Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Tek Çocuklar Mutsuz Mu ?  (Okunma Sayısı: 604 Kere Okundu.)
« : Temmuz 10, 2008, 05:32:40 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Kardeşi olmayan tek çocukların dezavantajlı olduğunu düşünenlerin yanında, bunun pek önemli olmadığını düşünenler de var.

Son yıllarda tek çocuklu ailelerin sayısında artış gözleniyor. Kardeşi olmayan tek çocukların dezavantajlı olduğunu düşünenlerin yanında, bunun pek önemli olmadığını ve tek çocuk olmanın anne-babanın daha fazla ilgi göstermesi ve zaman ayırması gibi birçok başka avantajları olduğunu düşünenler var. Peki gerçekte tek çocuk olmanın avantajları, dezavantajları nelerdir?

Ailenin tek çocuğu olmak bir avantaj mı yoksa dezavantaj mıdır?
Tek çocuk sahibi olmak anne-babanın seçimi olabileceği gibi, eşlerden birinin vefatı gibi elde olmayan şartların bir sonucu da olabilir. Tek çocuk olmanın avantaj ve dezavantajları konusunda pek çok tartışma olmasına rağmen, aslında her iki görüşün de tamamıyla haklı olduğunu gösteren bir kanıt mevcut değildir.

Tek çocukların başka çocuklarla ilişki kurmakta zorlanacağı doğru mudur?

Tek çocuklarla ilgili yaygın inanışlardan bazıları, tek çocukların şımarık ve bencil olacakları, başka çocuklarla bir arada bulunmakta zorlanacakları ve kendilerini savunmayı bilemeyeceklerdir. Ancak bu görüşü destekleyen hiçbir kanıt olmadığı gibi, güncel araştırmalar tek çocuklarla, kardeşleri olan çocuklar arasında bu açılardan çok az farklar olduğunu ortaya koymaktadır.

Tek çocuklarla ilgili araştırmalar ne gibi sonuçlara varmıştır?
Son yıllarda tek çocuklu ailelerin sayısının hızla artmasıyla birlikte, tek çocukları, kardeşi olan çocuklarla veya çok çocuklu ailelerin en büyük çocukları ile kıyaslayan birçok araştırma yapılmıştır.


İkinci bir çocuk kararı anne ve babaların en zor aldıkları kararların başında geliyor. Bir yanda sosyal ve ekonomik koşullar öte yanda çocuğu kardeşsiz bırakmama isteği… Psikolog Dr. Işın Akı “Ailenin olanağı varsa kardeş olmalıdır.” diyerek şöyle devam ediyor: “Tek çocuklar, yetişkinlerle çevrili bir ortamda büyüdüklerinde kendi yaşıtlarıyla sosyal ilişki kurmakta zorlanabilirler.Özellikle her ihtiyacının anında karşılanmasına alışmış olan,paylaşmayı,beklemeyi öğrenmemiş olan çocukların arkadaşlık kurmaları oldukça zordur. Tek başına oyun onun deneyimlerini zenginleştirmez. Sadece zaman geçirir. Ailede pek çok şey sadece ondan beklendiği için üzerinde baskı hissedebilir.
Tek çocuklu aileler ne yapmalı?
Tek çocuğun bazı dezavantajları olduğu gerçek. Ancak tek çocuğu olan ailelerin dikkat edeceği bazı noktalarla bunu avantaja çevirmek de zor değil. İşte bazı öneriler:
- Her istediği yapılmamalı. Gelecekte mutsuz,doyumsuz ve huysuz olabilir.
- Beklentileriniz onun yaşına ve kişisel özelliklerine uygun olmalı.
- Suçluluk ve yetersizlik duygularını, yaşamasına izin vermeyin. Yeteri kadar teşvik,ödül verin.
- Kendimizle karşılaştırmayalım. Başka çocuk modeli olmadığı için” büyük davranış” bekleyebiliriz.
- O’nun farklı bir kişi olduğunu doğduğu günden itibaren unutmayalım. Biz onun dünyaya gelmesine neden olmuş olabiliriz ama bizim aynı özelliklerimizi taşımak zorunda değildir.Yoksa DNA’ları, kalıtımı yok sayarız.
Kardeş olmalı mı?
Dr. Işın Akı “Ailenin olanağı varsa kardeş olmalıdır.” Diyor ve şöyle devam ediyor: “Kardeş olmadığında ise bu rol arkadaşlara devredilir. Özellikle sosyalleşme sürecinin hızlandığı 3 yaş döneminden itibaren çocuğun yaşıtlarıyla birlikte olması sağlanmalıdır.Aksi halde evde herkese istediğini yaptıran çocuk,dışarıda başka çocuklar ile oynamak istediğinde utangaç,nasıl iletişim kuracağını bilemeyen çekingen,sorunlarını çözmek için anne-babaya ,büyüğe ihtiyaç duyar. Yaş farkı 3-4 olmalı.Annenin bedenide ancak kendini toparlar.3.yaştan itibaren kendini tanır, sosyalliğe ihtiyaç duyar.Çok fazla olursa anne-baba rolünü üstlenir.”
Kardeş olmanın avantajları nelerdir?
- Çocuklar sırlarını bilir,kuralları öğrenir.
- Anne-Babadan eşitliği öğrenir.
- Sosyalleşir,paylaşır,kızmayı rekabet etmeyi,çözümü öğrenir.
- 3.şahıslara karşı kendini kardeşini savunmayı öğrenir.
- Duygusal gelişim özellikleri sunar.Biz ruhu gelişir

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Tek Çocuklar Mutsuz Mu ?
« Posted on: Ocak 27, 2020, 09:45:59 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? e-book, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? programı, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? oyunları, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? e-kitap, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? download, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? hikayeleri, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? resimleri, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? haberleri, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? yükle, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? videosu, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? şarkı sözleri, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? msn, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? hileleri, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? scripti, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? filmi, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? ödevleri, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? yemek tarifleri, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? driverları, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? smf, Tek Çocuklar Mutsuz Mu ? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Mutsuz Başlayan Bir Evlilik Nasıl Düzeltilir?
Evlilik ve Aile
Mavi_Kiyamet 0 662 Son Mesaj Aralık 17, 2011, 08:21:54 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Kadın Mutsuz Olduğunda Evlilik Yürümüyor
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 450 Son Mesaj Aralık 19, 2011, 11:14:00 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Mutsuz Evliliğin Suçlusu Çocuklar...
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 463 Son Mesaj Aralık 29, 2011, 05:09:02 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Çalışanları Mutsuz Eden Sebepler
Serbest Kürsü.
Mavi_Kiyamet 0 360 Son Mesaj Haziran 11, 2013, 08:58:59 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Mutsuz Çocuklar Ülkesi - Özgür Bacaksız
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
S.e.s 0 380 Son Mesaj Nisan 26, 2016, 04:43:32 ÖS
Gönderen : S.e.s


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular