Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest  (Okunma Sayısı: 385 Kere Okundu.)
« : Ocak 27, 2015, 02:19:47 ÖS »

Bendis
*
Üye No : 140261
Yaş : 30
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3309
Mesaj Sayısı : 8.500
Karizma = 14451
Son aylarda düşen petrol fiyatıyla doğru orantılı olarak iç piyasada bir ayarlama yapılması halinde benzinin litresinde daha büyük indirimler yapılabilir. Fakat bunun için akaryakıt fiyatlarında etkisi olan kurumların ortak bir paydada buluşarak harekete geçmesi gerekiyor. Akaryakıt satan şirketler ise TÜPRAŞ'ı suçlayarak hedef alıyor. TÜPRAŞ'tan konuya ilişkin sert açıklamalar geldi.

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, TÜPRAŞ'ı dünyanın en gelişmiş rafinerilerinden biri haline getirdiklerini ifade ederek, yeni bir rafineri yapılmasını desteklediklerini söyledi.

"BEĞENMİYORSANIZ YURT DIŞINDAN ALIN"
TÜPRAŞ'ın dünyada ve yakın coğrafyadaki diğer rafinerilerle rekabet ettiğini vurgulayan Erol Memioğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'de liberal bir petrol yasası var. Biz, rafinerimizi dünyanın en gelişmiş rafinerilerinden biri yaptık ve yeni rafineriler yapılmasını her zaman destekledik. Türkiye'deki bir akaryakıt dağıtım şirketi için TÜPRAŞ'ın Yunanistan, İspanya veya Karadeniz'deki herhangi bir rafineriden farkı yok. Akaryakıt şirketleri bizi pahalı buluyorsa, tüm ihtiyaçlarını yurt dışından getirebilirler. Türk enerji piyasasında liberalleşmeyi sonuna kadar destekliyoruz. Ancak liberal piyasanın iyi denetlenmesi ve tüketicinin de korunması lazım."

"TEKEL OLARAK ALGILANIYORUZ"
Memioğlu, TÜPRAŞ'ın Türkiye'deki tek petrol rafineri şirketi olması nedeniyle tekel olarak algılandığına işaret ederek, ülkedeki akaryakıt piyasasında Shell, BP gibi uluslararası petrol şirketlerinin de yer aldığını hatırlattı.

"KENDİ RAFİNERİNİZDEN İTHAL EDEBİLİRSİNİZ"
Türkiye'de akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren uluslararası petrol şirketlerinin dünyanın değişik yerlerinde birçok rafineriye sahip olduğuna dikkati çeken Memioğlu, bunların istedikleri kadar akaryakıtı kendi rafinerilerinden ithal edebileceklerini belirtti.

Liberal olan Türkiye pazarında TÜPRAŞ'ın tercih edilmesi için fiyatlarının uygun olması gerektiğini ifade eden Memioğlu, "TÜPRAŞ'ın fiyatlarının cazip olması lazım ki bu şirketler bizden alsın. Bu açıdan Türkiye'ye yeni bir rafineri yapılırsa, en azından bu yanlış tekel algısı ortadan kalkmış olur" dedi.

Erol Memioğlu, TÜPRAŞ'ın denetim süreçlerine ilişkin ise Türkiye'de toplam vergilerin yüzde 10'unun Koç topluluğu tarafından sağlandığına dikkati çekti.

Koç Holding ve birçok şirketlerinin halka açık olduğunu ve yasaların belirttiği şekilde çalışmalarını yürüttüklerini belirten Memioğlu, "Yasalar çerçevesinde her kurumun denetlenmesi ve denetime açık olması çok doğal" ifadesini kullandı.

PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ
Rafineri sektöründe petrol fiyatları ile ürün fiyatları arasındaki oranın zaman zaman doğrusal olmadığını anlatan Memioğlu, mevsimsellik ve talep miktarının ürün fiyatlarında daha etkili olduğunu dile getirdi.

Memioğlu, petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'deki cari açığa ve enflasyona olumlu etkileri olacağını ifade ederek, Türkiye'de rafine ürün fiyatlarının ise petrol fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra, petrolün Türkiye için ithal bir ürün olması sebebiyle kurlardaki değişim ile değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Tüm dünyada çevresel kaygılardan ötürü birçok normun değiştiğini anlatan Memioğlu, TÜPRAŞ'ın Avrupa normlarını takip ettiğini ve bu alanda yatırım yaptıklarını ifade etti.

“NÜKLEER SANTRAL YAPMAK DOĞRU”
Memioğlu, Türkiye'nin nükleer politikasını doğru bulduğunu belirterek, "Türkiye gibi bu kadar enerjide dışa bağımlı olan bir ülkenin kaynaklarını çeşitlendirmesi, stratejik ve ekonomik olarak son derece önem arz ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Doğru teknoloji kullanarak işletilmesi ve denetlenmesi halinde, nükleer enerjinin çevreye zararı olmadığını ifade eden Memioğlu, çevrecilerin de Türkiye'ye nükleer santral yapılmasını desteklemeleri gerektiğini söyledi.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest
« Posted on: Aralık 11, 2019, 07:17:14 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest e-book, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest programı, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest oyunları, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest e-kitap, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest download, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest hikayeleri, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest resimleri, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest haberleri, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest yükle, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest videosu, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest şarkı sözleri, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest msn, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest hileleri, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest scripti, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest filmi, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest ödevleri, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest yemek tarifleri, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest driverları, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest smf, Tüpraş'tan Akaryakıt Şirketlerine Rest gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Akaryakıt
A - B - C
[B]a[R]a[N] 0 457 Son Mesaj Nisan 08, 2009, 06:08:20 ÖS
Gönderen : [B]a[R]a[N]
Miralay Ft. Rest - Martı Sesleriyle
Rap Mp3
By.TuRuT 1 796 Son Mesaj Ağustos 15, 2018, 01:50:54 ÖS
Gönderen : donniedarko
Jagged Edge - Rest Of Our Lives
Yabancı Sözler
kFi 0 253 Son Mesaj Ağustos 05, 2012, 03:53:20 ÖS
Gönderen : kFi
Türkiye'nin En Büyüğü Yine Tüpraş
Güncel Haberler
imge34 0 240 Son Mesaj Temmuz 23, 2013, 11:35:05 ÖÖ
Gönderen : imge34
Tüpraş Izmit Rafinerisinde Yangın
Güncel Haberler
-Trinity- 0 307 Son Mesaj Nisan 18, 2016, 07:50:49 ÖÖ
Gönderen : -Trinity-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular