Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Türk Şiirinin Iki Abidesi  (Okunma Sayısı: 873 Kere Okundu.)
« : Ağustos 12, 2008, 07:16:52 ÖS »
Avatar Yok

[MasaL]
*
Üye No : 193
Yaş : 29
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2126
Mesaj Sayısı : 5.892
Karizma = 42


Türk şiirinin iki abidesi


İlk baskısı 1971 yılında yapılan Asım Bezirci külliyatının önemli kitaplarından birisi olan "Metin Eloğlu Edip Cansever" monografisi yeniden yayımlandı. Kitap bu iki şaire bir de Bezirci'nin gözünden bakma şansı veriyor.İnsan şaşırıyor bir ömre sığdırılan onca kitap onca yazı onca anı kısaca onca hayat nasıl mümkün olabiliyor diye... Fotoğraflara bakıyorsunuz neredeyse her akşam bir içki sofrasında bir eylemde cezaevinde sonra ve her zaman ekmek derdinde... Sonra bir bakıyorsunuz bugün elimizde ne varsa hepsinde onların emeği var. Zaman zaman onları eleştirsek de kızsak da aslında o bitmez tükenmez enerjileriyle kurdukları yapı sayesinde bugün bir yerlere vardığımız kesin. İşte Asım Bezirci onlardan biri. Gündüzleri muhasebeci geceleri eleştirmen çevirmen yazar... Ve sonra kitabını yazdığı halk ozanı Pir Sultan'ın memleketinde Pir Sultan ile benzer bir sonu yaşıyor. Tek fark asılarak değil yanarak ölmesi.

'Miras yemekle meşgulüz'
Asım Bezirci'nin kuşağı günümüz entelektüellerine göre daha çalışkan bir kuşaktı hiç kuşkusuz. Cumhuriyetle birlikte her şeyi yeniden kurma telaşı dönemin aydınlarını da sarmış olmalı ki Hüseyin Cöntürkler Selahattin Hilavlar Asım Bezirciler ve daha onlarca isim harıl harıl çalışıp durmuşlar bir şeylere geç kalmayalım diye. Bugün o telaşı çok fazla görmüyoruz. Daha çok var olan mirası yemekle meşgulüz sanki. Hatta ciddi derecede motivasyon sorunu yaşadığımız bile söylenebilir günümüz entelektüel ortamına bakınca. Galiba hızla değişen bir dünya karşısında çoğu entelektüelimiz nerede nasıl duracağından bugün pek emin değil ya da neyi nasıl söyleyeceğinden. Darbeler ve daha pek çok dış ve iç etken bu kararsızlığı ve kopukluğu yaratmış olabilir. Ama her şey hızla değişmeye devam ediyor ve bu hızın böyle giderse atıl olan her şeyi yerinden söküp atacağı da kesin.
Bugünlerde ilk baskısı 1971 yılında yapılan Asım Bezirci külliyatının önemli kitaplarından birisi olan "Metin Eloğlu Edip Cansever" monografisi yeniden yayımlandı. Metin Eloğlu ve Edip Cansever'e bir de Asım Bezirci'nin gözünden bakma şansı veren bu kitap şiirseverlerin ve şiirle ciddi bir biçimde uğraşanların ilgisini çekebilecek özellikler taşıyor.
Bezirci Metin Eloğlu ve Edip Cansever gibi Türkçe şiirin iki abidesini hayat hikâyelerinden başlayarak tek tek kitapları üzerinden incelemiş bu kitapta. Bu incelemelerin ardından kendi beğenisi ve incelediği şairin ayırıcı özelliklerini gösteren birer şiir seçkisi de koymuş kitaba. Ayrıca monografilerin sonunda Asım Bezirci'nin tüm çalışmalarında karşılaştığımız gibi o çalışmanın yapıldığı güne kadar bu iki şairimiz hakkında çıkan tüm yazıların ve kitapların bulunduğu bir tür kaynakça olarak görülebilecek listeler de bulunuyor. Aslında bu listelerle karşılaşmak Bezirci gibi aydınların sahip oldukları 'kurucu' ve 'taşıyıcı' misyonun da işaretleri. Kitaplarının sonunda yer alan bu kaynakçalar yayınlar arasında sürekliliği sağlamak ve diğer kaynaklarla bağlantıyı kurarak konuyla ilgilenenlere rehberlik yapmak gibi bir amaca hizmet ediyordu o günlerde. Bezirci'nin çalışmalarının sadece bu özelliği bile kendisi hakkında çok şey anlatmaya yetiyor.

Varlıklı bir aylak
İkinci Yeni'yi kıyasıya eleştiren Bezirci'nin İkinci Yeni şairlerinden Metin Eloğlu ve Edip Cansever'e bakışı zaten kendi başına heyecan verici. Aslında bugün İkinci Yeni üzerinden yaşanan tartışmalar da sonlanmış değil. Bu yüzden '70'lerde yazılmış bu kitabın hâlâ referans olma özelliğini koruyor olması anlamlı. Üstelik bu iki önemli şairin şiirine biyografik temalarla şairlerin yaşadığı dönemin toplumsal özellikleriyle ve en önemlisi şiirin içinden bakan mümkün olduğunca nesnel olmaya özen gösteren bir araştırmacının gözünden bakmak da heyecan verici.
Asım Bezirci'nin Metin Eloğlu gibi şiirimizin kolay kolay hiçbir kalıba girmeyen ve her zaman kendisini kuşakdaşı şairlerden dil ve imge düzeyinde apayrı bir yere koymayı beceren bir şairle 'varlıklı bir aylak' olarak tanımladığı 'yeniliksiz edemeyen' 'her yeniliğe ilk katılan ve ilk ayrılan bir gezgin' olarak gördüğü Edip Cansever için yazdıklarını okuyarak bu iki büyük şairin ve Bezirci gibi kendine has bir eleştirmenin dünyasına konuk oluyoruz bu kitap aracılığıyla.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Türk Şiirinin Iki Abidesi
« Posted on: Ocak 22, 2020, 08:23:02 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Türk Şiirinin Iki Abidesi e-book, Türk Şiirinin Iki Abidesi programı, Türk Şiirinin Iki Abidesi oyunları, Türk Şiirinin Iki Abidesi e-kitap, Türk Şiirinin Iki Abidesi download, Türk Şiirinin Iki Abidesi hikayeleri, Türk Şiirinin Iki Abidesi resimleri, Türk Şiirinin Iki Abidesi haberleri, Türk Şiirinin Iki Abidesi yükle, Türk Şiirinin Iki Abidesi videosu, Türk Şiirinin Iki Abidesi şarkı sözleri, Türk Şiirinin Iki Abidesi msn, Türk Şiirinin Iki Abidesi hileleri, Türk Şiirinin Iki Abidesi scripti, Türk Şiirinin Iki Abidesi filmi, Türk Şiirinin Iki Abidesi ödevleri, Türk Şiirinin Iki Abidesi yemek tarifleri, Türk Şiirinin Iki Abidesi driverları, Türk Şiirinin Iki Abidesi smf, Türk Şiirinin Iki Abidesi gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 18, 2010, 11:33:33 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Paylaşım İçin teşekkürler

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
Yanıtla #2
« : Nisan 27, 2010, 08:33:39 ÖS »

kFi
*
Üye No : 3437
Yaş : 24
Nerden : Tokat
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 6752
Mesaj Sayısı : 10.937
Karizma = 15564


Teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Divan Şiirinin Konuları Ve Özellikleri.
Edebiyat
Honey_Face 0 409 Son Mesaj Aralık 17, 2012, 02:57:33 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Türk Şiirinin Oluşumu
Edebiyat
imge34 0 434 Son Mesaj Aralık 06, 2014, 10:46:31 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular