Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri!  (Okunma Sayısı: 330 Kere Okundu.)
« : Aralık 25, 2014, 02:33:00 ÖS »
Avatar Yok

Bendis
*
Üye No : 140261
Yaş : 30
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3309
Mesaj Sayısı : 8.500
Karizma = 14452
Twitter Twitter'ın çalışma adı "Status"du. Ancak şirketin kurucuları, daha iyi bir sözcük aramak için sözlüğe bakmaya koyuldular. Dorsey, konuyu Los Angeles Times'a şöyle açıklamış: "Arkadaşınızın cebini titrettiği hissini yakalamaya çalıştık. Tüm dünyayı titretmek gibi." "Dolayısıyla bir isim-fırtınası gerçekleştirdik ve 'twitch' (Türkçesi seğirmek, kıpırtı) kelimesini bulduk. Ancak 'twitch' iyi bir ürün adı değildi, çünkü doğru görüntüyü akla getirmiyordu." "Benzer sözcükleri bulmak için sözlüğe bakmaya devam ettik ve 'twitter'ı bulduk. Bu kelime tam aradığımızdı. Tanımı ise 'önemsiz bilgilerin kısa bir patlaması' ve 'kuşun cıvıldama sesi' idi.

***

Zynga "Zynga" adı size bir hayvan ismi gibi geliyorsa, bu konuda yanılmıyorsunuz. Mark Pincus, şirketinin adını buldok köpeğinin adı "Zinga"dan almıştı.

***

Google Sergey Brin ve Larry Page, arama motoruna ilk sürümünde "Back Rub" adını vermişlerdi. Şirketi adını sonradan matematiksel terim "googol"u temel alan "Google" ile değiştirdiler. Googol'un anlamı ise "on üzeri yüz". Brin ve Page'in bu ismi tercih etmesindeki neden, arama motorunun çok güçlü olmasıydı.

***

Yahoo Jerry Yang ve David Filo, şirketlerini 1994'te "Jerry's Guide to the World Wide Web" olarak adlandırmışlardı. Yeni isim ise "Yet Another Hierarchical Officious Oracle"ın bir kısaltmasıydı. Yahoo'nun sözlük anlamı ise "kaba", "gelişmemiş" ve "görgüsüz".

***

Skype Projenin ilk adı olan "Sky peer to peer" ("Gökyüzünde eşten eşe") zaman içinde "Skype"a dönüştü. İlk başta "Skyper"a dönüştürülen isimdeki "r" harfi, domain adı kısıtlamaları nedeniyle çıkartıldı.

***

Apple Apple ortak kurucusu Steve Wozniak'a göre Steve Jobs, Palo Alto ve Los Altos arasındaki Highway 85 üzerinde sürüş yaparken "Apple Computers" ismini keşfetti. Wozinak, olayı şöyle anltıyor "Jobs 'Harika bir isim buldum: Apple Computers' dedi. Belki elma ağaçlarında çalışmıştı. Sormadım bile. Belki onun için başka bir anlamı vardı. Belki de fikri Apple Records ile ilgiliydi. Birçok teknik insan gibi o da müzikle ilgiliydi."

***

Pandora Pandora, bir Yunan tanrıçasının adıydı. Pandora, Yunanca'da "kabiliyetli" anlamına geliyor.

***

GoDaddy Bob Parsons, GoDaddy'yi 1997'de Jomax Technologies adıyla kurmuştu. İki sene sonra daha akılda kalır bir isim arayışına giren şirket, bir beyin fırtınası oturumu düzenledi. Buradan "Big Daddy" ismi çıktı, ancak domain adı alınmıştı. Fikir "GoDaddy" olarak değişti. Parsons, yeni ismi beğenmişti çünkü "GoDaddy" adı, insanların yüzünü güldürüyordu.

***

Hulu Hulu CEO'su Jason Kilar, çok uzun bir isim listesi üzerinde çalıştıktan sonra Hulu adını bulduklarını söylüyor. Çincenin Mandarin lehçesinde kullanılan Hulu'nun iki anlamı bulunuyor: Sukabağı ve etkileşimli kayıt.

***

Etsy Robery Kalin, anlamsız bir kelimeyi markaya dönüştürebileceklerini hissetmişti. Yabancı filmleri seyreden Kalin, duyduklarını yazdı ve bunu firmanın adı haline getirdi. Etsy, İtalyancada "oh, evet"; latincede ise "ve eğer" anlamına geliyor.

***

Meebo Şirketin kurucuları, iki heceli kelimeden oluşan, telaffuzu kolay, ancak bir anlamı olmayan bir kelime oluşturmak istemişlerdi. İçinde "m" harfi olursa, bu daha da iyiydi. Şirket blog'unda "Meebo"nun gizli bir kısaltma veya şaka olmadığı yazılı.

***

Yandex Rus arama motorunun adı hem bir kısaltma, hem de bir kelime oyunu. Wikipedia'ya göre isim, ilk başta "Yet Another iNDEXer"ın kısaltılmış haliydi. Rusça'da "Я" kelimesi ('Ya'), İngilizcede şahıs zamiri "I"a karşılık geliyor. "Яndex" ise "index" üzerinde iki dilli bir kelime oyunu.

***

Bebo Sosyal ağ Bebo, adını "blog early, blog often" ("erken blog'layın, sık blog'layın") cümlesinin kısaltmasından alıyor.

***

Zillow Zillow, "Zillons" ve "Pillows" (katrilyonlar ve yastıklar) kelimlerinin bir araya getirilmiş hali. Zillow'a göre bu isim, sayısız veri noktasını herkesin erişimine açma arzusundan doğmuş.

***

Yipit Anlamlı her domain adının kapıldığını farkeden Yipit ortak kurucusu Vinicius Vacanti, kısa bir isim bulmak istediklerini ve sonunun 'it' ile bitmesini istediklerini söylüyor. "İnsanların 'Google it' dediklerini farkettik ve bir gün yeterince ünlü olursak, 'it' ismimizin bir parçası olduğundan bu, kullanıcılarımızın işini kolaylaştıracaktı." "Dolayısıyla [sessiz][sesli][sessiz]it.com şeklindeki tüm olasılıkları listeleyecek bir python kodu yazdım. 21 sessiz ve 5 sesli harf ile ortaya 2.205 domain çıktı. Bunlardan 400'ü satın almaya açıktı. Satın alabileceğimiz domain'ler gerçekten berbattı, ancak çöplük arasından iğneyi çekmeyi başardık: yipit.com."

***

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.021


View Profile
Re: Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri!
« Posted on: Nisan 06, 2020, 02:28:32 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! e-book, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! programı, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! oyunları, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! e-kitap, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! download, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! hikayeleri, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! resimleri, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! haberleri, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! yükle, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! videosu, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! şarkı sözleri, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! msn, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! hileleri, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! scripti, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! filmi, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! ödevleri, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! yemek tarifleri, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! driverları, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! smf, Teknoloji Şirketlerinin Isim Hikayeleri! gsm
Yanıtla #1
« : Ocak 23, 2015, 07:13:28 ÖÖ »
Avatar Yok

rootsghost
*
Üye No : 195403
Yaş : 28
Nerden : Afyon
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 18
Mesaj Sayısı : 220
Karizma = 6


Paylaşım için teşekkürler...
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ilginç Ölüm Hikayeleri « 1 2 »
İlginç - Garip Şeyler
Robert 11 1987 Son Mesaj Ocak 23, 2015, 07:16:45 ÖÖ
Gönderen : rootsghost
En garip bilim hikayeleri
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
HuNTeR-DeViL 1 597 Son Mesaj Mayıs 29, 2008, 09:51:36 ÖS
Gönderen : YabanGulum64
Dede Korkut Hikayeleri
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 2 1785 Son Mesaj Nisan 27, 2010, 05:31:30 ÖS
Gönderen : Salvatore
Dünyanın En Güzel Hikayeleri
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 1 1196 Son Mesaj Eylül 13, 2014, 06:20:18 ÖS
Gönderen : bazidliberat
Yıldız Isim Isim Yuvadan Uçuyor
Galatasaray
orppersephone 0 362 Son Mesaj Haziran 18, 2014, 10:13:18 ÖÖ
Gönderen : orppersephone


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular