy halkından ve cami cemaatinden yardım toplayan İmam Ahmet Yeşilalan, öğrencilerle birlikte organizasyonda da yer aldı. Cami imamı ve köy halkının desteğiyle dünya çapında ses getirecek projelere imza atan Ordulu genç mucitler, artık “Zeka Küpü” projesiyle Turkcell tarafından destekleniyor.

“Ay tutulur, güneş tutulur; yıldızlar tutulamaz”
Zeka Küpü sınıfının açılışında konuşan Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Güler, “Turkcell olarak hem hayata bağlanıyoruz hem de geleceği şekillendiriyoruz” dedi. Turkcell dünyasında üç önemli kavramı, “Sorumluluk, farkındalık ve sürdürülebilirlik” olarak özetleyen Güler, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Tüm çalışmalarımızı bu üç kavramın ışığında gerçekleştiriyoruz. Bizim için teknolojik gelişmeler kadar sosyolojik altyapıya yaptığımız yatırım da önemli. Bu kapsamda önceliğimiz eğitim. Eğitim pahalı bir iş; ama cahilliğin bir ülke ekonomisine maliyeti çok daha yüksek. Benim de içinde yetiştiğim Ordu’nun Kökenli Köyü’nde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayla  geleceği şekillendirmeyi amaçlıyoruz. Umudumuz bu köy gibi Türkiye’nin birçok farklı köyünden Nobel ödülü kazanacak yeni bilim insanlarının yetişmesi… Kökenli Köyü bizim için bir çekim merkezi oldu; bu çocukların ise geleceğin yıldızları olacağına inancımız tam. Ay tutulur, güneş tutulur ama yıldızlar tutulamaz.”

“Anadolu’da yaşayan binlerce ‘Aziz Sancar’ var”
“Turkcell olarak bu değerli çabalara kayıtsız kalmamız düşünülemezdi” diyen Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Ana odağında teknoloji üretmek olan bir şirket olarak, dijital ihracat için yola çıktık. Türkiye’yi Endüstri 4.0’da bir üst lige çıkartacak ‘Yerli ve Milli Yapay Zeka’yı üretme yolunda yeterli donanıma sahip insan kaynağının yetişmesine büyük önem veriyoruz. Kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizde de bu amaçla insana yatırımımızı hızla sürdürüyoruz. Anadolu’da yaşayan binlerce ‘Aziz Sancar’ var. Bugün burada hayata geçirdiğimiz ‘Zeka Küpü’ projesiyle gerekli teknolojik donanımı bu gençlere sağlayarak, onların elinden tutmayı hedefliyoruz. İnanıyoruz ki, bizleri gelecekte temsil edecek bu öğrencilerimiz ile dünyada yapay zekâ ve kodlama alanlarında üretici konumunda bir ülke olacağız.”

2018’de 10 Yeni Laboratuvar

İki yıl gibi bir süre içerisinde Türkiye genelinde 19 ilde toplam 24 sınıf kuruldu, 4.500’den fazla öğrenciye yüzyüze eğitim verildi. Bu yıl bu sınıfımız dâhil olmak üzere 10 ilde 10 sınıfı daha öğrencilerimizin kullanımına sunacağız. Aynı zamanda BİLSEM’lerde okuyan 21.500 öğrenciye Maker ve Kodlama kiti dağıtıldı ve bu kite sahip öğrencilere internet üzerinden 150.000 saati aşan robotik ve kodlama eğitimi verildi.

Üç boyutlu yazıcılardan maker kitlere kadar birçok ürünün yer aldığı laboratuvarlarda verilen yüz yüze eğitimler, WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.zeka-kupu.com
üzerinden verilen online eğitimlerle destekleniyor. Proje ile hedef üç yıl içinde 50 bin öğrenciye ulaşmak. Sadece laboratuvarların kurulduğu okullardaki öğrencilere değil, tüm ülkeye fayda sağlamayı amaçlayan projede, sürekli güncellenen portalda yer alan online eğitimler ve programlarla öğrencilerin yeni bilgiler edinmeleri ve yeteneklerini geliştirmeleri hedefleniyor. Bu kapsamda bu yıl çok sayıda yeni eğitimin Turkcell Zeka Küpü web sitesinde yer alacağını ekleyelim.

Proje kapsamında öğrencilerin yanı sıra ailelerinin de çocuklarıyla iletişimlerini artırabilmeleri ve onları destekleyebilmeleri için çalışmalar yapılıyor. Böylece gençlerin bilişsel yetenekleri artarken, ailelerin de çocuklarını geleceğe daha doğru ve güçlü hazırlaması hedefleniyor.Ordu’daki zeka küplerinin projeleri

FLL Robotu
FLL Robotu, 2018 yılı Bilim Kahramanları Buluşuyor FLL (First Lego League) turnuvasının teması olan “Hidrodinamik Suyun Yolculuğu” temasıyla ilgili pist üzerinde hazırlanmış, görevleri belirlenen bir süre içerisinde tamamlayan bir robot.

Hava Durumu İstasyonu
Havadaki sıcaklığı, nemi, basıncı, yağmuru, rüzgarı ve rüzgar yönü değerlerini anlık olarak ölçen, hava sıcaklığının düşmesi veya yağmur yağması durumunda telefon üzerinden uyarı vererek, olası kötü hava koşullarını önceden bildiren bir proje. Bu proje sayesinde Kökenli Köyü’nde yaşayan ve fındık yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçiler, anlık olarak telefonlarında bulunan uygulamadan hava durumunu kontrol edebilecek, gerekli tedbirleri önceden alabilecekler.

Çizgi İzleyen Robot - Mbot
Çizgi İzleyen Robot, belirlenen bir pist üzerinde çizgiyi takip eden bir robot projesidir. Öğrenciler Mblock programı aracılığıyla Mbot’ları kodlayarak siyah çizgi üzerinde robotu hareket ettirebiliyor.

Toprak Analiz Küpü
Toprağın nemini, hava kalitesini, güneş ışığı şiddetini, havanın sıcaklık ve nemini sensörlerle ölçerek, toprak kalitesini analiz eden ve o anda ekim yapılıp yapılamayacağı ile ilgili bilgi veren bir proje. Arduino ve çeşitli sensörler kullanılarak yapılan bu projede, mobil uygulamadan toprağın durumuyla ilgili bilgiler alınabiliyor.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.098


View Profile
Re: Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor
« Posted on: Mart 19, 2019, 03:14:21 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor e-book, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor programı, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor oyunları, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor e-kitap, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor download, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor hikayeleri, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor resimleri, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor haberleri, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor yükle, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor videosu, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor şarkı sözleri, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor msn, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor hileleri, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor scripti, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor filmi, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor ödevleri, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor yemek tarifleri, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor driverları, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor smf, Turkcell, Geleceğin Küçük Dâhilerini Desteklemeyi Sürdürüyor gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Beşiktaş Mersin Hazırlıklarını Sürdürüyor!
Beşiktaş
imge34 1 639 Son Mesaj Mart 28, 2013, 01:02:10 ÖS
Gönderen : musetic
Dolar Yükselişini Sürdürüyor
Güncel Haberler
Bendis 0 305 Son Mesaj Ağustos 08, 2014, 09:06:01 ÖÖ
Gönderen : Bendis
Geleceğin Tv Izleme Deneyimi Turkcell Tv Plus Ile Bugünden Geliyor
Genel
deltafx 0 724 Son Mesaj Ekim 16, 2014, 05:13:53 ÖS
Gönderen : deltafx
Küçük Ekrana Odaklanan Turkcell’de Rekor, Data Ve Servislerden Geldi
Güncel Haberler
demirdoven 0 711 Son Mesaj Nisan 29, 2016, 11:49:15 ÖÖ
Gönderen : demirdoven
Turkcell - Tv+'tan Geleceğin Mühendislerine Kodlama Ve Robotik Eğitimi
Güncel Haberler
demirdoven 0 324 Son Mesaj Haziran 13, 2017, 11:47:12 ÖÖ
Gönderen : demirdoven


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular