Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Tekerleğin Icadı Ve Önemi  (Okunma Sayısı: 1037 Kere Okundu.)
« : Mayıs 17, 2013, 12:38:14 ÖÖ »

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Tekerleğin İcadı ve Önemi

Bütün çağların belki de en önemli mekanik icadı tekerlektir. Makinelerin çoğunda, saatlerde, yel değirmenlerinde ve buhar makinelerinde, ayrıca otomobil ve bisiklet gibi taşıtlarda tekerlekler ve tekerlek ilkesine dayanan çarklar vardır.

Tabiatta hiç bir örneğine rastlanmadığı halde, bize son derece doğal gelen ve modern tekniğin ekseni olacak kadar önemli bir icadı, tekerleği de yaşadığımız coğrafyaya borçluyuz.

Tekerleğin hangi tarihte icat edildiğini gösterecek net bir belge bulunmuyor. Bununla birlikte ilk tekerlek günümüzde Irak’ın kuzey kesimini içine alan Mezopotamya’da, günümüzden yaklaşık 5 000 yıl önce ortaya çıktı. Amerikalı arkeolog Speiser, Gawra’da, M.Ö. 3.000-2.500 yıllarının kalıntılarında tekerleğe rastlanmış; İngiliz meslektaşı Woolley de Ur’da, M.Ö. 2.950 yıllarından kalma mezardan bir tekerlek çıkarmıştı.

Ne gibi bir ihtiyacın tekerleğin icadına yol açtığı kesin olarak bilinmiyor. Çömlekçilerin kil toprağı işlemede yardımcı bir araç olarak kullandıkları tekerleğin aynı dönemde arabalara takılması, ulaşımda köklü bir dönüşümün yolunu açtı ve ağır gereçler ile büyük eşyaların daha kolay taşınmasını sağladı. General Frugier’nin ilginç ve inandırıcı varsayımına göre; Yontma Taş Çağı’ndan başlayarak insan, avladığı hayvanı, kaya parçaları gibi bazı şeyleri taşıma ihtiyacını duymuştur. Bu soruna çare ararken, kesilmiş bir ağacın yuvarlandığını, böylece taşımayı kolaylaştırdığını fark eden insanlar, yüklerini iki ağaç kütüğünün üzerine koymayı akıl ettiler. Bu ilk tekerlekler, tekparçaydılar ve tahta kalaslardan dilim, olarak kesilmiş parçaların birbirine tutturulmasıyla yapılıyorlardı.

İngiliz tarihçisi Maccurdy’ye göre; tekerleğin atası, tomar denilen silindir biçiminde dürülmüş kâğıt ya da deridir. İspitli (parmaklı) tekerleklerse, İ.Ö. 2000 dolaylarında ortaya çıktı ve daha hafif oldukları için, özellikle savaş arabalarında kullanıldı. Tekerleğin daha hızlı dönmesini sağlayan göbek takımlarıysa, İ.Ö. 100 dolaylarında geliştirildi.

Tekerleğin icadını hemen arabanın izlediği kesindir. Bir çift tekerleği dingille birleştirmek ve buna demirsiz bir saban oturtmak işten bile değildir. Gerçekten de, M.Ö. 3.000 yıllarının Sümer kalıntılarında rastlanan arabalar böyledir. Sürücüsü, iki tekerleğin arasına konmuş bir eyere, ata biner gibi otururdu. Bu taslak çabuk gelişerek dört tekerlekli bir araç oldu; fakat henüz ön tekerlekler sabitti.

Fransız arkeologu Georges Contenau’ya göre, bu arabaya ilk koşulan hayvan yaban eşeği oldu. O dönemde, bu bölgede at bilinmiyordu ve henüz sözünü etmediğimiz Türkler atı ehlileştirmişlerdir.

Ortaçağda önemli bir rol oynayacak olan Türkler. Orta Asya, Doğu Sibirya ve Mançurya’da yaşamaktaydı. Henüz Yontma Taş Çağı’nda yaşayan bu halkın hayatı, Babil ve Mısır uygarlığından farklıydı. Asyalı yarı-göçebe halkın hayatı, her çeşit yiyeceğe alışan bu yorulmaz hayvanın, atın sırtında geçiyordu. Onu geme alıştıran Türklerin Güneybatı Asya’ya akınları sonucunda, bu bölge de atı tanıdı; ilk uygarlıklar, insanlığın bu en soylu buluşunu, paha biçilmez armağanını onlardan aldılar.

Koşum kayışlarıyla arabaya bağlanan atla birlikte ilk savaş aracı da doğmuş oldu. Antik dünya, arabayı ve atları bu korkunç görünümüyle ilk defa tanıyordu. Sonra M.Ö. 2.000 yılında Mezopotamya’da görülen araba, giderek Sami ırkından Hiksosların akınıyla Mısır’a girince, Firavun’un ordusunda, 1917’de ilk müttefik tanklarının Alman askerleri üzerinde yarattığı paniğe benzer bir korku yarattı. Mısırlılar hayvan gücü olarak henüz öküz ve eşekten yararlanıyorlardı. Ancak tecrübeden çabuk ders almayı bildiler. İstilâcıları ülkeden atar atmaz bu yeni savaş aracını kullanmaya başladılar. Öyle ki. Mısır tarihinin en parlak dönemi olan Yeni İmparatorluk’tan kalan belgeler, Firavun’u gelecek kuşaklara savaş arabasının üstünde, bir eliyle dizginleri tutar, ötekiyle de düşmanı yere serer biçimde gösterebilmiştir.

Bunu izleyen on yüzyıl boyunca, araba, savaş alanlarında fetih aracı olarak hizmet etti. Asurlular, M.Ö. 1.000 yıllarında bir sürücünün kullandığı, iki savaşçıyı çeken çift at koşulmuş arabaları sayesinde dünyaya egemen oldular. Asur’un ünlü kralları Surgon ve Assurbanipal birçok şehirleri, güçlü savaş makineleri halini alan arabalarıyla kuşattılar. Bu arabaların, tekerlekleri üzerine oturtulmuş ağır koçbaşlarıyla şehir kapılarına saldırdılar.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Tekerleğin Icadı Ve Önemi
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 06:46:26 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tekerleğin Icadı Ve Önemi e-book, Tekerleğin Icadı Ve Önemi programı, Tekerleğin Icadı Ve Önemi oyunları, Tekerleğin Icadı Ve Önemi e-kitap, Tekerleğin Icadı Ve Önemi download, Tekerleğin Icadı Ve Önemi hikayeleri, Tekerleğin Icadı Ve Önemi resimleri, Tekerleğin Icadı Ve Önemi haberleri, Tekerleğin Icadı Ve Önemi yükle, Tekerleğin Icadı Ve Önemi videosu, Tekerleğin Icadı Ve Önemi şarkı sözleri, Tekerleğin Icadı Ve Önemi msn, Tekerleğin Icadı Ve Önemi hileleri, Tekerleğin Icadı Ve Önemi scripti, Tekerleğin Icadı Ve Önemi filmi, Tekerleğin Icadı Ve Önemi ödevleri, Tekerleğin Icadı Ve Önemi yemek tarifleri, Tekerleğin Icadı Ve Önemi driverları, Tekerleğin Icadı Ve Önemi smf, Tekerleğin Icadı Ve Önemi gsm
Yanıtla #1
« : Ekim 02, 2014, 09:07:45 ÖS »
Avatar Yok

mericeyn3
*
Üye No : 192700
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 45
Karizma = 0


Teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tekerleğin İcadı
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 0 678 Son Mesaj Temmuz 10, 2008, 10:17:40 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Yüzyıl'ın Icadı. « 1 2 »
Komik Resimler
[B]a[R]a[N] 18 3928 Son Mesaj Mart 21, 2015, 03:11:52 ÖS
Gönderen : retlas
Japonların Son Icadı « 1 2 »
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Arshavin 16 3499 Son Mesaj Mart 21, 2015, 03:08:25 ÖS
Gönderen : retlas
Demirin Icadı
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 2 1582 Son Mesaj Mart 21, 2015, 03:10:09 ÖS
Gönderen : retlas
Elektriğin Icadı
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 2 764 Son Mesaj Mart 21, 2015, 03:07:28 ÖS
Gönderen : retlas


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular