0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Toyota Kanban Modeli - Oıcho  (Okunma Sayısı: 764 Kere Okundu.)
« : Temmuz 21, 2008, 08:15:47 ÖS »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 162


Toyota Kanban Modeli - Oıcho


KİTABIN ADI Toyota Kanban Modeli
KİTABIN YAZARI Oıcho
YAYINEVİ VE ADRESİ Lımıted Publıshıng
BASIM TARİHİ 1988 (İlk Basım Amerika)
KİTABIN YAYIM MAKSADI Üretim İle İlgili Yeni Model Arayışları

KİTABIN ÖZETİ :

Kitap, Toyota Holding’in otomotiv üretim şirketinde üretim kapasitesini arttırmak için yaptığı değişiklikleri ve geleneksel üretim sistemlerinde depolama ve israfı önlemek için denenen ve başarılı olan KANBAN adı verilen üretim sistemi anlatılıyor.

Toyota Holding’in ana damarı olan Toyota otomotiv şirketi, bir çok değişik taslak çalışmalarla üretimi arttırmıştır. Teori olarak düşündükleri bir üretim şeklide tamamen robotların montaj yaptığı bir fabrika kurmaktır. Bu robotların üretim yaptığı fabrikada hiç bir insan gücü olmaması ve kapkaranlık bir ortamda 24 saat robotların montaj yapması hedeflenmiş, daha sonra verdikleri kararda, insan işçiliğini tamamen terketmenin doğru olmadığı bir üretim şekli olduğuna karar vermişlerdir. Ayrıca bütün robotların yaratacağı ilk maliyet ve robotların bakım masrafı için harcanan paranın ekonomik olmadığına karar vermişlerdir.

Yazarın kitapta tekrar tekrar vurguladığı da üretimi artırmak için yapılacak şeyin yeni yatırımdan ziyade varolan sistemi düzeltmeye çalışmaktır. Sisteme yapılacak yeni yatırımın ise israf olacağını ve bunun üretime fayda etmeyeceğini aktarmaktadır. Yeni sistem arayışları yerine elde varolan sistemi geliştirmenin daha doğru olduğu savunulmuştur. Varolan üretim sisteminde israf olan etaplarda israfları önleyerek iyi bir üretim yapılacağı söyleniyor.

KANBAN üretim sistemi aynı zamanda bir kart üretim sistemidir. Bu sistem stoklama ve ekstra üretim yapılmasını engellemektedir. Üretim tamamen tüketime dayalıdır. Ne kadar araç satılırsa o kadar araç üretilir. Tüketilen mal sayısı direkt olarak bilgisayara işlendiği için yapılacak üretim sayısıda belli olur ve böylece stoklamaya (warehousing) gerek kalmaz. Stoklamaya ayrılan zaman, maliyet ve işçiliği israf olarak kabul edersek israf tamamen ortadan kalkmış olur. KANBAN kart sistemi çalışan personelin hazırladığı kartlarla yapacağı işlerin safhalarını gösterir. Bu kartlarla işçi bir sonraki safhayı bilir ve aynı zamanda kontrol eden de işçilerin hangi safhalarda olduğunu rahatlıkla görebilir. Böylece üretimi aksatan bir personel veya departman varsa kolaylıkla anlaşılabilir.

Not : Kitap özetlerindeki fikirler yazarların özel fikirlerini yansıtmaktadır.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.161


View Profile
Re: Toyota Kanban Modeli - Oıcho
« Posted on: Ekim 20, 2020, 01:10:53 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Toyota Kanban Modeli - Oıcho e-book, Toyota Kanban Modeli - Oıcho programı, Toyota Kanban Modeli - Oıcho oyunları, Toyota Kanban Modeli - Oıcho e-kitap, Toyota Kanban Modeli - Oıcho download, Toyota Kanban Modeli - Oıcho hikayeleri, Toyota Kanban Modeli - Oıcho resimleri, Toyota Kanban Modeli - Oıcho haberleri, Toyota Kanban Modeli - Oıcho yükle, Toyota Kanban Modeli - Oıcho videosu, Toyota Kanban Modeli - Oıcho şarkı sözleri, Toyota Kanban Modeli - Oıcho msn, Toyota Kanban Modeli - Oıcho hileleri, Toyota Kanban Modeli - Oıcho scripti, Toyota Kanban Modeli - Oıcho filmi, Toyota Kanban Modeli - Oıcho ödevleri, Toyota Kanban Modeli - Oıcho yemek tarifleri, Toyota Kanban Modeli - Oıcho driverları, Toyota Kanban Modeli - Oıcho smf, Toyota Kanban Modeli - Oıcho gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular