0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Tarihin En Iyi Üç Yanlışı  (Okunma Sayısı: 389 Kere Okundu.)
« : Mayıs 19, 2013, 10:36:43 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Tarihin En İyi Üç Yanlışı

Bir Portekiz atasözü "Tanrı eğri satırlarla doğru yazar" der. Daha anlaşılır bir biçimde söylemek gerekirse yaşamdaki en tuhaf olayların bile mutlaka bir anlamı vardır…

Tarihte, sonuçları dünyanın çehresini değiştiren bu tür büyük yanlışlardan milyonlarca bulmak mümkün. Ama biz burada en önemli gördüğümüz üç tanesini vermekle yetineceğiz.

Kristof Kolomb'unki herkesçe bilinen hikayedir. Kolomb dünyanın yuvarlak olduğunu düşünüyordu -ki bunda "haklıydı". Asya'nın tahmin edilenden daha büyük olduğunu düşünüyordu ve bunda da "hatalıydı".

Kolomb, Hamilerinin verdikleri mektupları cebine koyarak Cipangu (Japonya) ve Cathay'a (Çin) ulaşmak üzere ama doğuya değil "batıya" doğru yelken açtı. Asya'nın doğu kıyıları yerine Amerika kıtasına vardı. Bulduğu yerin yeni bir kıta olduğunu ise asla öğrenemedi. Bu kıtaya 'Amerika' adı verilmeden bir yıl önce 1506'da öldü.

1507'de bu kıta ilk kez haritalarda 'Amerika' adıyla yerini aldı. Amerika adının verilmesinde ise kıtayı Kolomb'tan önce keşfettiğini iddia eden ama büyük ihtimalle yalan söyleyen Amerigo Vespucci'nin payı -pek haklı bir pay olmasa da- tartışılmaz. Böylelikle Kolomb'un yanlış düşüncesi onun yeni bir kıtayı keşfetmesiyle sonuçlandı.

Bir başka yararlı hata ise V.I. Lenin'in 1917 yılında Bolşevik İhtilali'ni yapmasıydı. Bolşevik İhtilali'nin Rusya'ya bir yararı dokunduğu söylenemez. Ama Avrupa ve dünya için çok yararı olmuştur bu ihtilalin.

1.Dünya Savaşı sürerken Rusları kendi saflarında tutmak için Fransızlar ve İngilizler Çar'a Doğu Avrupa ile Türkiye topraklarının büyük bir kısmını vereceklerini vaat etmek zorunda kalmışlardı. Ancak Komünist Devrimi ile birlikte bu vaadin de bir geçerliliği kalmadı.

Eğer ki Ruslar savaşta biraz daha kalmış olsalardı muzaffer ittifak devletleri saflarında yer almış olacaklardı. Bu durumda da Fransa ve İngiltere, Avrupa kıtasının doğu yarısının neredeyse tamamını yönetimi altına almış durumdaki bir Rusya ile masaya oturmak mecburiyetinde kalacaktı. Oysa 1945 yılına kadar komünizm Sovyetler Birliği ve Moğolistan'ın bir bölümü dışında yayılma olanağı bulamadı.

Eğer Komünist Devrim Almanya'da başarıya ulaşsaydı (Almanların olağanüstü disiplinleri, enerjisi ve Avrupa çapında ellerinde bulundurdukları liderlik vasıfları sayesinde) buradan tüm Avrupa'ya ve daha sonra da tüm dünyaya yayılması hiç de zor olmayacaktı.

Komünizmin Rusya gibi uzak bir ülkede hapsedilmiş olması sonunun hazırlanmasında en önemli faktör oldu…

Ve şampanya…

İnsanlık şampanya ile bir başka hayırlı yanlışlık sonucunda tanıştı. Hikayeye göre 1680'lerde Fransa'nın Champagne bölgesindeki karanlık ve rutubetli mahzenlerden birine inen biri, rasgele bir şarap şişesini eline aldı; mantarı çıkarıp şişedeki şarabın mayalanma aşamasında olduğunu gördü ve mantarı yeniden şişenin ağzına kapattı.

Daha sonra biri daha (belki de aynı kişi) aynı şişeyi eline aldı ancak yarısına kadar açıp şişenin daha önce açılmış ve kontrol edilmiş olduğunu anlayıp mantarı yerine oturttu.

Şişe üçüncü kez açıldığında ise insanlığın karşısında, büyük bir keşif duruyordu: Şampanya! Şişeyi açan kişinin 1638-1715 tarihleri arasında yaşamış keşiş Dom Perignon olduğuna inanıldı.

Daha önce de köpüren şaraplar yok değildi ama hiç biri şampanyanın evsafının yanına yaklaşamıyordu.

Uzun bir süre Fransızlar şampanyaya küçümseyen bir tavırla yaklaştılar. Şampanyayı bugünkü ününe kavuşturan ise İngilizler ve Ruslar oldu

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Tarihin En Iyi Üç Yanlışı
« Posted on: Eylül 20, 2020, 03:43:38 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tarihin En Iyi Üç Yanlışı e-book, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı programı, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı oyunları, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı e-kitap, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı download, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı hikayeleri, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı resimleri, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı haberleri, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı yükle, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı videosu, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı şarkı sözleri, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı msn, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı hileleri, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı scripti, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı filmi, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı ödevleri, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı yemek tarifleri, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı driverları, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı smf, Tarihin En Iyi Üç Yanlışı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
En Büyük 10 Giyim Yanlışı
Moda & Güzellik
Asortik Hatun 0 676 Son Mesaj Aralık 23, 2008, 12:57:20 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Güllü - Hayatımın Yanlışı
Türkçe Sözler
blue_hyt 0 498 Son Mesaj Ocak 01, 2009, 01:22:16 ÖÖ
Gönderen : blue_hyt
Yanlışı Bul
Beyin Fırtınası
Sairfilmenam 5 1209 Son Mesaj Nisan 23, 2009, 08:12:55 ÖS
Gönderen : _OnLyMaN_
Tarihin Kıymeti Bilinmiyor
Tarihi Eserlerimiz
orppersephone 0 527 Son Mesaj Kasım 01, 2014, 12:32:55 ÖS
Gönderen : orppersephone
Yaşlı Tarihin Yankısı - Iklil Kurban
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 449 Son Mesaj Kasım 29, 2014, 07:12:34 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular