0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Suyun Anormal Özellikleri.  (Okunma Sayısı: 886 Kere Okundu.)
« : Nisan 12, 2015, 05:42:56 ÖS »

SaviorAngel
*
Üye No : 20558
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5336
Mesaj Sayısı : 8.562
Karizma = 50939


                                                                           En anormal şey: Su

                                                                            

Su diğer cisimler gibi normal özellikler taşısaydı gece ile gündüz arasında 200 derecelik ısı farkı olacaktı. Bütün cisimlerin katı halleri sıvı hallerinin içerisine dalarken, suyun katı hali buz, su üzerinde yüzüyor.

'Bütün canlıların hayati ihtiyacı su, anormal olmasaydı dünyada yaşam mümkün değildi. Diğer cisimlerin aksine su anormal özellikler taşıdığı için yaşamın en temel kaynaklarından.' Bu cümleler bir bilimkurgu filminin senaryosundan alınmadı. Çok az bilinen bir gerçeğin ta kendisi.

Su neden anormal?

Su dünyanın en anormal cismi. Bütün cisimlerin katı halleri sıvı hallerinin içerisine dalarken, suyun katı hali buz, su üzerinde yüzüyor. Su molekülü bir oksijen iki hidrojen atomundan oluşuyor. Kükürtlü hidrojen gibi iki hidrojen atomundan oluşan başka cisimler de var. Bunların katı halden sıvı, sıvı halden de gaz haline geçmesi etüt edildiğinde, hepsinin molekül ağırlığına göre sıralandığı görülüyor. Molekülü ağır olan daha geç eriyor ve buharlaşıyor. Su, bu kaideye uymuyor. Uysaydı 96 derecede sıvılaşması, 91 derecede ise gaz haline geçmesi lazımdı. Halbuki 0 derecede eriyor, yüz derecede kaynıyor. Suyun bir başka anormal özelliği de, donarken ısı vermesi. Teknik ifadesiyle sıfır derecedeki bir gram su, sıfır derecedeki buz haline geçerken 80 kalori veriyor. Bu sebeple donma tehlikesi geçiren ağaçlara su püstürtülüyor.

Bir diğer özelliği ise bir gram suyun buharlaşması için 540 kaloriye ihtiyaç var. Bu, demirin buharlaşması için gerekenden fazla.

Su normal olsaydı?

Acaba su anormal değil de normal olsaydı diye düşündüğümüzde şu gerçeklerle karşılaşıyoruz: Suyun normalliği durumunda birçok yerde gece ile gündüz arasında 200 derecelik ısı farkları olacaktı. Şimdi olmuyor; çünkü su baharlaşırken enerji tüketiyor. Bir gram suyun buharlaşabilmesi 540 kaloriyle mümkün. Suyun buharlaşırken enerji tüketme özelliği olmasaydı insanların 4045 derecede ölmesi gerekirdi. Ölmüyoruz; çünkü terliyoruz. Her santimetreküp terde 540 kalori kaybediyoruz yani soğuyoruz. Eğer su 96 derecede erise ve 91 derecede buharlaşsaydı şu anda dünyada su bulunamazdı, hepsi buhar olurdu. Suyun hayat veren anormalliğini, su molekülü içindeki hidrojen atomlarının 105 derecelik açı teşkil ederek birbirlerini mıknatıs gibi çekmeleri sağlıyor.

Binde 3'ü kullanılabilir

Dünya yüzeyinin dörtte üçünü kaplayan ve ağırlığının 790'da birini oluşturan suyun insanlar tarafından ancak tatlı olan binde üçü kullanılabiliyor. Tatlı sular ise kutuplardaki buzullarda, yeraltında ve akarsularda bulunuyor. Su, tahminlerin de ötesinde kıymete sahip bir madde. Su çoğaltılamıyor. Türkiye'de bir yılda denizlere akan tatlı suyun miktarı 178 milyar kilometreküp. Bunun 278 milyar küp yapılması imkansız.
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2015, 05:44:06 ÖS Gönderen : Buse'lik_Makamı »

Erhan Ali ve kardeşi Ömer Kaan <3
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.192


View Profile
Re: Suyun Anormal Özellikleri.
« Posted on: Haziran 07, 2023, 04:19:27 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Suyun Anormal Özellikleri. e-book, Suyun Anormal Özellikleri. programı, Suyun Anormal Özellikleri. oyunları, Suyun Anormal Özellikleri. e-kitap, Suyun Anormal Özellikleri. download, Suyun Anormal Özellikleri. hikayeleri, Suyun Anormal Özellikleri. resimleri, Suyun Anormal Özellikleri. haberleri, Suyun Anormal Özellikleri. yükle, Suyun Anormal Özellikleri. videosu, Suyun Anormal Özellikleri. şarkı sözleri, Suyun Anormal Özellikleri. msn, Suyun Anormal Özellikleri. hileleri, Suyun Anormal Özellikleri. scripti, Suyun Anormal Özellikleri. filmi, Suyun Anormal Özellikleri. ödevleri, Suyun Anormal Özellikleri. yemek tarifleri, Suyun Anormal Özellikleri. driverları, Suyun Anormal Özellikleri. smf, Suyun Anormal Özellikleri. gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Suyun Kimyasal Özellikleri
Kimya
Hephaestus 6 2215 Son Mesaj Temmuz 19, 2012, 05:58:13 ÖS
Gönderen : Liza
Suyun Fiziksel Özellikleri
Serbest Kürsü.
dangeraus1 0 913 Son Mesaj Mart 07, 2012, 09:16:22 ÖS
Gönderen : dangeraus1
Kim Normal , Kim Anormal ?
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 626 Son Mesaj Ocak 22, 2013, 01:53:19 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Anormal Aktivite
Sinema & Tiyatro ve Festivaller.
Honey_Face 0 621 Son Mesaj Mart 03, 2014, 11:41:33 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Anormal Davranış
Felsefe
imge34 0 718 Son Mesaj Ekim 26, 2014, 11:38:08 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular