Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1 2
Konu: Tapınak Şövalyeleri  (Okunma Sayısı: 3320 Kere Okundu.)
« : Mayıs 09, 2013, 10:20:43 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Tapnak Şövalyeleri
(Latince: Pauperes commilitones Christi Templique Solomonici / İsa ve Süleyman Tapnağının Fakir Askerleri), tanınmış Hristiyan askeri tarikatlarından biridir. Resmi olarak iki yüzyıl boyunca faaliyette bulunmuşlardır.
Katolik Kilisesi tarafından resmi olarak 1129 yılında tanınan tarikat kısa zamanda güçlenmiştir. En güçlü zamanlarında askerî varlıkları 20.000 bulmuştur, fakat bunların sadece % 10'u tarikata bağlı şövalyelerdir.

Tarikatın ömrü neredeyse haçlı seferleriyle eş olmuştur. Beyaz renkteki eşyaları üzerinde kırmızı haçlarıyla Tapınak Şövalyeleri zamanlarının en korkulan savaşçılarından biri olmuşlardır.[kaynak belirtilmeli] Tarikatın askerî kanadı savaşlarda ün kazanırken tarikata bağlı diğer gruplar Avrupa genelinde ve "Kutsal Topraklar"da geniç ölçekte yapılanmışlardır. Kutsal Topraklar'da ve Avrupa'da bir çok mevzi inşa eden tarikat bankacılık ve para transferinin ilkel bir formunu bularak Hristiyan Hacılara büyük kolaylıklar sağlamıştır.
Haçlı Savaşları'nın ardından tarikata büyük borçları olan Fransa Kralı IV. Philippe, zamanın Papası V. Klemens'e baskı yaparak tarikatı kâfirlik, eşcinsellik gibi suçlamalarla Kazığa bağlanarak yakılmak suretiyle idam edilmişlerdir


Tarikatın Yükselişi

Birinci Haçlı Seferinin ardından bir çok hacı Kutsal toprakları ziyaret etmek için Avrupa'dan yola çıktılar. Fakat savaşlardan sonra düzeni bozulan bu topraklarda bir çoğu haydutlar tarafından soyuldu ve katledildi. 1119 yılında Fransız Hugues de Paynes ve arkadaşı Godfrey de Saint-Omer hacıları korumak amacı ile kurucakları tarikata destek sağlamak için Kudüs Kralı II. Baldwin'e başvurdular. Kral onlara Müslümanlarca Zeytin Dağı olarak adlanrılan Tapınak Dağında bir yer verdi. Mescid-i Aksa'nın da burada bulunması ve Süleymanın Tapınağı'nın kalıntılarınında burada bulunduğuna inanılması sebebiyle kurulan tarikat, "İsanın ve Süleyman Tapınağının Takipçileri"[kaynak belirtilmeli] adını aldı. Kuruluşunda dokuz şövalyenin rol oynadığı tarikat, finansal kaynaklardan yoksun olması nedeniyle tamamen bağışlara bel bağlamıştı. Tarikatın amblemi olarak kullanılan aynı ata binmekte olan iki şövalyede bu sadeliği ve fakirliği simgelemekteydi.
Tarikatın bu durumu fazla sürmedi. Clairvaux'lu Bernard, kurucu şövalyelerden birinin yeğeniydi, Troyes kentinde toplanan konseyde tarikatı Papa'ya anlattı ve Papa tarafından resmi olarak onaylandılar. Bundan sonra Papa II. Innocentius tarafından ayınlanan özel bir fermanla tarikat mensupları bütün ülke sınırlarından serbestçe geçme, vergi ödememe ve Papa dışında hiçbir otoriteye karşı hesap vermeme gibi geniş haklara sahip oldu. Papa'dan gördükleri bu destek sonrasında Avrupa genelinde soylulardan para, arazi ve askeri destek gördüler.[6]
Tarikat kazandığı bu güçle kısa zamanda gelişti. Haçlıların Kutsal topraklarda kazandıkları savaşlarda büyük etkileri oldu. Ayrıca ellerine geçen mali güçle ilk çek sistemi sayılabilicek sistemi geliştirdiler. Kutsal topraklara gidicek kişi Avrupa'daki bir tarikat mensubuna parasını yatırıp sadece tarikata üye kişilerin çözebiliceği kodlama ile yazılmış bir mektup alırdı. Daha sonra gidiceği yere vardığında oradaki üyeden yatırdığı parayı alırdı. Böylece soygunlarda can ve mal kaybı önlenmesi amaçlanmıştı.[7] Tarikat bağışlar ve kendi yatırımlarıyla elde ettiği gelirlerle Avrupa'nın ve Ortadoğu'nun bir çok yerinde kiliseler ve kaleler kurdu. En güçlü zamanlarında Kıbrıs Adası, tarikatın yönetimi altındaydı

Tarikatın Düşüşü

Haçlı Savaşları'nın başlamasından yaklaşık bir yüzyıl sonra savaşın gidişatı Hıristiyanlar için değişmeye başladı. Müslümanlar Selahattin Eyyubi gibi komutanların kumandasında Haçlılar karşısında zaferler kazanmaya başladılar. Özellikle Hattın Savaşı'ndan sonra güçleri kırılan Hıristiyan güçlerinden Selehattin 1187 yılında Kudüs'ü aldı. Kudüs'ün kaybıyla Tarikat karargâhını Acre gibi daha kuzey şehirlere taşımak zorunda kaldı. Hıristiyanlar 1229 yılında geri aldılarsa da 1244 yılında Memlükler şehri geri aldı. Acre'ye taşıdıkları karargahlarınıda 1291 yılında kaybeden Tarikat merkezini Kıbrıs'taki Limasol'a taşımak zorunda kaldı. Bundan sonra askeri açıdan zayıflıyan tarikata gelen yardımlarda azaldı. Her ne kadar güçlerini kaybetmiş olsalarda iki yüzyıllık bir yapılanma sonunda Tarikat Avrupa'da gündelik yaşamın bir parçası olmuştu ve Papalık fermanı sayesinde monarşilere karşı kazandıkları özerklik tansiyonu yükseltiyordu. Her ne kadar zayıflamış olsalarda hala ordularının bulunması ve Töton Şövalyelerinin Prusya'da, Hospitalier Şövalyelerinin Rodos'ta[10] yaptığı gibi kendilerine ait bir yönetim oluşturma amaçları sonlarını hazırladı.

Tutuklamalar ve Tarikatın Dağılışı

1307 yılında tarikatın başındaki isim olan Jacques de Molay, tarikatı Hospitalierlerle birleştirmek istedi fakat bir anlaşmaya varamadılar. Her iki tarikatta konuyu Papa'ya taşıdı. Fakat bu sırada Papa, özellikle son yıllarda Tarikat hakkında yapılan suçlamalardan rahatsız olduğu için Fransa Kralı IV. Philippe'in baskısıyla tarikatı aforoz etti ve Tarikat üyeleri tutuklanarak işkence altında kabul ettirildikleri suçlamalardan dolayı idam edildiler. 1312 yılında Papa Tarikatı resmi olarak dağıttı ve mülklerinin bir çoğunu Hospitaler Tarikatına geçirdi.

Efsaneye göre de Molay yakılırken Papa ve Kralı lanetliyerek sene sonuna kadar onlarında öleceğini söyledi. Hem Kral hemde Papa aynı sene içerisinde öldüler

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Tapınak Şövalyeleri
« Posted on: Mayıs 28, 2020, 03:42:53 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tapınak Şövalyeleri e-book, Tapınak Şövalyeleri programı, Tapınak Şövalyeleri oyunları, Tapınak Şövalyeleri e-kitap, Tapınak Şövalyeleri download, Tapınak Şövalyeleri hikayeleri, Tapınak Şövalyeleri resimleri, Tapınak Şövalyeleri haberleri, Tapınak Şövalyeleri yükle, Tapınak Şövalyeleri videosu, Tapınak Şövalyeleri şarkı sözleri, Tapınak Şövalyeleri msn, Tapınak Şövalyeleri hileleri, Tapınak Şövalyeleri scripti, Tapınak Şövalyeleri filmi, Tapınak Şövalyeleri ödevleri, Tapınak Şövalyeleri yemek tarifleri, Tapınak Şövalyeleri driverları, Tapınak Şövalyeleri smf, Tapınak Şövalyeleri gsm
Yanıtla #1
« : Ocak 31, 2014, 02:19:54 ÖS »
Avatar Yok

uglub
*
Üye No : 165394
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 5
Karizma = 0


O kadar zenginleşmişlerdi ki, kendi limanları ve donanmaları vardı. orta çağ koşullarında ancak yüksek vergi gelirlerine sahip kralların finanse edebildikleri bir şey olduğundan servetleri hakkında fikir vermektedir.
Yanıtla #2
« : Şubat 09, 2014, 05:06:22 ÖS »
Avatar Yok

platana
*
Üye No : 166660
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


zaten biraz da bu servetleri ve güçleri yüzünden zamanın Papası ve Fransa kralı bunları lanetleme adı altında bütün mallarına el koymuş.
Yanıtla #3
« : Şubat 18, 2014, 05:32:20 ÖS »
Avatar Yok

graben
*
Üye No : 87846
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 712
Karizma = 2


tarihin karanlıkta kalmış bir bölümü
Yanıtla #4
« : Şubat 21, 2014, 10:24:30 ÖS »
Avatar Yok

Ulna
*
Üye No : 161693
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2
Mesaj Sayısı : 270
Karizma = 0


ilgi çekiciydi teşekkürler
Yanıtla #5
« : Şubat 23, 2014, 12:00:34 ÖS »
Avatar Yok

waspix
*
Üye No : 168448
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


Bu tarikat hakkinda bilimsel, belgelere dayanan tarihi bilgi alabilmek cok guc. Haklarinda yazilan o kadar cok komplo teorisi var ki. Keza masonlar hakkinda da. Ciddi bir bilgi kirliligi var.
Tapinak Sovalyeleri hakkinda BBC'nin yayinladigi 2006 yapimi cok guzel bir belgesel var. Galiba youtube'da full versiyonu vardi. Izlemenizi oneririm.
Yanıtla #6
« : Mart 17, 2014, 12:44:20 ÖS »

yaz kızım karar
*
Üye No : 166231
Nerden :
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 428
Karizma = 1


acaba gerçekler mi

"Saklamaya çalışma nafile...
          Sevda çocuk gözlerinden uyku gibi akıyor..."
                                                                             "ÇALIKUŞU"
Yanıtla #7
« : Haziran 25, 2014, 09:46:20 ÖS »
Avatar Yok

orion147
*
Üye No : 185289
Nerden : Ardahan
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 5
Karizma = 0


çok fazla söylenti var haklarında ama böyle gizemli oluşumlar da tarihe farklı bir hava katıyor tabi gerçekten varlar mıydı bilinmez
Yanıtla #8
« : Haziran 30, 2014, 01:56:14 ÖS »
Avatar Yok

graben
*
Üye No : 87846
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 712
Karizma = 2


güçlenmek risklidir
Yanıtla #9
« : Temmuz 13, 2014, 12:04:51 ÖÖ »
Avatar Yok

alican453525
*
Üye No : 159739
Nerden : Bitlis
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 84
Karizma = 0


bu tarikatın hala var olduğuna inananlar var
Sayfa 1 2
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Irakta ki Gizli Güç Malta Şövalyeleri
Genel Kültür.
HaYaL 6 2543 Son Mesaj Ağustos 10, 2011, 02:11:19 ÖS
Gönderen : imogen
Tapınak Şövalyeleri
Tarih
seyyah 0 681 Son Mesaj Temmuz 12, 2008, 09:37:11 ÖS
Gönderen : seyyah
Illuminati'nin Temelini Oluşturan Tapınak Şövalyeleri
Tarih
seyyah 1 901 Son Mesaj Ekim 25, 2014, 10:45:25 ÖS
Gönderen : gizlisakli
Töton Şövalyeleri
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 704 Son Mesaj Aralık 21, 2012, 12:21:55 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Aşkta Intikam Olmaz - Amanda Scott ( Iskoç Şövalyeleri 1)
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
BÖRÜLCE 9 1694 Son Mesaj Mart 20, 2019, 05:23:42 ÖS
Gönderen : gundonumu


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular