Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Tombak  (Okunma Sayısı: 536 Kere Okundu.)
« : Kasım 18, 2011, 02:34:53 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


Tombak (Malayca: tambaga = bakır), %85-88 bakır, %12-15 oranında çinko içeren, altın sarısı renkli pirinçtir. Bileşiminde çinko oranı yükseldikçe alaşımın rengi soluklaşır. Oldukça sünek ve dövülgen bir malzemedir.


Yabancı dillerin sözlükleri ise, tombak'ın karşılığını kısaca, bakır çinko alaşımı olarak bildiriyor. Ne yazık ki, bunlar gibi birçok kaynak, tombak kelimesinin karşılığını sadece batı dillerindeki anlamından tercüme edip basit bir bakır-çinko alaşımı olarak bildirmişler, tombaklama yöntemiyle elde edilen altın kaplama sanatına hiç değinmemişlerdir. Oysa, bakır ve bakır alaşımlarından mamul parçaların "altın-cıva" amalgamı yardımıyla yaldızlanmasına tombaklama, bu şekilde altın kaplama yapılmış eserlere de tombak denir.

Topkapı Sarayı Müzesi'nde, Osmanlı döneminden kalma diğer kıymetli tarihi eserlerin yanıbaşında, altın-cıva amalgamı yardımıyla tombaklanmış leğen ibrik takımları, tepsi ve siniler, ibrikler, sahanlar, bayrak tepelikleri, taslar, fenerler, şamdanlar gibi birçok tombak eser bulunmaktadır.

Bu eşsiz eserlerin tombaklanması esnasında, çok sabır istendiğine ve bilhassa yapılacak işlemlerin zamanlamasına özenle uyulması gerektiğine değindikten sonra imalatın safhalarını kısaca şöyle özetleyebiliriz. Önce bir kısım altın ile altı kısım cıva karışımı olan amalgam hazırlanır. Bu arada, yaldızlanacak parçanın pası ve kiri sülfürik asitle temizlenir ve sonra üzerine, yine önceden hazırlanan cıvalı su, sert bir fırça ile sürülür. Şimdi sıra, parçanın tombaklamasına gelmiştir Bu iş için altın-cıva amalgamı, parçanın üstüne yine sert bir firçayla düzgünce sürülür; ardından, parça belli bir dereceye kadar ısıtılır ve yüzeyindeki cıva uçurularak iş tamamlanır. Nasıl kalaylama işleminde kalay, kalaylanacak parçanın gözeneklerine nüfus ediyorsa, tombaklamada da altın, parçanın gözeneklerine nüfus eder ve parça oldukça kalın ve dayanıklı bir altın tabakası ile kaplanmış olur.

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Tombak
« Posted on: Mart 31, 2020, 09:05:59 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tombak e-book, Tombak programı, Tombak oyunları, Tombak e-kitap, Tombak download, Tombak hikayeleri, Tombak resimleri, Tombak haberleri, Tombak yükle, Tombak videosu, Tombak şarkı sözleri, Tombak msn, Tombak hileleri, Tombak scripti, Tombak filmi, Tombak ödevleri, Tombak yemek tarifleri, Tombak driverları, Tombak smf, Tombak gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular