Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari  (Okunma Sayısı: 475 Kere Okundu.)
« : Temmuz 23, 2009, 04:33:09 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55161


Araştırmacı Filiz Bingölçe şiddetin dilini araştırdı. “Dil Dayakları” adlı araştırmaya göre erkek kadına şiddet uygulamadan önce ağır hakaret ediyor kadınsa kavga büyümesin diye sesini çıkarmıyor.
:: Türk Erkeğinin Attığı Dil Dayakları .: Türkiye’de ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Ortak Dili’ araştırıldı. BM Türkiye Nüfus Fonu’nun desteğiyle hazırlanan ve önümüzdeki hafta açıklanacak olan ‘Dil Dayakları’ araştırma raporundan çarpıcı sonuçlar çıktı.

Saldırgan bir akraba kadına yöneltilen küfür argo tehdit hakaret aşağılama ve her türlü kötü söz araştırmacı Filiz Bingölçe tarafından kayda alındı.

Bingölçe Ankara İstanbul Konya Erzurum ve Urfa’da şiddet mağduru farklı gelir ve sosyal statüye sahip 65 kadınla yüzyüze görüştü. Sözel şiddeti uygulayan erkeğin her kesimden çıkabildiği tespitinde bulunan Bingölçe “Şiddeti uygulayanın kimliği açısından baktığınızda tüm eğitim ve gelir grupları ile sosyal statü mensubu erkeğin aile içi şiddeti ‘meşru ve haklı’ olarak kabul edebildiği potansiyel şiddetçi olduğunu gördüm” dedi.

Şiddetin aktörlerinin baba koca sevgili nişanlı kaynana ve kardeş olduğunu belirten Bingölçe zaman zaman kadınların da (anne kaynana ya da görümce gibi) şiddet uyguladıklarını söyledi ve “Dilsel ve fiziksel şiddet uygulayan erkek şiddeti ne ayıp ne günah ne de suç kabul ediyor. Hatta bazı erkekler bu hareketlerini temel haklar ve özgürlükler içinde bile sayabiliyor” dedi.
DAYAĞA ‘DİL DAYAĞI’ EŞLİK EDİYOR
Araştırmacı Filiz Bingölçe el dayağı ile dil dayağı arasındaki ilişkiyi şöyle açıkladı: “Kadınların kafasında yer etmiş şiddete ilişkin iki kategori bulunduğunu söyleyebilirim. Bunlardan biri el dayağı diğeri ise dil dayağı. Saldırgan tarafından bir monolog olarak tekrarlanan aşağılama hakaret küfür ve tehdit sözcükleri daha çok aile bireylerine karşı dayak öncesinde fikrini kabul ettirme haklarını sınırlama ötekinin sözlerinin geçerliliğini yok etme varlığını aşağılama etkisini azaltma ya da bir sindirme aracı olarak kullanılıyor. Küfür bazen tek başına etkili olabiliyor. Ancak sözün bittiği yerde saldırgan küfürün yetmediğine inanıyorsa o zaman kaba kuvvete başvuruyor.”

ARAŞTIRMACIYI YANILTAN SONUÇ
Argo ve küfür konusunda daha önce de araştırmalar yapan Bingölçe şiddet uygularken sınırlı sayıda sözcüğün kullanılmasını şaşırtıcı bulduğunu söyleyerek “Araştırmada çok sayıda hakaret tehdit kaba söz ve küfür bulacağımı sanıyordum ama Türkiye’de görülen o ki insanlar şiddet uygularken üç aşağı beş yukarı aynı sözleri kullanıyor” dedi.

EN ÇOK ‘O..’ KULLANILIYOR
Kadınlara tehdit amaçlı söylenen sözlerin başında “seni dağa kaldırırım” “yüzüne kezzap atarım” “seni ayağa düşürürüm” “arkana adam takarım” gibi tehditler ilk sırada yer alıyor. Küfürler arasında ise en sık başvurulanı ise ‘o..’ sözcüğü.

Bingölçe en sık kullanılan bu sözcükle ilgili olarak “Erkeklerin ayrımsız en fazla başvurdukları kadına yönelik şiddet sözcüğü olma özelliği taşıyor. Öte yandan kadınların en fazla incindiği aşağılama sözcüğü de kendi ifadelerinden anlaşıldığı kadarıyla bu. Sözcük erkeğin kadınlık durumuna ilişkin en aşağılık bulduğu hal mi yoksa kadının en hassas noktası mı elbet bunu tam olarak tespit etmek için daha kapsamlı bir çalışma yapmak gerekiyor. Şüphe yok ki eşine sevgilisine kızına ‘o..’ diyen erkek yarattığı yabancılaştırma hali nedeniyle başvurduğu şiddeti kendi kafasında meşru ve haklı hale getiriyor. Nedense erkekler kadınları en fazla ‘sahiplendikleri’ ‘başka durum ya da kişilerden sakındıkları’ ‘koruma altına aldıkları’ anda bu sözcüğü kullanıyor ve ardından da dövüyorlar” dedi.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari
« Posted on: Şubat 21, 2020, 12:59:01 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari e-book, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari programı, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari oyunları, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari e-kitap, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari download, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari hikayeleri, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari resimleri, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari haberleri, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari yükle, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari videosu, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari şarkı sözleri, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari msn, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari hileleri, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari scripti, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari filmi, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari ödevleri, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari yemek tarifleri, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari driverları, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari smf, Türk Erkeğinin Attigi Dil Dayaklari gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
9 Maddede Türk Erkeğinin Modaya Uyum Çilesi
Erkek Erkeğe
-minel- 1 2657 Son Mesaj Ocak 27, 2015, 12:06:10 ÖÖ
Gönderen : FLORİS
Türk Erkeğinin Eksantrik Halleri
Erkek Erkeğe
-minel- 0 3188 Son Mesaj Temmuz 30, 2015, 05:10:07 ÖS
Gönderen : -minel-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular